YLÖSTEMPAUS -kokemus

Leonard de Poincare

Noin kymmenen vuotta sitten koin ihmeellisen kokemuksen. Nukuin ja näin EHKÄ unta. Olin jossakin suurehkossa suomalaisessa kaupungissa (ehkä Oulu). Olin kapakassa, jossa ihmiset olivat hyvin varattomia. He pummasivat toisiltaan tupakan tumppeja ja tarjoilijat myivät itseään.

Kapakan ulkopuolella kaupunki näytti lamaantuneelta, rakennusnosturit olivat tyhjän panttina ja erilaisten rakennusten rakentaminen oli jäänyt kesken. Oli syvä lama ja köyhyys.

Kuljin pois kaupungista ja tulin eräänlaiseen Y:n muotoiseen tienristeykseen, jossa minun tuli valita kumpaa haaraan jatkan - menin oikean puoloista haaraa pitkin.

Matkatessani eteenpäin tietä kohtasin ruman ja pelottavan noidan tai shamaanin. Kuljin hänen ohitseen laulaen JEESUS -laulua. Sitten pian olinkin tarkkailijana jossakin sotatilanteessa, jossa kaksi pienen armeijan tapaista kävi jonkinlaista rajoitettua sotaa (vähän kuin Balkanilla joku vuosi sitten). Oli helikoptereita ja nopean toiminnan joukkoja, olin Suomen maaperällä kuitenkin.

Pian olin itse joidenkin muiden kanssa piilossa ja nyt äskeiset sotivat osapuolet etsivät meitä vimmatusti. Olimme kuin kätkössä jonkin suojapeitteen alla. Kaikki tuntuí synkältä, olimme kuin horroksessa ja peloissamme - meitä etsittiin.

Aikaa meni kauan ja ihmettelin, kun meitä ei löydetty. Olimme horroksessa, melkein puolikuolleita. Yht'äkkiä suojapeite vedettiin yltämme ja meidät löydettiin. Näin löytäjien olevan sotilaita, ehkä venäläisiä. He olivat kuitenkin ystävällisiä ja tajusin heidän olevan uskoon tulleita.

Samassa näin taivaan peittävän suunnattoman (ehkä satoja metrejä korkean) suuren sotilaan, jonka kädessä oli käsikranaatti ja käsi oli kohotettu kuin kranaatin heittämiseen. Näky sotilaasta oli pelottava ja mahtava.

Yht'äkkiä kranaattia kiinnipitävästä kädestä kranaatti irtosi kohoten kohtisuoraa ylöspäin. Lähes samalla hetkellä minäkin aloin kohota ylöspäin kohti taivasta kranaatin tavoin.

Suustani purkautui aivan valtavan voimakas ylistys taivaallisilla kielillä ja tajusin, että tämä on Raamatussa ennustettu seurakunnan ylösotto Herran luo. Pyhän Hengen voima nosti minua ylöspäin vauhdilla ja samalla Pyhän Hengen antamin yliluonnollisin kielin ylistin JEESUSTA!

Heräsin tai en tiedä oliko se edes uni vai jokin muu. Pitkään aikaan en tiennyt kumpi on totta - se jota juuri koin vai vuode, jossa silloin olin! Ihmettelin juuri kokemiani ylistyskieliä, koska en ollut edes uskossa!

Noin 1,5 vuoden kuluttua tulin uskoon Herraan Jeesukseen!

5

740

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pekka Perkele

      Tyypillinen skitsofreniakertomus. Nk. "uskoontulo" sopii kuvioon.

    • tuhat ja yksi

      Olet nähnyt hienon unen ,olen tavannut vain muutaman ihmisen joka väittää ettei ole nähnyt mitään unta .Minäkin näen joskus unia ja ehkä näen enemmänkin mutten muista niitä herättyäni.Kerran tapasin henkilön joka väitti ettei ole koskaan nähnyt mitään unia aikani kyseltyäni ja esitin että sinäpä olet poikkeava uksilö-,pitäisi mennä tutkimuksiin sillä on se niin harvinaista jos et näe unta .Silloin hän myönsi että ehkä lapsena näin.

      -Kuuluisimmat ovat" Danielin unet " ja "Joosefin unet"

      -Ihmettelet sitä asiaa että ,puhuit unissasi käsittämätöntä "ylistys kieliä" ja ihmettelet miksi näin kävi kun et vielä ollut uskossa ?

      -näin se menee (tai sitten ei)sinulle on opetettu Uskoon tulo ,Ja niitä seuraa Hengen hedelmät joita ovat esim. tällaiset kokemukset,,,Ja jos vielä jatketaan että se löytyy meidän kauttamme täältä.Silloin on poistuttu hiuskarvan verran apsoluuttisesta totuudesta.

      - Ylöstempaus on Kristillinen oppi suunta.

      -Unesi on saattanut vaikuttaa hakeutumiseesi tietynlaiseen seurakuntayhteyteen.

      -unet saavat virikkeitä umpäröivästä maailmasta .
      -Monet ihmiset pitävät vieläkin unia Jumalallisina ilmoituksina.

      -Yhdestä unesta ei vielä tule jakomuelisairaaksi silloin kun tuntuu voi laittaa vertauskuvallisesti jäitä hattuun.

    • sinulle...

      ja voimia. Kiitetään Herraa näistä näyistä ja unista. Aina vain useammin kuulee samantapaisista asioista. Jeesus on todellisuutta ja näyttää, kuten Raamattu lupaa, Häneen uskovilleen lopun aikoina unia ja näkyjä. Jeesus on jo pian tuleva.

      • sssdas

        Jumala ei näytä näitä unia niille, jotka niitä eniten tarvitsisivat? Siis ei-uskoville. Eikö Jumala haluaisi että kaikki pelastuisivat? Sillonhan kannattaisi kaikille näyttää sama uni, eikö vain? Yksittäistapauksiksi ovat kuitenkin jääneet...Miksiköhän?


      • kaikille...
        sssdas kirjoitti:

        Jumala ei näytä näitä unia niille, jotka niitä eniten tarvitsisivat? Siis ei-uskoville. Eikö Jumala haluaisi että kaikki pelastuisivat? Sillonhan kannattaisi kaikille näyttää sama uni, eikö vain? Yksittäistapauksiksi ovat kuitenkin jääneet...Miksiköhän?

        uskoville ei näytetä. Ne näyt, joita näytetään, ovat ihan kaikkien luettavissa, kuten tässäkin tapauksessa nyt. Sen mukaan on toimittava ja tehtävä johtopäätökset omalla kohdalla pelastuakseen. - Tuli tässä mieleen yhdet sivut, joissa on näistä ns. armolahjoista varmaan enemmänkin tietoa: www.nokiamissio.fi Siellä tulee mm. suoraa ohjelmaa netistä, varsinkin sunnuntaisin. Siunausta elämääsi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset

      "Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-2
      Maailman menoa
      739
      9097
    2. Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta

      Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir
      Maailman menoa
      373
      7784
    3. Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/8407068
      Maailman menoa
      160
      5408
    4. William ja Sonja Aiello ERO

      Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      2292
    5. Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."

      Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      2069
    6. Se siitä sitten

      Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy
      Ikävä
      82
      1698
    7. Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"

      Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      1646
    8. Ihastumisesta kertominen

      Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi
      Ihastuminen
      92
      1381
    9. Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon

      Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.
      Maailman menoa
      434
      1310
    10. Stefusika räkättää

      kun on viikon ollut kuivilla ja poliisi puhalluttaa just silloin. Muutoin olis jääny kiinni. Ja sekös sikamiestä hirnuttaa. Ällö ukko ja vielä ällömmä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      1186
    Aihe