Minusta pitäisi käydä joidenkin maiden kohdalla keskustelua kehitysavun järkevyydestä tässä muutamia esimerkkejä:
Venäjä ja jotkut E-amerikan maat:
näiden maiden kohdalla ei ole kysymys siitä ettei niillä olisi varaa vähempiosaisista huolehtimiseen kun maat ovat valinneet sellaisen linjan kaikki rikkaille( yli suuret tuloerot ).
Libanon ja Palestiina:
joiden köyhyyden perussyy on ulkopuolisten kiihkoilijoiden rahoittamat sodat ja kansan nousut.
jotkut Afrikan ja E-amerikan maat:
joiden köyhyyden perussyy on imf:n ja maailmanpankin joskus maan hullulle diktaattorille antamat suuret lainat ja rahat kadonneet jonnekkin . Eikö nämä lainat pitäisi kyseenalaistaa ensin.
Kehitysavun järkevyydestä
4
487
Vastaukset
- hyvin
järkeviä, jopa ovelia lainoja, niillä ohjataan maita haluttuun suunntaan, halusi maa sitä tai ei, raha puhuu.
http://hirvasnoro.blogspot.com/2005/05/talouden-ammattitappaja-paljastaa.html
"talousuudistuksissa on kyse pikemminkin kehitysmaiden kansantalouksien tuhoamisesta. Niiltä vaadittujen rakennesopeutusohjelmien ei ole edes tarkoitus luoda terveitä markkinatalouksia, vaan lännestä riippuvaisia, velkapakkopaitaisia yhteiskuntia."
http://yliopistolehti.helsinki.fi/2002_04/kulttuuri.html#Kehitysmaat velkapakkopaidassa
Pikku hässäkät ei paina, homma toimii.
"Näiden reformien järki on ensinnäkin luoda olosuhteet yksityiseen, usein ulkomaiseen, pääomaan perustuvan taloudellisen toiminnan laajenemiselle. Ensinnäkin kyseessä olevan maan rahan arvoa alentamalla ne laskevat palkkoja dramaattisesti ja pienentävät näin työvoimakuluja. Ne luovat myös olosuhteet, joissa ulkomainen pääoma voi ottaa haltuun omaisuutta ja varoja yksityistämisohjelmien kautta. Mineraalivaroja aletaan huutokaupata ja kaivosyhtiöt saavat suuria voittoja tuottavia sopimuksia. Reformit avaavat uusia markkinoita globaalitaloudessa, joka on laskusuhdanteessa. Ne sallivat myös rikkaiden maiden hyödykeylijäämien polkumyynnin. Esimerkiksi Saharan eteläpuolisessa Afrikassa nämä ohjelmat ovat johtaneet maiden oman maataloustuotannon syrjäyttämiseen ja korvaamiseen ulkomailta ostettavalla ylijäämäruoalla. En kuitenkaan näe tätä salaliittona vaan mekanismina, jonka sisäinen logiikka johtaa uusien maiden valloittamiseen taloudellista hyväksikäyttöä varten."
http://www.tammilehto.info/Chossudovsky.htm - Totuudenpuhuja
Niinpä, joku afrikkalainen talousanalyytikko taisi kerran sanoa, että kaikki kehitysapu pitäisi lakkauttaa välittömästi. En nyt muista miehen nimeä tai sitä, että oliko se talousanalyytikko (Joku raha-asioista ymmärtävä ihminen kuitenkin.)
- tuota
Oliko viime vai toissa vuonna kun EU avusti 500 milj. eurolla ja USA 175 milj. eurolla Palestiinan paikallishallintoa. Siis yhteensä yli 4 miljardia "mummoa". Summalla on mm. maksettu paikallisten viranomaisten palkkoja.
Ei ole olot siellä parantuneet. Nahkatakkisilla nuorilla miehillä näkýy olevan aikaa osoittaa mieltä kaduilla milloin minkäkin länsimaan lippuja polttaen.
Nyt on netissä kampanja, jossa kerätään rahaa Sambiaan vessojen rakentamiseksi. Mehtäsuomalaisetkin ymmärsivät rakentaa riukulan loitolle asumuksesta, mutta etelän miehet ne vaan paskoo nurkalle. Kauanko tätä paapomista jatketaan kun ei mitään kohennusta näytä tapahtuvan?
Kehitysapu seis nyt, kiitos! - dramaattisesti
lisää vaan rahaa afrikkaan, jotta pysyisivät omissa maissaan eivätkä tulisi tänne köyhään pohjolaan loisimaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu2712300En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n831011Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n55979- 108970
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi81921- 44861
Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa21838Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi67736- 33687
Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä299684