Mitä saan maksamalla siirtomaksun? Onko se ehkä jokin veroluontoinen maksu kuten katumaksu ja TV-lupamaksu? Energiamaksu on mahdollista kilpailuttaa, mutta siirtomaksua ei? Miksi ei? Tietääkö joku?
Sähkölaskussani on siirtomaksu. Mitä tai mikä se on?
Aarre
81570
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
saat sähkön kotiinkuljetuksen eikä tarvitse noutaa sähkölaitokselta selkärepussa!
...olen vaihtanut sähkölaitosta?
Aarre
fortumin johtoja pitkin,häh?
Fortum siis voi periä minkä suuruisia siirtomaksuja tahansa. Riittää rahaa optioihin.
Mahtaakohan Suomessa vielä löytyä niin dorkaa, että antaisi äänensä jollekin suurpuolueen ehdokkaalle? Ne ovat tästäkin kieroilusta vastuussa.
Aarre
eipä forttumi omista sähköverkoista kuin pienen osan.muita paikalliset sähkölaitokset,vattenfall ym.ym.ym!
pillereitä,punaset ei taida tehota tänään.
rötösherrat linnaan!
Voisit hakea tietoa, ettei tarvitse huitoa ilmaa.
Katso vaikka osoitteesta: www.sahkonhinta.fi
Sieltä löytyy niitä verkonomistaja-yhtiöitä ja niitä on vielä paljon muitakin ympäri Suomea.
Nämä yhtiöt ylläpitävät sähkölinjoja ja rakentavat sellaisen vaikkapa kalamökillesi, jos sellaista tarvitset. Jos lumikuorma katkaisee linjasi, yhtiö korjaa verkon. Jos katkos on pidempi, yhtiö korvaa vielä menetyksesi.
Tästä kaikesta me maksamme verkkomaksua näille siirtoyhtiöille.
Energiamarkkinavirasto valvoo yhtiöitä, että ne eivät voi vapaasti hinnoitella tätä siirtomaksua. Monet yhtiöt ovat joutuneet laskemaan siirtomaksua, kun laki tuli voimaan.
ihmetyttää kovin asia tämä ,,,sähkön hinta muuttelu (fortum) no,,,peruivat korotuksen,,,, mut tuloskehitys pitää pitää ,,,hinnalla millä hyvänsä ,,,,,kaapeli on kuin onkin kulutustavaraa ,,,,,,välillä ruotsinmaan,,,sillit on purkissa , lohi on ohi ,,,,työtön on troolari,,,,rahasta troolaa,,,,