koira-allergia yhtäkkiä lapsille?

voiko tulla

Hei,

Mieltäni painaa kovasti lapsien monta viikkoa kestänyt nuha ja yskä. Meillä on aina ollut koiria, lapset ovat siis tottuneet eläinpölyyn ja raskausaikana. Lapset ovat nyt 2v5kk eikä mitään merkkejä aiemmin mistään allergiasta ole ollut. Meille tuli kuukausi sitten uusi pentu taloon, on siis nyt kaksi koiraa ja nyt on jatkuvasti ollut nuha ja viime yönä yksi lapsista yski tosi pahan kuuloisesti. Välillä nenästä vuotaa kirkasta nestettä, välillä sellaista keltaista räkää. Myös yksi silmätulehdus oli koko poppoolla (lapset on siis kolmoset), mitä ei aiemmin ole ollut kellään. Minua huolestuttaa todella tämä nuhaisuus ja yskiminen. Lääkäreiltäkin jo kysyin ja ovat olleet sitä mieltä, ettei olisi allergiaa koska oireita ei ole aiemmin ollut ja talossa ollut koiria. Voiko tämä lumeton lämmin syksy olla syy ja pitää tautikantaa päällä koko ajan? Yleensä meillä sairastetaan todella vähän, pari-kolme flunssaa vuodessa, mikä on normaalia vähemmän (olen kuullut, että noin 8flunssaa/vuosi/lapsi on normaali).

Entäpä onko kellään kokemusta siedätyshoidosta? Tiedän, että meidän lapset on nuoria siihen, mutta mikä on peruste ettei tämän ikäisiä siedätetä? Aion kuitenkin yrittää tätä jos tarve vaatii. Entäpä annetaanko lapsille mitään allergia lääkkeitä tarvittaessa vai onko lääkärien kanta, että koirat pois. Sitä en kyllä pysty tekemään.

Kiitos :)

6

1217

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ap.

      Vielä lisään, että flussat alkoivat ennen kuin uusi pentu meille tuli. Eli koiran tulo ei näitä nenän valumisia yms. aloittanut.

    • Saara 30

      Koiran virtsapöly on paha allergeeni ja saattaa ärsyttää terveitäkin. Jos pentu on pissinyt matoille tms pehmeille materiaaleille, vie ne pesuun ja laita takas lattioille vasta kun koira on sisäsiisti. Muutenkin pyyhi aina pissat tuoreeltaan ja myös kostealla. Muutenkin koita pitää eläinpöly minimissään pyyhkimällä pintoja usein ja minimoi kaikki pehmeät materiaalit jotka keräävät hilsettä.

      Tosin suosittelen kääntymään uudestaan lääkärin puoleen, jos yskä ja nuha eivät ala hellittää.

      • ap.

        Ei ole pissinyt matoille, on sisäsiisti jo vaikka ikää nyt 15vkoa. Tämä niin vaivaa mieltäni sillä rakastan koiriani ja ne saavat jaksamaan vaikeinakin päivinä. Aina on ollut koiria ja elämä ilman koiria tuntuu täysin mahdottomalta. Tosin mennään sitten yksityiselle siedätyshoitoon jos tarve vaatii.


    • Astmaatikko ja allergikko

      Allergioita voi tulla milloin tahansa elämän aikana, oli koiria tai ei. Lapset tulisi viedä PÄTEVÄLLE allergologille, sillä saamanne lääkärinlausunto kuulostaa kummalliselta. Onko lapsille tehty prick-testit? Toinen koira kuormittaa lasten elimistöä lisää (eli lisää koiran hilseen määrää), joten allergian puhkeaminen on mahdollista.

      Eläimille allergisia siedätetään vain, jos kyseessä on opaskoiran omistaja (sokea, muutoin vammainen), poliisikoiran omistaja tai eläinlääkäri. Lasta ei siis voi siedättää koiralle. Siedätyshoito on myös vaarallista, pahimmillaan siinä voi mennä henki. Mikäli lapsillanne on allergiaa, ainut vaihtoehto on koirien uudelleen sijoittaminen ja kaikkien huonekalujan vaihto ja tekstiilien pesu, sekä huoneiston kokopesu.

      Lisätietoja Allergia-ja astmaliiton sivuilta --> www.allergia.com

      • ap.

        Hei,

        Yskiminen on nyt onneksi loppunut ja nuhakin jo melkein poissa, joten ei tässä ole onneksi kyseessä allergia. Sitä en kuitenkaan ymmärrä, että siedätyshoitoa annettaisiin vain em. tapauksissa. Olen lukenut yksityisten lääkäriasemien nettisivuilta, että antavat siedätystä lapsillekin. En kuvitellutkaan, että kunnalliselta puolelta tuota "palvelua" saisimme, mutta onhan kumma jos yksitykseltä emme. No mutta, unohdan tämän allergia asian ja nautin sekä minä itse, että lapsemme, meidän ihanista koirista :)


      • varmaankin
        ap. kirjoitti:

        Hei,

        Yskiminen on nyt onneksi loppunut ja nuhakin jo melkein poissa, joten ei tässä ole onneksi kyseessä allergia. Sitä en kuitenkaan ymmärrä, että siedätyshoitoa annettaisiin vain em. tapauksissa. Olen lukenut yksityisten lääkäriasemien nettisivuilta, että antavat siedätystä lapsillekin. En kuvitellutkaan, että kunnalliselta puolelta tuota "palvelua" saisimme, mutta onhan kumma jos yksitykseltä emme. No mutta, unohdan tämän allergia asian ja nautin sekä minä itse, että lapsemme, meidän ihanista koirista :)

        Luultavasti kasvien siitepölyjä vastaan siedätetään lapsiakin, koska niiltä ei voi millään suojautua. Lemmikkiä ei tarvitse taasen hankkia kotiin, vaikka niidenkin hilsettä on hieman joka paikassa.

        Onneksi ongelmanne selvisi!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      113
      4873
    2. Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin

      Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss
      Ihastuminen
      107
      1952
    3. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      138
      1383
    4. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      102
      1208
    5. Mitä sä haluat?

      Kerro nyt. Sano suoraan.
      Ikävä
      91
      1188
    6. Priden osallistujamäärä suuri pettymys!

      Ei lähellekään sataatuhatta, vaikka mukaan on värvätty kaikki aktivistit jopa homot katolta heittelevä islamistinen aate
      Luterilaisuus
      182
      1032
    7. Joku kysyy

      Missä on syy? Jossainhan se syy täytyy olla persujen kannatuksen alenemiseen. Kannatuksen alneminen ei näy pelkästään g
      Perussuomalaiset
      65
      1000
    8. Huono grilli kokemus

      Menimme grillille ostamaan ruokaa. Myyjät nauroivat meille, ja saimme todella asiatonta palvelua. Odotimme ruokaa innoll
      Puolanka
      27
      959
    9. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      44
      949
    10. IS Viikonloppu 28.-29.6.2025

      3- merkitty Kovis Erkki Vuokilalta. Oikean reunan (kuvituksellinen) pääkuva on hauska, mutta siitä johdetun sanan merkit
      Sanaristikot
      57
      851
    Aihe