Kemijärven ampulleissa ei doping-aineita

Suomi24toimitus

Poliisin mukaan Kemijärvi-Kuusamo-välisen tien levähdyspaikan roskakorista löydetyt ampullit eivät sisältäneet dopingaineita eivätkä huumausaineita. Ampullit ovat sisältäneet mm. lääkeaineita ja lisäravinteita.

Antidopingtoimikunnan mukaan on kuitenkin todennäköistä, että aineita ja välineitä on käytetty urheilussa kielletyllä tavalla.

Lue uutinen aiheesta:
http://www.yle.fi/urheilu/etusivu/id58972.html

12

3504

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jälleen kerran

      Minkä ihmeen takia poliisi tutkii mahdollista douppausta? Useimmat dopingaineet ovat täysin laillista. Käsittämätöntä pelleilyä taas jonkun typerän urheilun takia. Itseasiassa tuollainen valtion resurssien käyttäminen täyttää rikoksen tunnusmerkit. Parasta siis kun tehdään rikosilmoituksia poliisin toiminnasta.

    • Nimetön

      Ei kiellettyjä aineita sinänsä, sokereita näytti mapullien kyljissä sisältönä olevan, joilla nopeutetaan palautumista Mutta niiden nauttiminen suonensisäisesti on kiellettyä l. dopingia.

    • että suomessa

      on liika poliiseja ja poliisilla liikaa rahaa. Ei kai se poliisille kuulu jos joku douppaa.

    • Sairasta touhua !

      Roskiksissa on ROSKIA, jumalauta mummot !

      • voihan..

        olla että ovat "istuttaneet" ne ja "sattumalta joku löytäny. Että pääsevät jotain lakia tai jotain muuttamaan.


      • kaivee

        Roska astioitten tyhjennyksen hoitaa tielaitoksen kilpailuttama alihankkija, pienellä palkalla.

        Onko tämä nyt vaikea ymmärtää, jos urheilussa on yhteisesti sovittu, ettei doupingaineita käytetä, niin rikollista se silloin on.
        Tällaisen urheilijana itseään pitävän olisi ymmärrettävä vetää johtopäätöksen asioistaan ja jättää tehtävät osaavammille.


    • KP Koro

      tällaistakin jaksetaan vääntää?
      Lopulta kuitenkin ollaan taas itse ihan Petäjänä änkyttämässä salamavalojen loisteessa.
      Puuhastelu viittaa vahvasti suomalaiseen huippu-urheiluun.

      • Gripperi

        Timo Seppälän olis parempi pitää turpansa kiinni kun on itse kärynnyt rattijuoppoudesta.Ei tommosella tyypillä ole mitään kanttia puhua dopingista!Muutenkin koko juttu typerää paskanjauhantaa!


    • Pannaan kaikki ampullit

      Pitäisi kieltää kaikki piikitykset - linnaan vaan ja näkkileivälle. Sillä sipuli!

    • "sähkökaapit paikoilla...

      vai onko mersunmerkit vinossa?

    • hessi

      hemohessiä vaan pojat räkä räk käk kä kä käkäkäk
      buahahaaaaaaaaaaaa

    • Kuitunenko taas

      Kuitunen kärähti Lahdessa 2001 ja sai säälistä kilpailuoikeudet takaisin. Nyt ollut ylivoimainen taitaa siis käyttää eli palaa rikospaikalle

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      96
      4754
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      113
      3912
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      207
      3800
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      101
      2205
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      77
      1964
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1336
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      132
      1248
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      162
      1226
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1095
    10. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      477
      1022
    Aihe