Laittkaa kakaranne kuriin!

ei jokerifani

pilaavat muidenkin maineen, kun menevät vieraalle paikkakunnalle örveltämään "eilen jkl:ssä fanien vuoksi suljettu katu turvallisuusden nimissä ja jäljelle jäi rikotut paikat"

Nyt nämä fanit vaativat korvausta tuosta inhimillisestä asiasta, mutta mitenköhän olisi jos itse jokerit kustantaisi nuo ilkityöt!

6

608

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • stadilainen

      Valitettavasti ns. aikuiset miehet yleensä eivät.

      • ...

        ~200 hyvin marinoitua henkilöä 300 kilometrin bussissa istumisen jälkeen lauantai-iltana saa kuulla että oli turha matka.. Kenelle on yllätys että siitä porukasta löytyy muutama höyrypää, oli porukka sitten kasattu minkä kaupungin faneista tahansa?


    • ???

      Näin hurjalta näytti se Esso jokerifanien vierailun jälkeen:

      http://www3.keskisuomalainen.net/kuvat/sahkeuutiset/1203_150_4795380.jpg

      Oliko tuo todella lauantai-illan hurjin tapahtuma lätkämatsien yhteydessä, 200 kännistä ja turhautunutta fania tuntien dösässä istumisen jälkeen ja muutamalla keikahtaa kuppi nurin niin että rikkoo pari bissepulloa?

      Vertaa:
      "Kaksi SaiPan fania pahoinpideltiin sairaalakuntoon Lahdessa

      JUUSO ALA-KYYNY

      LAPPEENRANTALAISEN SaiPan kaksi kannattajaa pahoinpideltiin Lahdessa lauantaina jääkiekon SM-liigaottelun Pelicans-SaiPa jälkeen. Uhreista toinen on 15- ja toinen 23-vuotias. Pahoinpitelijät olivat kaksi rotevaa siilitukkaista miestä, joita poliisi etsii.

      Pahoinpitely tapahtui noin kello 19.40 jäähallin länsipäädyn eli hyppyrimäkien puoleisen päädyn uloskäynnin luona. SaiPan kannattajat olivat pelin jälkeen poistumassa jäähallista linja-autolleen.

      PAHOINPITELIJÄT löivät nuorukaisia nyrkeillä ja sen jälkeen heittivät heidät jyrkkää rinnettä alas. Toinen uhreista loukkasi niskansa ja toisen sääreen tuli avomurtuma. Heidät vietiin sairaalahoitoon.

      Säärensä murtanut nuorempi uhri leikattiin yön aikana, ja hän oli vielä sunnuntaina sairaalassa. Tänään maanantaina hän pääsee jatkohoitoon Lappeenrantaan. Vanhempi uhri tuli junalla Lappeenrantaan jo lauantaina.

      Pahoinpitelijät poistuivat paikalta Salpausselän koulun suuntaan. Lahden poliisi pyytää yleisöltä tietoja pahoinpitelystä numeroon 03-8583120.


      155 FANIN MATKAA järjestellyt SaiPaFanit ry:n sihteeri Mikko Pehkonen ei nähnyt tapahtunutta, mutta on tietoinen tapahtumien kulusta.

      - Mitään sanaharkkaa ei ollut. He (kaksi miestä) hyökkäsivät ohikulkijoiden kimppuun, ja yrittivät lyödä neljää-viittä ihmistä. Sen kummempaa sananvaihtoa ei ollut, Pehkonen tähdentää.

      Viiden ihmisen joukosta rotevat siilitukat osuivat kahteen edellä mainittuun SaiPan kannattajaan.

      Syitä miesten riehumiselle Pehkonen ei lähde arvailemaan.

      Pehkosen mukaan tapahtuneesta on yritetty rakentaa faniryhmittymien välistä kamppailua. Pehkosen mukaan kyse on kuitenkin yksittäisestä tapahtumasta.

      - Faniryhmät eivät ole missään riidoissa keskenään. Kyseessä oli parin yksittäisen henkilön päähänpisto, Pehkonen sanoo.

      Viisi vuotta fanimatkoja järjestänyt Pehkonen ei muista, että matkoilla olisi aiemmin tarvittu sairaanhoitoapua saati poliisia."
      http://www.esaimaa.fi/

      Ja TPS-Ässät:
      "Kolmannessa erässä vedettiin pari provochanttiä ja porilaisilla keitti yli, muutama jannu tuli meidän katsomoon vittuilemaan (tässä vaiheessa koko päädyssä ei ollut yhtään järkkäriä vielä) Kaveri heittetiin pois meidän katsomosta ja sumpit nauttineet järkkärit ilmestyivät paikalle. Järkkärillä tuli vääntöä porilaisen kanssa, jonka jälkeen välittömästi katsomoista ryntäsi useita kymmeniä jannuja molemmin puolin pitämään omiensa puolta. Tässä vaihessa järkkäreitä oli siinä välissä sen verran, että tilanne rauhottui ja porilaiset oli saatu ajettua pois. Pelaajiltakin tuli hyväksyntä "oman alueen puolustamista"."

      "Onko se nyt jumalauta ihme, jos 2 promillen humalassa olevasta monisatapäisestä porukasta löytyy muutama (3?) fania, jotka tuosta suuttuvat ja lähtevät porukkanne luo juttusille? Itse tiesin heti, kun tuo teidän älytön vittuilunne alkoi, että tänään lyödään varsinkin kun taululla alkoi olla jo rumat lukemat. Jos tuo ei käynyt siellä päässä mielessä, niin ihmettelen."
      http://keskustelu.jatkoaika.com/showthread.php?t=36042&page=2

      ?

    • honeyhoney...

      ILTASANOMAT TÄNÄÄN: Fanit heitettiin alas rinnettä
      4.12.2006 07:06
      Kaksi SM-liigan jääkiekkojoukkueen Saimaan Pallon (SaiPa) kannattajaa pahoinpideltiin nyrkein ja heitettiin sen jälkeen alas jyrkkää rinnettä vakavin seurauksin.

      15-vuotiaalta nuorukaiselta murtui jalka. 23-vuotias loukkasi niskansa.

      Rähinä sattui Lahdessa jäähallin pihalla lauantai-iltana SaiPan voittoon päättyneen ottelun jälkeen.

      Pahoinpitelijöitä ei ollut eilisiltaan mennessä tavoitettu. Teolla on poliisin mukaan useita silminnäkijöitä. Poliisi etsii kahta rotevaa siilitukkaista miestä.

      Murtuman saanut nuorukainen leikattiin eilen keskussairaalassa Lahdessa. Hänet siirretään tänään kotikaupunkiinsa Lappeenrantaan hoidettavaksi. Niskansa loukannut on jo kotihoidossa.

      Poliisi tutkii juttua kahtena törkeänä pahoinpitelynä. Fanit työnnettiin nurmitettua rinnettä alas. Alhaalla on asvaltoitu kävelytie ja muuri rinnettä vasten.

      Sääriluunsa murtanut putosi vauhdilla pari metriä korkealta muurilta suoraan asvaltille, ja toinen mies putosi noin metrin korkeudesta. Kaikkiaan ilmalentoa tuli noin 5-7 metriä.

      Paikalla olleet kuvaavat Pelicans-SaiPa-ottelun tunnelmaa kiihkeäksi, varsinkin kun lahtelaiset hävisivät ottelun lappeenrantalaisille rangaistulaukausten jälkeen numeroin 3-4.

      KURIA TARVITAAN KYLLÄ MUUALLAKIN KUIN STADISSA. PIKKUKAUPUNKIEN KAKARAT ON IHAN DORKIA.

      • Totuuden torvi

        Näistäkin jutuista käy tosi hyvin esille jääkiekon kanssa tekemisissä olevien tyhmyys. Jokainen heistä on älykkyydeltään selvästi keskitason alapuolella. Tyhmien joukkovoima voi olla pelottavaa.


      • totuutta torvelle
        Totuuden torvi kirjoitti:

        Näistäkin jutuista käy tosi hyvin esille jääkiekon kanssa tekemisissä olevien tyhmyys. Jokainen heistä on älykkyydeltään selvästi keskitason alapuolella. Tyhmien joukkovoima voi olla pelottavaa.

        Hyppää omiesi seuraan, yhtä fiksuun porukkaan kuin itse olet:

        http://suomifutisnet.adv1.nebula.fi/phpBB2/viewforum.php?f=9


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      26
      11029
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      42
      8377
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      127
      5300
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      144
      3674
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      69
      3588
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      35
      3544
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      33
      3167
    8. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      55
      2549
    9. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      35
      2041
    10. Miltä mahtaa tuntua

      Sitten kun näet hänet pitkästä aikaa?
      Tunteet
      28
      1796
    Aihe