Hevostaidot ruosteessa

poisonous_89

Hei!

Noin kuukausi sitten ostin itselleni kuusi vuotiaan lämminveri ruunan. Hevosta olin harkinnut parin vuoden ajan ja niitä oli ollut aiemminkin. Nyt kuitenkin tuntuu, että kaikki se tieto ja taito on kadonnut kolmen vuoden aikana, kun uusi hevonen tuli viiden entisen hevosen tilalle.

Tämä ruuna on todella kiltti ja pysyy käsissä. Se on herkkä suinen, mutta huonojakin tapoja sillä silti on. Ruuna "kuumuu", kun pääsee juoksemaan, näykkii ja kavioita puhdistettaessa vetää jalkansa pois. Nämä tavat eivät sinänsä minua haittaa, koska olen tottunut siihen entisten hevosten jäljiltä. Mutta jotenkin vain tuntuu, että joutuu nyt kuitenkin aloittamaan kaiken tiedon saamisen ja osaamisen alusta.

Monille tämä "en osaa enää" voisi olla vaikeaa tunnustaa, mutta minä kaipaan apua. Eli, en löydä vinkkejä tuohon miten hevosen jalan saisi pidettyä aloillaan kavionpuhdistuksen aikana? Miten näykkimisen kohteeksi joutumisen voisi välttää ja miten sen saa loppumaan? Näihin kysymyksiin siis tarvitsisin vastauksia. :D Itse olen yleensä työntänyt hevosen pään sivuun, kun se on yrittänyt näykkäistä, mutta onko tämä konsti hyvä?

Sitten kysyisin sellaista, että kuinka moni kerää hevosensa jätökset pois tieltä? Itse kerään ne yleensä lenkin jälkeen, kun lähden tallilta. Lapio mukaan ja kotia kohti. Samalla sitten heitä kokkareet metsään tai ojaan, kuitenkin pois tieltä. :D Eihän se tietenkään mitään mukavaa puuhaa ole pimeässä kerätä hevosen jätöksiä ja kävelyttää se lähimpään metsikköön, mutta parempi niin, kuin tiellä.. :D

Mutta tämä tältä erää.. :D Lisää kysymyksiä varmasti tupsahtaa tänne, eli jos olet kuullut jotain "hevosystävällisiä" vinkkejä noihin, niin olisi kiva kuulla. Lyömään, huitomaan, tai muuten satuttamaan en ala.

3

491

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Maalaisponi

      Jos olet seurannut miten kengittäjä pitelee hevosen jalkoja niin niillä otteilla kyllä pysyy pikkunyppäisyillä ihan taviksillakin kavio otteessa. Voi tietysti sanoa napakasti aina ei kun hevonen yrittää vetää jalkaa ja roikkua vaan sitkeästi siinä kiinni. Näykkiminen loppuu suurilla eleillä eli yritä ennakoida tilanteet ja ole valmis kun yritys tulee. Huuda ei ja heilauta molemmat kädet ilmaan niin, että hevonen hieman "säikähtää". Hevoset puolustautuvat laumassakin nopeasti ja suurieleisesti. Älä koskaan syötä mitään kädestä ja pyydä hevosta usein väistämään sinua, jotta johtajuus olisi aina selvillä. Johtajuusharjoitukset on muutenkin aina hyviä, ei tarvitse olla ongelmaa, mutta silloin niitä harvoin tuleekaan kun hevosella on turvallinen johtaja. Eikä kertaluontoinen lyöntikään ole pahasta jos se tulee aiheesta. Hevoset ovat toisiaan kohtaankin aika rajuja jos on aihetta. Lue paljon hevoskirjoja niin kyllä ne taidot sieltä muistuu :)

      • poisonous_89

        Kiitos, noista neuvoista on varmasti apua ruunan kanssa. :) Samoin toisen, vähän isomman pollen, jota joudun hoitamaan välillä. :D


    • ääntä

      itselläni ainakin toimii vanhan kengittäjän neuvo:mikään ei tehoa paremmin hevoseen kuin vihaisella äänellä sanottu p***kele tms.!
      ota tietty matala ja samalla kova äänensävy ja tiuskaise oikein vihainen kirosana!
      meillä toimi ruunaan joka mielellään koitti riistää itsensä otteesta irti laitumelle vietäessä tai silloin kun koitti näykätä.enää ei tarvii kuin vetää henkeä ja aloittaa nooo...kiukkuiseen sävyyn niin poju tietää että emäntä saa just raivarin!
      itsekkään en oikeasti löisi hevosta mutta hevoselle täytyy antaa kuva että jos ei puhe tehoa niin sitten kohta tuntuu,eli kerran oikein pahalla päällä tempovalle hevoselle raivosin hetken vieressä että jos et per***le lakkaa riuhtomasta niin roimin sua pitkin per***tä!!!!yms.
      siis huijataan että ollaan pahempia kuin oikeesti ollaan kaikki mahtipontiset r sisältöiset sanat tehoaa parhaiten!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      91
      1107
    2. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      110
      891
    3. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      125
      886
    4. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      278
      675
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      76
      648
    6. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      73
      603
    7. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      572
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      546
    9. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      38
      510
    10. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      72
      483
    Aihe