Kerro kaverillle -lomake

php-aloittelija

Kotisivulla on palutelomake, jonka käsittelee php-sivu (koodi alla). En osaa php:tä, mutta kuvittelisi, ettei edellistä olisi vaikea muuttaa "kerro kaverille" -lomakkeeksi, eli viesti lähetetään koodissa olevan osoitteen sijasta käyttäjän antamaan osoitteeseen.

Googlella löytyy hakuasanalla "php tell a friend" php-koodeja vaikka kuinka, mutta mikään ei ole vielä toiminut. Tulee aina virheilmoitus "virhe rivillä se ja se".



Edellisessäkin on tosin jokin virhe, sillä antaa lähettää viestin, vaikka kaksi kolmesta pakollisesta kentästä olisi vain täytetty.

4

339

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fdlksgjfldjs

      Sulla on varmaan joku "value" kaikilla noista kolmesta, joten vaikkei mitään olis kirjoitettukaan, niin kun laittaa "submit", niin joku arvo on kuitenkin asetettuna eli ei ole "empty".

      • php-aloittelija

        value kuin painikkeessa:



        Nimi:

        E-mail:

        Aihe:

        Viesti:


    • teuro

      Nyt et missään vaiheessa kiellä lähettämästä viestiä, jos kentät on tyhjät.

      if($tarkea_muuttuja == NULL){
      echo"Täytä puuttuvat kentät";
      }
      else{
      $viesti = mail();
      if($viesti){
      echo"Kiitos";
      }//Endif
      }//End else

    • lapm

      Huomautettakoon vielä että jonkin yrityksen käyttöön tuollainen kerro kaverille palvelu on laiton. Sen käyttö voidaan katsoa yrityksen osalta roskapostin lähettämiseksi johon vaaditaan vastaannottajan etukäteislupa ja edes sitä lupaa ei saa kysyä sähköpostitse. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      47
      5515
    2. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      61
      2476
    3. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      18
      1910
    4. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      148
      1782
    5. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      36
      1652
    6. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      17
      1643
    7. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      5
      1428
    8. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      18
      1125
    9. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      77
      1098
    10. Joutuuko Suomi24-palvelu taas oikeuteen ?

      Nämä Purraa ja Perussuomalaista johtoa pedofiilian suojeliana pitävän kirjoittajan viestit eivät vain poistu täältä. Se
      Maailman menoa
      228
      1089
    Aihe