Hän ajattelee omilla aivoillaan.
Jumalan kieltäjä,,,järkevä ihminen
Ei uskovainen
3249
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Sulla oli toteamus, joten kait minun pitää pistää jotain toteamuksen painoksikin.
Kellään ei ole mitään todisteita jumalasta tai muusta hömpötyksestä. Jos asia menisi vaikka oikeuteen (käytetään mielikuvitusta, jonka "uskovaiset kyllä osaavat")voidaan olla täysin varmoja miten oikeus asian päättäisi, totta-tarua.
Aikojen alussa uskomiseen on liittynyt täysin ihmisen pelko asioista, joita ei pysty selittään. Kun keksitään, jokin selitys selittämättömille asioille, on eläminen -tottakai- helpompaa. Ajan kuluessa ja teknologian kehittyessä ihmiset eivät enää tarvitse välttämättä selityksiä kaikille asioille, vaan ihminen pystyy olemaan oma jumalansa. Lapsellisimpia ovat selitykset, esim. autokolarin sattuessa, "oli jumalan tahto", voi luoja.. Ihminen tekee itse KAIKKI asiat, joista täytyy ottaa vastuu, eikä vierittää asioita jonkin olemattoman niskaan.
ei pidä paikkaansa.
Se on oikein, että ihminen ajattelee järkevästi niin minäkin teen. Me emme löydä koskaan Jumalaa jos me näin tehdään. Jumala on ilmoittanut näin raamatussa jos me eletään. Oletko miettinyt sitä!
Me uskovat olemme löytäneet sen, siksi me julistamme evankeliumia noin, joku käy ovella ,toinen radion kautta ja minä näin.
Evankeliumi on hullutusta tälle maailmalle, Jumala on järjestänyt näin. Jumala antaa pelastun ihmisille, usko!