Pistorasiasta sähkö

Malliin vihreät

Laitetaan nyt tännekkin. Vihreillä ei liene asiaan ammattimaista tietoa. Mutta hallitusaikoinaan enimmäkseen vaativat energian hintaa korkeammalle, olikohan Ministeri Hassi pääpuhujana. Huh jos tulisivat uudestaan hallitukseen? Edellisellä kerralla saatiin vesivarastot jäähdytettyä, olsiko seuraava laitosten alasajo, ja otetteisiin tosiin sähkö pistorariasta, mitä tulisi.

Pitkittyvä lämpökausi ja rajut sateet painavat sähkön pörssihintaa jyrkästi alaspäin. Vesitilanne Pohjolan vesivoiman tuotantoalueilla lähestyy jo normaalia.

Tuoreimmatkin sääennusteet lupaavat edelleen lämpöä ja rajuja sateita Pohjolaan, mikä voi parantaa Pohjolan vesitilanteen jo parin viikon sisällä jopa käytännössä normaaliksi.

Energiameklareiden sähkömarkkinakatsauksen mukaan seuraavan kymmenen päivän aikana on määrä sataa 12,1 terawattitunnin vedet, mikä ylittää ajankohdan normaalit sateet seitsemän terawattitunnin verran.

Muutos kuivasta loppukesästä on dramaattinen. Elokuussa Pohjolan vesivoimaloiden yläpuolisista altaista ja maastosta puuttui normaalitilanteeseen verrattuna vettä peräti 30 terawattitunnin sähköntuotannon verran.

Vattenfall ennustaa sähkömarkkinaraportissaan, että tämän viikon lopussa vesivarastojen ja maaston hydrologinen vaje on enää alle viisi terawattituntia.

Kolmessa kuukaudessa Pohjolan vesivoimatilanne on siis parantunut määrällä, joka vastaa noin kolmannesta Suomen vuotuisesta sähkönkulutuksesta. Osa parannuksesta johtuu sateista ja osa siitä, ettei lämmityssähköä ole kulunut normaaliin tahtiin.

Alkusyksyn huoli sähkön riittämisestä talven aikana on huomattavasti helpottanut. Tehopula voi tosin edelleen iskeä, vaikka vesialtaiden energiamäärä onkin kasvanut.

Sähkön ja sähköjohdannaisten pörssihinnat ovat huuhtoutuneet sateiden mukana alas huipulta. Spot sähkön päiväkeskihinta ylitti elokuussa hurjimmillaan 80 euroa. Tämän päivän spot-sähkö maksaa keskimäärin 35,56 euroa.

Lähiaikojen pörssisähkön halpenemista on tehostanut ensimmäisen päästökauppajakson päästöoikeuksien hintakierre.

Ensi vuonna päättyvän jakson päästöoikeuksia voi jäädä käyttämättä, ja oikeudet voivat menettää jopa kokonaan arvonsa.

Päästöt maksavat pörssissä enää 7–8 euroa hiilidioksiditonnilta, kun reilut puoli vuotta sitten hiilidioksiditonnin päästöoikeus hipoi 30 euroa

6

350

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Täydellistä tietoa jopa Pas...

      Harvoin tällä palstalla on noin selkeää asiatietoa ja kaiken lisäksi ilman pilleririvejä? Kiitos sinulle.
      Se parjattu Uuno se täällä jälleen!

      • itteään

        kehuu. Toisten tekstiä lainailee, ja oman pukin sorkkansa aina sekaan pistää. Siitä sen uunon tuntee. Ei toimi vielä roskasuodatin. Pitää kiireesti panna uuno-suodatin kuntoon.


      • haukuttavaksi.
        itteään kirjoitti:

        kehuu. Toisten tekstiä lainailee, ja oman pukin sorkkansa aina sekaan pistää. Siitä sen uunon tuntee. Ei toimi vielä roskasuodatin. Pitää kiireesti panna uuno-suodatin kuntoon.

        Itse ensimmäisen, mutten toista, enkä kolmatta!

        Otaksunko oikein, että itse saunamajuri siellä kolmannessa! eli vaitelias kolmasmies, jolta ei oikein lohkea kuin arvostelua.

        Kirjoitappa itse jokin naseva juttu, niin katsotaan!. Älä ainakaan hassista, kuinka on tärkeää suurhaaskaus veronmaksjien piikkin, vaan jostain lähemmästä tavallisempaa ihmistä...odotellaan...

        Varmaan it sekin tajuaa että ei noin suomea rakenneta, jos vain naapuria ikkuverhon raosta seurataan ja tekemisiään. Jää sähkö mereen valuviib vesiin ja ehtyy pistorasiakin sitten, entä sitten? Risuja taksilla hakemaan?


      • Urputella
        itteään kirjoitti:

        kehuu. Toisten tekstiä lainailee, ja oman pukin sorkkansa aina sekaan pistää. Siitä sen uunon tuntee. Ei toimi vielä roskasuodatin. Pitää kiireesti panna uuno-suodatin kuntoon.

        Eikö sulle järki ala vähinerin kasvaa? Aina sä vain Urputtelet samaa virttäsi!


      • ehtymätön
        Urputella kirjoitti:

        Eikö sulle järki ala vähinerin kasvaa? Aina sä vain Urputtelet samaa virttäsi!

        puppugeneraattori jauhaa ilman Vuotoksen voimaakin.


      • Vihreältä taholta
        ehtymätön kirjoitti:

        puppugeneraattori jauhaa ilman Vuotoksen voimaakin.

        Jonka tämä samainen Uunottelija, vihreä Urpo-urputtaja sanoo viisaudessaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      64
      6225
    2. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      81
      3896
    3. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      24
      2851
    4. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      2400
    5. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2282
    6. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      162
      1863
    7. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      6
      1709
    8. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      85
      1332
    9. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      34
      1291
    10. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      20
      1266
    Aihe