Paljo ootte ottanu kilometriltä? Matkakuluthan ovat verovapaita? Tuleeko kilometreihin vilä lisätä Alvit?
Kilometrikorvaukset
7
1132
Vastaukset
- tarkennus
Nyt ilmeisesti toimit yrittäjänä ja tarkoituksesi on laskuttaa asiakasta.
Siinä tapauksessa joko olet sopinut tietyn km-veloituksen, taikka sitten käytät verottajan vahvistamia korvauksia matkakuluista.
Mutta sitten, lisäät tietysti alvit, jos olet alv-velvollinen.
Matkakulut eivät ole verovapaita tässä merkityksessä, eli ne lisätään yrityksen tulokseen ihan tuottoina. Ja nostavat verotettavaa tulosta.
Sitten saat yrityksen tuloksesta vähentää työstä aiheutuneet km-korvaukset edelleen noiden verottajan vahvistamien enimmäistaksojen mukaan.- Lastu
1.1.07 pitäs aloittaa. Eli siis matkakulut on ihan normaalia tuloa? Joten siis Alvit päälle.Oon jostain syystä ollut siinä käsityksessä, että matkat on verottomia.
Kiitokset vaan.
-L- - lisää vinkkejä
Lastu kirjoitti:
1.1.07 pitäs aloittaa. Eli siis matkakulut on ihan normaalia tuloa? Joten siis Alvit päälle.Oon jostain syystä ollut siinä käsityksessä, että matkat on verottomia.
Kiitokset vaan.
-L-Matkakorvaukset ovat tosiaan verottomia palkansaajalle, jonka työnantaja määrää matkustamaan ja pysyvät ohjeiden mukaisina.
Yrittäjälle ne eivät ole, paitsi että voit tehdä tositteen matkakuluista ja se vähentää verotettavaa tuloa.
Pieni vinkki, ilmoita aina tarjousta tehdessäsi matkakuluista. Mikään ei veetuta enempää, kun on tilannut putkimiehen ja sovittu, että hana maksaa 100 ja työ 100 ja sitten laskussa on matkakulut hanojen hakemisineen ja matkaakin on tehty eksyksissä. Ei tule seuraavaa tilausta sille putkimiehelle. - kukaan..
lisää vinkkejä kirjoitti:
Matkakorvaukset ovat tosiaan verottomia palkansaajalle, jonka työnantaja määrää matkustamaan ja pysyvät ohjeiden mukaisina.
Yrittäjälle ne eivät ole, paitsi että voit tehdä tositteen matkakuluista ja se vähentää verotettavaa tuloa.
Pieni vinkki, ilmoita aina tarjousta tehdessäsi matkakuluista. Mikään ei veetuta enempää, kun on tilannut putkimiehen ja sovittu, että hana maksaa 100 ja työ 100 ja sitten laskussa on matkakulut hanojen hakemisineen ja matkaakin on tehty eksyksissä. Ei tule seuraavaa tilausta sille putkimiehelle.oleta sähkärin tai putkarin tai kenenkään muunkaan ammatti-ihmisen ilmaiseksi matkustavan asiakkaan luokse? Ihan itsestäänselvää, että laskulla on kilometrit.
- joku
kukaan.. kirjoitti:
oleta sähkärin tai putkarin tai kenenkään muunkaan ammatti-ihmisen ilmaiseksi matkustavan asiakkaan luokse? Ihan itsestäänselvää, että laskulla on kilometrit.
voi luulla lupaamaasi hintaan sisältyvän kaikki kulut.
- sitä luulis
kukaan.. kirjoitti:
oleta sähkärin tai putkarin tai kenenkään muunkaan ammatti-ihmisen ilmaiseksi matkustavan asiakkaan luokse? Ihan itsestäänselvää, että laskulla on kilometrit.
Olen isännöitsijänä tilannut sähkömiehiä ja putkimiehiä varmaan tuhansia kertoja ja kyllä listalta putoaa sellaiset, jolla ei ole kalupakissa edes tavallisen hanan tiivistettä vaan se haetann naapurikunnasta tai sellainen jolta kysyy, että missä oot nyt, täällä kaupungissa, meen sinne tunnin sisällä ja kas kummaa on ehtinyt käydä kotona 30 kilometrin päässä.
Työstä pitää maksaa samoin kilometreistä, mutta sitten kun se selvästi menee huijauksen puolelle, niin sana leviää yllättävän nopeasti. - Kännissäkö?
kukaan.. kirjoitti:
oleta sähkärin tai putkarin tai kenenkään muunkaan ammatti-ihmisen ilmaiseksi matkustavan asiakkaan luokse? Ihan itsestäänselvää, että laskulla on kilometrit.
Itselle oli kilometrilasku kylläkin aikamoinen yllätys kun käytin pesukoneen korjaajaa taannoin.
Sellainen firma joka säännöllisesti jakelee postilaatikkoon pieniä mainoslappusiaan. Huollon myynnissä osattiin visusti kiertää matkoista puhuminen ja keskityttiin tunteihin ja osien hintoihin. Eipä tullut puheeksi sekään että firma sijaitsi fyysisesti naapurikaupungissa.
Kierrän vastaisuudessa po. puulaakin kaukaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eroa Orpo! Orpo eroa!
Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa1112722Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!
Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava621724SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa
Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän171720Naiset ei halua kilttejä miehiä
Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,2671608Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti
Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --111564Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat
Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue271268Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä
Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.271139Kiinteistökauppoja
Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan411062Menettämisestä
Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?831031RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI
Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä4041022