on Venäjä, kertoo Viron puolustusvoimain komentaja.
"Lievästi sanoen, meillä on epäystävällinen maa naapurinamme", kenraalimajuri Ans Laaneots sanoi Eesti Päevaleht -sanomalehden haastattelussa. Hänen mukaansa Venäjä on maan suurin turvallisuusongelma.
"Olemme Naton ja EU:n rajavaltio eikä turvallisuustilannettamme voi verrata Tanskaan tai Belgiaan", Laaneots painotti. Parlamentti valitsi hänet puolustusvoimien johtoon tiistaina.
HS Verkkoliite 7.12.-06
Tämäkin taas osoittaa miten vähän virolaiset tietävät Venäjästä. Ja onneksi, ONNEKSI, Suomessa kaikki on toisin kuin Virossa! Onnellista 90. itsenäisyysvuotta rakas isänmaa!
Viron suurin uhka
4
317
Vastaukset 4
- virolaiset politikot.
Virossa on alettu uhitella ja kiukutella joka asiasta, mikä vähänkin on sidoksissa Venäjään.
Ei sellainen ole järkevää.
Asiat asioina, mutta turha rähvääminen pois.
Tällainen jatkuva nahistelu jakaa virolaisia keskenään. Muistuttaa kovasti suomalaista politikointia 1920- ja 1930-luvuilla. Tuolla menolla ei ole toivoa suhteiden parantumisesta. Ei Venäjä naapurista mihinkään lähde rähväämisellä.- oik.
!!!!!!!!!!!!!!!!!!
- TarkkailijaHki
Viro on kuin loinen, joka elää täysin suomalaisten ja venäläisten rahojen turvin. Tämä asia on totuus ja virolaistenkin olisi se paras tunnustaa. Lähes kaikki Virossa oleva raha on Suomesta ja Venäjältä.
- avarakatseinen
... jaa, olihan niitä useampikin ja lisää "karkaushankkeita" on vireillä.
V- valtio pienenee kuin pyy.. jne.
Mutta voisiko joku V-ystävällinen lukija/kirjoittaja keksiä virolaisille vielä suuremman uhkan.
Ts. Mikä naapurimaa olisi vielä epäystävällisempi ja uhkaavampi.
No, virallinen Suomi oli ainakin Urho Kekkosen aikaan vähintäänkin välinpitämätön, ja Koiviston aikaan taatusti epäystävällinen.
Suokaa anteeksi.
(mutta iso osa kansasta oli/on laumasieluja/ rähmällään; ja jotkut eivät tunnu pääsevän jaloilleen edes tämän kaikista maista epäystävällisemmän, NL, naapurimaan romahduksen jälkeenkään)
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mulla on ikävä sua
Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri571493- 91981
Koska tulet minulle näkyväksi
Koska astut piilostasi esiin? Miksi pysyttelet niin kaukana? Etkö voisi tulla päättämään tämän ikävöinnin? Saisin vihdoi44777Nainen, olet ihanin maan päällä
Ei ole toista. Olet ihanteellinen, kaikkien mittapuitteni täyttymys. Sisäinen kauneutesi sinetöi ulkoisen ja juuri se sa40750Poliis. Poliisi osoitti aseella Tampereella kun mies avasi oven
Poliisi Poliisi osoitti aseella Tampereella, kun mies avasi siviilipoliisiauton oven Mies kuvasi keskiviikkoiltana bus280724Mikä on mielestäsi keskustelupalstan tarkoitus?
Tuolla toisessa ketjussa kävi ilmi jotain minkä itse koen hieman hassuksi. Nykypäivänä yllättävän moni ilmeisesti kokee,230620- 49589
" Hae roolisi miljardien Pyhäjärveltä"?
Perjantain 14.8. viesti TV:ssä oli hätkähdyttävän todellista kuultavaa. Tähän on tultu. Pyhäjärvi- selvitykseen, tied66553- 43543
Nyt aletaan terveydenhuollossa karsimaan "turhista" operaatioista
Eräitä toimia ei enää tehdä, vaan yritetään korvata halvemmilla. Nykyään esimerkiksi polven tähystysleikkaukset lähes l111530
