Hyvä kai, että kirkossakin jaksetaan olla näissä asioissa mukana vaikuttamassa:
Kirkot julkaisevat oppaan ihmiskauppaa vastaan - Seminaari 11.12.: Ihmiskaupan vastustaminen on myös kirkkojen tehtävä
Ihmiskauppa on saanut viime vuosina uusia piirteitä ja aiempaa laajemmat mittasuhteet, vaikka se ei olekaan ilmiönä uusi. Ihmiskauppa koskettaa niin lähtö-, kauttakulku- kuin kohdemaita. Ihmiskaupassa on kyse paitsi kansainvälisestä rikollisuudesta, myös suuresta inhimillisestä kärsimyksestä ja vakavasta ihmisoikeusloukkauksesta.
Valtioiden rajojen avautuminen ja globalisaatio eri muotoineen ovat tuoneet ihmiskaupan lähelle myös suomalaisia. Suomessa on viime vuosina herätty ilmiön laajuuteen ja luotu ihmiskauppaa koskevia säännöksiä. Parhaillaan Suomeen kehitetään palvelujärjestelmää ihmiskaupan uhrien auttamista ja suojelua varten.
Joulukuussa julkaistaan ekumeenisesti koottu tietopaketti ihmiskaupasta kirkkojen työntekijöiden käyttöön. "Ihmiskauppa - nykyajan orjuutta. Ihmiskaupan vastustaminen kirkkojen työssä" -julkaisu tarjoaa perustietoa ihmiskaupasta ilmiönä sekä näkökulmia, joiden pohjalta seurakuntien eri työntekijäryhmät voivat rakentaa ihmiskaupan vastaista työtä, toimintaa ja keskustelua. Julkaisu sisältää myös tietoa ihmiskauppakysymyksiä hoitavista viranomaisista ja erilaisia auttamispalveluja tarjoavista järjestöistä sekä lisätiedon lähteitä.
Julkaisun avulla halutaan rohkaista kirkkoja ja kristillisiä yhteisöjä pureutumaan ihmiskauppailmiöön sekä pohtimaan mahdollisuuksiaan toimia ihmiskauppaa vastaan. Kirkot ja kristilliset yhteisöt voivat merkittävästi lisätä tietoisuutta ja välittämistä, muokata asenteita ja helpottaa uhrien tilannetta. Kirkkojen tehtävänä on muistuttaa ihmisarvosta, eettisestä käyttäytymisestä ja ihmisarvoisesta kohtelusta.
Tietopaketti julkaistaan 11. joulukuuta Kirkon diakonia ja yhteiskuntatyön yksikön sekä Suomen Caritas ry:n järjestämässä seminaarissa Kirkkohallituksessa. Seminaarissa luodaan katsaus ihmiskaupan nykytilanteeseen lähtömaan, Euroopan unionin ja kohdemaan näkökulmasta alustusten ja keskustelun keinoin. Seminaarin ulkomainen puhuja Natalia Kovaliv on Caritas Ukrainan työntekijä ja COATNET:in koordinaattori. Esillä on myös Suomen ihmiskauppatilanne Pro-Tukipisteen näkökulmasta.
Caritas Euroopan alaisuudessa toimiva COATNET
Seminaari on suunnattu teemasta kiinnostuneiden kirkkojen ja kristillisten järjestöjen työntekijöille. Seminaariin kutsutaan myös ihmiskaupan vastaista työtä tekeviä viranomaisia ja järjestöjä.
Ihmiskauppa - nykyajan orjuutta. Ihmiskaupan vastustaminen kirkkojen työssä -julkaisu on koottu Suomen ev.lut. kirkon Kirkkohallituksen, Kirkon Ulkomaanavun, NNKY-liiton, Ortaidin ja Suomen Caritaksen yhteistyönä (Suomen ekumeenisen neuvoston julkaisuja LXXIX). Julkaisu on maksullinen (3 euroa postituskulut), ja sitä on mahdollista tilata Suomen ekumeenisesta neuvostosta. Julkistamistilaisuuden jälkeen julkaisu on saatavana myös pdf-muodossa toteuttajatahojen verkkosivuilta. (KT 5.12.2006 mm)
TIEDOKSI:
Seminaari on avoin toimittajille. Seminaari pidetään maanantaina 11.12. klo 12-16.30 Helsingissä Kirkkohallituksen toimitalon juhlasalissa, Satamakatu 11. Ilmoittautumiset osoitteeseen eila.karkkunen(at)evl.fi.
LISÄTIETOJA:
-ihmisoikeussihteeri Kati Jääskeläinen, Kirkkohallitus/Diakonia ja yhteiskuntatyö kati.jaaskelainen(at)evl.fi, (09) 1802 210, www.evl.fi/kion
-toimistosihteeri Sirpa-Maija Vuorinen, Suomen ekumeeninen neuvosto, sirpa-maija.vuorinen(at)ekumenia.fi, (09) 1802 369, www.ekumenia.fi
-projektisihteeri Maiju Virtanen, Suomen Caritas ry, maiju.virtanen(at)caritas.inet.fi, 050 348 2306
Kirkko ihmiskauppaa vastaan
3
403
Vastaukset
- ja annetaan 10% muille.
Eli kannattaako kuulua kirkkoon ja uskoa heidän hyvät tarkoitusperänsä? Veroina kerätään pirusti rahaa josta vähintään 90 % jää kirkolle, johonkin tilille tai se sijoitetaan johonkin poikimaan rahaa lisää kirkolle. Sitten tästä alkuperäisestä summasta sijoitetaan 10 % hyväntekeväisyyteen ja tästäkin napataan siivu ns. hyväntekijöiden palkkoihin.
Törkeetä huijausta.
ps. kirkon kirjanpitokin olisi hauska nähdä- manatee man
Yllätys että kirkko kosiskelee kannatusta tämän mediaseksikkään ihmiskaupan varjolla jota on tapahtunut iät ja ajat. Miksipä juuri nyt? No sen takia että ihmiset kiinnostuisin muuten niin kuivasta kirkosta.
- jeesuspelastaa66
tiesittekö että tämmöisille palstoille oman mielipiteensä jakaminen/asioitten arvostelu on munattominta hommaa ikinä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399126Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3737846Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681605503William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542316Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62076Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821717Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan191659Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921396Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4391332Stefusika räkättää
kun on viikon ollut kuivilla ja poliisi puhalluttaa just silloin. Muutoin olis jääny kiinni. Ja sekös sikamiestä hirnuttaa. Ällö ukko ja vielä ällömmä801199