Verenluovutus

Mielenkiintoista olisi tietää , paljonko Suomenmaasta löytyy perheitä, jossa kahden perheenjäsenen yhteenlasketut verenluovutuskerrat
yltävät 400 kertaan. ( Täyttä verta, ei plasmaa )
Meillä on tänäpäivänä 398 kertaa täynnä.
Olisi mukavaa kuulla tai paremminkin nähdä, kuinka moni yltää samaan !
4148
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Hyvä asia on luovuttaa muttei se ole mitenkään kilpailuasia kuinka monta kertaa käynyt.
Kaikki ne jotka käy niin käy sen mukana miten on paras omalle itselle aina ei voi luovuttaa niin monta kertaa vuodessa joskus pari kertaa vain joskus neljäkertaa ja se taitaa olla meillenaisille kyllä se suositeltava korkeintaan koska vointi on pidettävä hyvnä itsellä ja veriarvot . On ihmisillä flunssat ym esteet välilä joten eipä oikein jaksa ymmärtää miks joku kilpailu verenluovutuskerroista olis jotain asiallista .
Olen luovuttanut verta jo monta monta vuotta välillä useita kertoja joskus kutsuttuna erikseen ihan luovuttaan , hyvä mieli tullut mutten ole edes ajatellut laskea ett kuinkahan monta kertaa kävin .TArpeellista se on ja hyvänmielen saat itselle ja pelastus on monelle ihmiselle
jatka vain ilman turhia laskuja
Muuten kaikissa perheissä ei ole montaa jotka voi luovuttaa jostain syystä ,joko ei halua ei voi kun alhainen ikä tai hemoglobiini ja ehkä on muitakin syitä että pikkasenpa kummalline juttusi montakohan henkeä kilpailevalla perheellä onkaan kun pitää nostaa toi niin esille
Kuule kaikiltahan otetaan verenluovutuksessa kokoverta ja sinähän et välttämättä tiedä miten paljon on vain plasmaa ym siitä käytetty ,kyselehän tarkemmin mitä sen verenkohtalo on sen jälkeen kun olet sen pussillisen luovuttanut . spr sta saat sitä tietoa hyvin

Äänestä

Hyvä Tuatina ! Ei todellakaan ole kysymys mistään kilpailusta. On vaan halu auttaa tarvitsevia.
Tuntemattoman lahja tuntemattomalle !
Älä nyt toki pahoita mieltäsi !

Äänestä

Otan osaa keskusteluun verenluovutuksesta.
Ei ole aina otettu kokoverta luovutuksessa, hyvä Tuatina. Tiedän yhdenkin tuttavan joka kävi aikanaan kerran kuukaudessa vain ja ainoastaan plasman luovutuksessa.
Joten ota itse SPR:stä selvää !

Äänestä
  • verenluovutus hyvä asia ja otetaan sitä verta suonesta ihan sellaisenaan ja sitten voi siitä erottaa verihiutaleet ja plasmat ym miten vain .
    Asiasta kirjotti Tuatina.
    Ihan muusta on kyse verenluovutuksessa kuin kilpailusta kuinka monta kertaa käy siellä

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


MJA kirjoitti:

Mielenkiintoista olisi tietää , paljonko Suomenmaasta löytyy perheitä, jossa kahden perheenjäsenen yhteenlasketut verenluovutuskerrat
yltävät 400 kertaan. ( Täyttä verta, ei plasmaa )
Meillä on tänäpäivänä 398 kertaa täynnä.
Olisi mukavaa kuulla tai paremminkin nähdä, kuinka moni yltää samaan !

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu