Oliko Juice kommunisti?

Pieteetillä

En halua loukata vainajan muistoa, mutta näin erään vanhan kuvan, jossa Juice soitti punaista kitaraa jossa oli sirppi ja vasara, sekä kitaran varressa luki CCCP.

9

1565

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Poro Tallinnasta

      Juicen tunnusmerkiksi muodostui sinivalkoinen Suomi-kitara ja konsertin päättäminen Maamme-lauluun (eikä todellakaan mihinkään parodiaversioon!). Eiköhän Juice ollut lähinnä oman tiensä kulkija, joka inhosi kaikenlaista lokerointia.

    • Tarzanin kalsarit

      Juice kritisoi lauluissaan ja olemuksellaan yhteiskunta ja samalla hieman järkytti pikkuvirkamiehiä teoillaan. Juuri tämä CCCP paita edustaa sitä. Maininnan arvoisena myöskin linnanjuhlat, joihin oli kravattipakko. Juice laittoi kravatin hikinauhaksi päänsä ympärille.

      Kysymykseesi, ei Juice ollut kommari. Ei todellakaan.

    • älyjäijonnekkinraviojaan

      oliko kommari...Justiinsa...joo
      varmaan juuri tämäntyyppiset hölynpölyn heittelijät maestroa varmaan eniten vi...tti!

    • aikoinaan

      kirjoittaa että, jeesus ja mao nuoli näppejään ja poliitikot jäi itkemään.. ja sitten läks.

    • Näin sanoi

      Juice sanoi että miksi vitussa minä työväenaatetta kannattaisin kun koko nuoruuteni pyrin työväenluokasta pois.

    • syntyisin

      työläisperheestä.
      Hänen isänsä ja äitinsä olivat tehdastyöläisiä.
      Mutta ei Juicesta saa kommunistia tekemälläkään.

    • kun vainajan...

      puolesta käytte vastaamaan!Laulujen tekstien perusteella voi sanoa varmuudella ettei Juice ainakaan ollut markkinakapitalisti,impperialisti,tai globalisti...oliko hän kommari,sosialisti jne. siihen voisi vastata vain mies itse,vaan kun ei enää vastaa!Mutta olennaisinta on kai kuunnella laulujen sanomaa ja jos siitä elämän filosofiansa ottaa niin tuskin kovin pahaksi,tyhmäksi,tai ahneeksi kasvaa:D

      • Anonyymi

        Vastasi useasti. Ei kannattanut mitään ismiä; ei edes individualismia.
        MOT.


    • herrera

      Se oli täys idiootti!! Yks maailman turhimmista ihmisistä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      317
      11921
    2. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      152
      11069
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      252
      6397
    4. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      223
      5212
    5. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      166
      3673
    6. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      174
      3548
    7. L/OVER ikuisesti minun

      Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin
      Ikävä
      50
      2513
    8. Mitä voisit miehenä tehdä?

      Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä
      Ikävä
      329
      1990
    9. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      12
      1834
    10. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      17
      1725
    Aihe