Syytettynä turkkilaisuuden häpäisemisestä
Turkissa kahta kristittyä on syytetty oikeudessa "turkkilaisuuden häpäisemisestä". Syytteiden mukaan he olisivat "yllyttäneet islaminvastaiseen vihaan yrittämällä käännyttää muita turkkilaisia kristinuskoon". Miehiä, Hakan Tastania ja Turan Topalia vastaan nostettiin syyte 12. lokakuuta 2006 ja oikeudenkäynti alkoi 23. marraskuuta 2006. Molempia syytetään siitä, että he olisivat kutsuneet islaminuskoa "alkeelliseksi ja keksityksi" uskonnoksi sekä sanoneet turkkilaisten olevan "barbaareja" niin kauan kun he harjoittavat islaminuskoa.
Tastan ja Topal kieltävät kaikki nämä syytökset. Tuomioistuimen käsittelyn jälkeen 23. marraskuuta Tastan sanoi lehdistölle: "Meitä syytetään koska olemme kristittyjä ja olemme tehneet lähetystyötä." Tiedotusvälineet seuraavat aktiivisesti tätä tapausta ja varsinkin paavin Turkinvierailun alla uskonnolliset jännitykset lisääntyivät.
Lähteet: VOM Canada, Compass Direct, Middle East Concern
Turkin väestöstä muslimeja on 99,6 % ja kristittyjä 0,3 %.
Laki turkkilaisuuden häpäisemisestä
3
343
Vastaukset
- Mietiskelijä 2
Turkin lakipykälä "turkkilaisuuden häpäisemisestä" on kivikauden aikainen. Lain avullahan voi syyttää ketä tahansa mistä syystä tahansa. Maasta ei voi puhua lähellekkään oikeusvaltiona, ennenkuin tämä brutaali laki on poistettu. Pakistanissa on vastaava "Muhammedin pilkkalaki", jolla syytetään milloin ketäkin, mistä milloinkin syystä.
- päätöksen_tekijä
Aika usein puhutan Turkin laista. Monet eivät tietää että lain kautta ei ole rangaistua henkilöitä. Lain tulkinta on ollut ongelmallinen ja tämä tulkinta puoli piti korjata. Jos korjaus ei onnistuu, koko laki pitäis muuttaa.
- eikä vain korjata
päätöksen_tekijä kirjoitti:
Aika usein puhutan Turkin laista. Monet eivät tietää että lain kautta ei ole rangaistua henkilöitä. Lain tulkinta on ollut ongelmallinen ja tämä tulkinta puoli piti korjata. Jos korjaus ei onnistuu, koko laki pitäis muuttaa.
Lakia ei pitäisi korjata, vaan se pitäisi poistaa kokonaan. Lakia on kivikauden aikainen. Miten valtio, jossa on tällainen laki, voidaan edes harkita EUn jäseneksi, ennenkuin tämä laki ja monta muuta on poistettu tai muutettu.
En ole varma onko ketään rangaistu lain mukaan, mutta jo pelkällä syyteeseen joutumisesta tulee riittävästi ongelmia ja taloudellisia tappioita. Mitä tuumaisit jos Suomessa olisi laki suomalaisuuden häpäisemisestä. En menisi läpi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse754547Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093793Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1473509Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.411992Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575711928Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891239- 1251064
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.136991- 57933
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25847