ahdistuksen maksimoinnin

huipentuma

alkaa voimat pikkuhiljaa olemaan loppu!olin pitkään työvoimatoimistossa työnhakijana mutta viimein minut putsattiin pois heidän alaisuudestaan koska en töihin enää kyennyt psyykkisten ongelmien takia!

se johti siihen että jouduin turvautumaan milenterveys toimiston palveluihin joka onkin tullut tutuksi jo tämän elämäni aikana varsin hyvin,lääkäri toimitti sairauspäivärahaa varten a-todistuksen ja sen jälkeen vaadittiin vielä b-todistus mutta näistä huolimatta hakemukseni evättiin.
itselläni diagnosoitu adhd sekä epävakaa persoonallisuus ja olen kärsinyt ahdistuksesta koko ikäni mutta nämä seikkoja ei otettu lainkaan huomioon hakemuksessa,ja kaikista masentavinta on se että olen koko hakemukseni ajan käynyt psykologisissa testeissä koska psykoni ehdotti että lähdetään sitä kautta hakemaan jonkinlaista lausuntoa!
olen todella peloissani koska mitä testejä olen tehnyt ne ovat vaikuttaneet todella helpoilta ja pelkäänkin että minut todetaan terveeksi koska selvitän ne hyvin.
olen ollut pitkään ilman minkäänlaista lääkitystä mutta nyt joudun valitettavasti aloittamaan uudelleen niiden käytön kun testi on saatu suoritettua koska muuten ei enää jaksa ja lääkärini oli myös samaa mieltä kanssani.suurin virheeni on se että 90-luvulla samainen henkilö olisi kirjoittanut minulle eläkkeen mutta en halunnut niin tehdä koska silloin se ei vaan itsestäni tuntunut hyvältä silloin=( nyt olen todella ahdistunut ja tuskin tämä tästä paremmaksi tulee muuttumaankaan mutta lasten takia jaksan vielä rimpuilla mutta miten pitkään se onkin sitten jo eriasia!!

1

460

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • butter (?) fly

      Mä en tiedä missä mielentilassa kirjoitit viestin.

      Olin kuitenkin lukevani läpi viesti hieman pelkoa siitä, mitkä vastaukset saat ja epäluottamusta testeihin.

      Mun mielipide on, että teet vaan ne testit niinkun pystyt. Silloin, et joudu tilanteeseen, että joutuisit epäilemään tuloksia, koska itse vääristelet niitä (mikä olisi vielä inhottavampaa). Silloin saat myös itsellesi soveltuvamman hoidon (ei yli- tai alilyöntejä). Aina uskoakseni testin tuloksista on kokous, jossa voit kertoa oman mielipiteesi. Tällöin sanot tehneesi testit parhaasi mukaan ja pelkäät jääväsi ilman kipeästi kaipaamaasi hoitoa.

      Itse olin joskus nuorena tyttönä psykologin testeissä erään opiskelupaikan tiimoilta. opintopaikka oli mediatyössä ja olen aina ollut todellisuudessa hieman paniikkihäiriöinen, mutta ulospäinsuuntautunut ja halukas tuomaan itseäni esille. Testejä tehdessä yritin antaa rentoa, mutta kiinnostunutta vaikutelmaa. Tuloksissa oli kuitenkin, että koen usein motivaation puutetta ja myös ahdistusta suurissa ihmisryhmissä. (mikä on totta). Ihmettelin vain, mitkä testien kysymykset paljastivat minut, suuren huijarin. Sen jälkeen olen jossainmäärin luottanut testituloksiin.

      Odottele rauhassa ja mieti, että se, mitä haluat nyt ei ehkä ole sitä, mitä haluat kymmenen vuoden päästä. Anna itsellesi armoa ja tee ne testit niin hyvin kuin pystyt nyt ja sitten jatkosuunnitteluvaiheessa ilmaiset sen, mitä tahdot nyt ja annat tulevan odottaa itseään. Kun on monta ihmistä tukena, ehkä ne suuntaviivat sieltä löytyy parhainpäin ihan kuin itsestään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      153
      2530
    2. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      157
      2321
    3. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      55
      1983
    4. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      1927
    5. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      59
      1374
    6. Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen

      Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu
      Perussuomalaiset
      193
      1242
    7. Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."

      Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      76
      1036
    8. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      198
      956
    9. Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.

      Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.
      Maailman menoa
      328
      944
    10. Kaupungin yt

      Honkolan tai hietaman koulu suljetaan. Säästölistalle on nostettu muun muassa Honkolan tai Hietaman koulun toiminnan l
      Äänekoski
      24
      694
    Aihe