Jo lapsuudesta muistan isovanhempieni pirtin päätyseinässä olleen täytetyn miehen pään. Vaari oli sen itse irti leikannut ja tuonut mukanaan Itä-Karjalasta. Ivaniksi sitä sanottiin.
Vaarin mukaansatempaavat kertomukset sodasta ja kaikista hänen suorittamistaan tapoista saivat pienen pojan kasvamaan isänmaallisuuteen.
Nyt kun minulla on kaksi omaa lasta, yritän siirtää heihin saman terveen isänmaallisuuden aatteen. Joka aamu hampaiden pesun jälkeen lapseni Adolf ja Lotta ottavat asennon olohuoneessamme olevien Mannerheimin ja Hitlerin kuvien äärellä, kunnioittaen näin Suomen itsenäisyyden puolesta taistelleiden sotapäälliköiden ja sotilaiden muistoa.
Molempien lasten takeissa komeilevat Suomen liput ja äsken sain tilaamani valokuvasuurennokset partisaani-iskuista ja asetin ne lasten huoneiden seinille osoittamaan venäläisten pahuutta.
Naapurin sivarin lasten kanssa lapseni eivät onneksi suostu olemaan missään tekemisissä, vaikka emme vaimoni kanssa ole sitä ehdottomasti kieltäneet.
Meillä itsenäisyyspäivää vietetään joka päivä ja sen tavan toivoisi olevan joka perheessä.
Eilen kävimme hautausmaalla ja hiljennyimme erityisesti vaarini veljen haudalla, joka kuoli jo 18-vuotiaana vuonna 1941. Kerroin lapsille, että sodassa ei pelkästään tapeta, vaan voi sattua ikävämpääkin, eli voi kuolla.
Mutta kerroin, että vaarini veli kuoli onnellisena ja ylpeänä Suomen puolesta lausuessaan viimeisinä sanoinaan "Isänmaa, oi isänmaa!"
Joka päivä on itsenäisyyspäivä!
Oi isänmaa
3
313
Vastaukset
- teit
pursuuki? Pukamat varmaan painoi korvii jo pienenä.
- seppo.
mene punikki sinne venäjäle jos et suomeahyväksy.
hyvää itsenäisyyspäivää muille.
- vää.peli
on taas 365 päivää seuraavaan itsenäisyyspäivään. Vietetään joka päivä ja alotetaan tästä päivstä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1116916KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3886577Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei653317Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521282869Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1082460Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään351940- 1251834
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro211697Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1821367- 741257