Kuinka paljon Ellen Whiten näyillä ja hänen krjoillaan on tahkottu rahaa kallispalkkaisten adventtikirkon tohtoreiden palkkoja varten.
SDA kirkko on huomannut että yksityissairaalat yritystoimintana on mainio rahan tahkoamis lähde.
Mene vaikka hoidattamaan itseäsi amerikkalaiseen adventistiseen yksityissairaalaan niin rahapussissasi kirpaisee ja kyseleppä sieltä paljonko maksaa umpisuolen poisto?
Ahneus on adventtikirkon synti.
Raha on adventtikirkon epäjumala.
SDA kirkko on huomannut että yksityissairaalat yritystoimintana on mainio rahan tahkoamis lähde.
Mene vaikka hoidattamaan itseäsi amerikkalaiseen adventistiseen yksityissairaalaan niin rahapussissasi kirpaisee ja kyseleppä sieltä paljonko maksaa umpisuolen poisto?
Ahneus on adventtikirkon synti.
Raha on adventtikirkon epäjumala.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Oletko yhtynyt adventtikirkkoon ja tullut samaksi lihaksi?
Sain pienen perinnön ja ajattelin laittaa sen adventtikirkon bisnestoimintaan eli amerikkaliseen adventistiseen yksityissairaaloiden kehitysapuun.
Kauheeta noita sun juttujasi, ja luulojasi.
palkkakustannukset maksetaan aina kyymenysvaroista aivan kaikki, eli siis seurakuntalaisten lompakoista.
Kirjallisuustyö toimii omakustannusperiaatteella.
Toiminnan kustannukset katetaan.
Kaikki rahalahjoitukset ovat vapaaehtoisia, eikä kukaan tiedä kenenkään maksuista hölläkän pölläkkää, paitsi rahastonhoitaja yksin näkee tileihin, mutta hän on vaitiolovelvollinen.
Joten kirjoiteuksesi oli ihan luulosi juttuja.
http://www.netikka.net/jarinraamattuhotelli/5d.html
Jos tuohon mainitsemaasi ahneuteen joku syyllistyy, niin hän ei ole Jumala ja Jumalan työ, vaan ihminen.
Siunausta
jari laurila
Eivätkö ne tahkoa rahaa, jotka jakavat johtajilleen suuria optioita? Adventtikirkon pappien palkat ovat niin pieniä, että jos vaimo on esimerkiksi sairaanhoitaja, niin vaimon vuosiansio on parempi kuin hänen miehensä, joka on pappi. Tämän huomasin vuosittain, kun kotona yhdessä laadimme veroilmoitusta. Vaimolla oli tapana hiljaa todeta, että hänen vuosiansionsa on taas parempi kuin minun. Nykyisin olen kuullut toistuvasti kiinnitettävän huomiota siihen, että sairaanhoitajilla on alhainen palkkataso. Kukaan ei kiinnitä huomiota pienten kirkkokuntien pappien palkkaukseen. Olen kaikessa hiljaisuudessa miettinyt sitä, että miten ikäviä kommentteja tälläkin palstalla on esiintynyt pappien palkkauksesta. Adventtikirkko ei huomioi papin palkkauksessa papin koulutusta. Jos papilla on TK (teologian kanditaatti) tai sitä vastaava kolutus, niin hän saa saman palkan kuin TT (teologian tohtori).
Yksityissairaalat on kannattavaa liiketoimintaa.
Kuinka iso liikevaihto SDA-kirkolla on yksityissairaalabisnes alalla?
Taitaa olla melko pieniä yksityissairaaloiden vuosivoitot verrattuna noihin todella suuriin yrityksiin! Tässä puhutaan todella murusista verrattuna suuriin yrityksiin.
Miten minusa tuntui siltä, että nuohooja taisi ottaa kaksinkertaisen maksun paikallisiin nähden! Eivätkö nämä ole rahanahneita, jotka eivät voi kesäasukkailta periä samaa maksua kuin paikkakunnalla vakituisesti asuvilta? Aina voi valittaa ja löytää vikoja, jos niitä lähtee hakemalla hakemaan ja lisäksi vielä niille antaa oman selityksensä.