trojan-spy.win32.banker.alr
Tuollainen virus löytyi koneeltani, ja saan sen poistettua, mutta tulee aina takaisin. Eli onko se tallentunut johonkin Windowsin "muistiin"? Mitä voin tehdä? Minulla on Windows 2000.
Kiitoksia paljon avusta!
Troijalainen palaa takaisin
3
566
Vastaukset
- niin lähtee
Restart ja painelet käynnistyksen aikan F8:aa kunnes tulee valinta, valitse SAFE MODE... käynnistyy vikasietotilassa. Hieman erikoiseen näyttöön tulee kulmiin tekstit SafeMode. Aja virustorjuntaohjemasi läpi ja deletoi pöpöt. Restart (normaalisti). Näin pääsit eroon pöpöstä jotka piilottelee.
- fix it
Tyhjennä järjestelmänpalautuskansio, siis jos sulla on Windows XP.
Järjestelmän palautus kansion tyhjentäminen.
1. Klikkaa oikealla oma tietokone-kuvaketta
2. Valitse ominaisuudet
3. Valitse järjestelmän palauttaminen välilehti
4. Valitse "poista järjestelmän palauttaminen kaikissa asemissa"
5. Paina "käytä"
6. Paina OK
7. Käynnistä kone uudelleen
8. Tarkista kone virustorjuntaohjelmalla
9. Poista kaikki saastuneet tiedostot
10. Laita järjestelmän palautus uudelleen päälle.
Jos ei noin lähde niin sitten aja eScanilla: http://koti.mbnet.fi/pattaya1/escanmwav.htm
Päivitä ihan ekaks, ohjeet on tuolla sivulla, päivitystapa 2.
- pill kates
"Paha mato Mesessä!
MSN Messengeriä vaivaa erityisen kiukkuinen mato, joka aktivoituessaan asentaa peräti 30 virusta tietokoneelle.
Mato Messengerissä
MSN Messenger -chatia eli Meseä käyttävien kannattaa pitää hiirensä kaukana linkistä: "ughpots*et*PIF" Linkki sisältää valepukuisen viruksen vaikka se näyttää tulevan omiin yhteystietoihin kuuluvalta henkilöltä. Jos linkin erehtyy avaamaan, saa 30 virusta koneelleen ja levittää matoa edelleen.
Linkki käynnistää ohjelmanpätkän, joka noutaa neljä pientä ohjelmaa osoitteesta ughpots*et ja käynnistää ne sekä lähettää linkkiä edelleen kaikille yhteystietoluettelon henkilöille. Kyseinen Braban.H:ksi kutsuttu virus leviää Messengerissä helposti, koska linkki tulee omaan yhteystietoluetteloon kuuluvalta henkilöltä"
joku ei tykkää mesestä :lol:
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.774642- 1801937
- 1241620
- 1321176
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️161101- 351046
- 78943
- 52916
Hyvää huomenta!
Mietin miten suhtaudut minuun, jos kerron tunteista. Voinko enää sen jälkeen olla samassa paikassa kanssasi, jos koet as78882- 4848