SIIRTYMINEN KAIKILLE YHTEISEEN JA SELKEÄÄN PERUSTURVAAN
Nyt suomessa on sosiaaliturvalakien viidakko, ja työttömiä juoksutetaan luukulta toiselle. Suurimpia hyötyjiä ovat sosiaalitoimen työntekijät ja erilaiset työttömien "kurssittajat".
Siirtyminen kansalaispalkkaan merkitsee sitä että kansalaispalkka maksettaisiin jokaiselle suomen kansalaiselle elämäntilanteeseen ja ikään katsomatta. Sen saisivat sekä työssäkäyvät että työttömät, opiskelijat ja eläkeläiset, lapset ja vanhukset.
Lapsilisistä, opintotuesta, työmarkkinatuesta, työttömyyskorvauksesta, eläkkeistä ja toimeentulotuesta luovuttaisiin kokonaan. Sosiaalitoimistot, työvoimatoimistot ja opintotukitoimistot voitaisiin lakkauttaa, mistä aiheutuisi valtavat miljardiluokan säästöt. Perusturvan (kansalaispalkka) maksun maksajana toimisi ainoastaan yksi virasto, esimerkiksi KELA.
Sairaalat, koulut, ja yliopistot yksityistettäisiin. Kansalaiset rahoittaisivat tarvitsemansa sosiaaliturvapalvelut maksamalla kansalaispalkastaan sairausvakuutusmaksuja.
Kansalaispalkka olisi samansuuruinen kaikille ja se voitaisiin jakaa kahteen osaan:
- osaan joka voidaan käyttää asumiseen, ruokaan ja muihin välittömiin kuluihin
- osaan joka voidaan käyttää vain eläke-säästämiseen ja sairausvakuutusmaksuihin, sekä opintoseteleihin (ns pakollinen säästö)
Opintotuesta, työmarkkinatuesta, työttömyyskorvauksesta ja toimeentulotuesta luovuttaisiin kokonaan. Sosiaalitoimistot, työvoimatoimistot ja opintotukitoimistot voitaisiin lakkauttaa, mistä aiheutuisi valtavat miljardiluokan säästöt. Perusturvan (kansalaispalkka) maksun maksajana toimisi ainoastaan yksi virasto, esimerkiksi KELA.
Eläkesäästäminen olisi vapaaehtoista, sillä myös vanhukset saisivat perusturvamaksun mikä turvaisi toimeentulon vanhuuden aikana.
SIIRTYMINEN YKSITYISEEN KOULUJÄRJÄSTELMÄÄN
Tilanne nyt: Nyt suomalaiset saavat kouluissa huonoa ja kallista opetusta kouluissa joissa on järjästyshäiriöitä, kankea opetussuunnitelma, ja huonot ja ylipalkatut opettajat.
Mitä on muutettava?: Koulut ja opiskelu on hoidettava kansalaispalkkaa kuuluvilla "opiskelu-seteleillä" yksityisissä kouluissa. Ei enää keskushallinnon johtamia ja rahoittamia kouluja. Opettajien palkkasäännöstely puretaan ja siirrytään markkina-johtoiseen palkan määräytymiseen.
SIIRTYMINEN YKSITYISEEN SAIRAANHOITO JÄRJÄSTELMÄÄN
Tilanne nyt: Nyt suomalaiset joutuvat jonottamaan kalliilla verorahoilla ylläpidettyihin terveyskeskuksiin joissa on erittäin heikko potilaan oikeusturva.
Mitä on muutettava? Sairaanhoito hoidettaisiin kansalaispalkasta maksettavan SAIRAISVAKUUTUKSEN avulla. Kaikki sairaalat yksityistetään ja lääkärien ja hoitajien palkkasäännöstely puretaan.
Siirtyminen markkina-talouteen
demokraattinen muutos kohti...
1
137
Vastaukset
- Huhhahhei
muuta ihailemaasi USAhan? Siellähän tuo kaikki on totta, tuossa maanpäällisessä taivaassa, jossa kaikki on hyvin nyt, aina ja iankaikkisesti, amen.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399126Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3737846Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681605503William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542316Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62076Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821717Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan191659Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921396Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4391332Stefusika räkättää
kun on viikon ollut kuivilla ja poliisi puhalluttaa just silloin. Muutoin olis jääny kiinni. Ja sekös sikamiestä hirnuttaa. Ällö ukko ja vielä ällömmä801199