Kansanedustajat jotka

äänestivät EI:tä

EU:n perustuslain ratifiontia koskien. Mitä perusteluita he esittivät, tietääkö kukaan? Tapa ja ajankohta millä eduskuntamme päätöksen teki oli kysymyksiä herättävä. Olisin toivonut kansanäänestyksen ja keskustelua Suomeen. Ranskassa ja Alankomaissa keskusteltiin mediassa vilkkaasti kansanäänestyksen aikoihin. Täällä ei järjestetty äänestystä, ja mediassakin puhuttiin ihan muista asioista. Kunnioitan heitä jotka uskalsivat vastustaa. Lista alemmasta keskustelusta:

Eduskunnastamme löytyi siis vielä 39 rohkeata kansanedustajaa (1 Essayah / kd, 2 Hemmilä / kok, 3 Hoskonen / kesk, 4 Immonen / vas, 5 Kallis / kd, 6 Kangas / vas, 7 Kankaanniemi / kd, 8 Kauppila / vas, 9 Korhonen / vas, 10 Koskinen / sd, 11 Kuoppa / vas, 12 Kuosmanen / kok, 13 Kurvinen / kok, 14 Kärkkäinen / kd, 15 Laakso / vas, 16 Lahtela / sd, 17 Lamminen / kok, 18 Lapintie / vas, 19 Mustajärvi / vas, 20 Neittaanmäki / kesk, 21 Polvi / vas, 22 Puhjo / vas, 23 Pulliainen / vihr, 24 Rajala / kok, 25 Rauhala / kd, 26 Räsänen / kd, 27 Rönni / sd, 28 Salo / kok, 29 Sirnö / vas, 30 Soini / ps, 31 Tennilä / vas, 32 Tiusanen / vas, 33 Uotila / vas, 34 Valpas / vas, 35 Vihriälä / kesk, 36 Vilkuna / kesk, 37 Virtanen / vas, 38 Virén / kok, 39 Vistbacka / ps.

Hallituspuolueista äänestivät EI: 4 keskustan edustajaa (Hoskonen, Neittaanmäki, Vihriälä, Vilkuna) ja 3 SDP:n edustajaa (Koskinen, Lahtela, Rönni).

Oppositiosta äänestivät EI: 7 kokoomuksen edustajaa (Hemmilä, Kuosmanen, Kurvinen, Lamminen, Rajala, Salo, Virén); 16 vasemmistoliiton edustajaa (Immonen, Kangas, Kauppila, Korhonen, Kuoppa, Laakso, Lapintie, Mustajärvi, Polvi, Puhjo, Sirnö, Tennilä, Tiusanen, Uotila, Valpas, Virtanen); kristillisdemokraattien 6 edustajaa (Essayah, Kallis, Kankaanniemi, Kärkkäinen, Rauhala, Räsänen); 1 vihreiden edustaja (Pulliainen) sekä 2 perussuomalaisten edustajaa (Soini ja Vistbacka).

7

578

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Teuvo.Hämäläinen

      Todella kunnioitettavassa ja arvostettavassa mielessä mutta muille syvä halveksunta. Moninkertaisesti halveksuttavampaa kuin jos heille olisi annettu auto hallintaan ja he olisivat myyneet sen.
      Kertakaikkiaan hirtettäviä lurjuksia kansalaisten luottamuksen myymisestä ja varmasti täysin ymmärtäen menettelevänsä rikollisesti.

      • talollinen

        Olette hulluja, jos äänestätte UUDEN eduskunnan vaaleihin. EU-myönteisyys on kuitenkin maan tapa ja sitä ei saa mennä rikkomaan.

        Valta on puolellani.


      • käänteistä psykologiaa
        talollinen kirjoitti:

        Olette hulluja, jos äänestätte UUDEN eduskunnan vaaleihin. EU-myönteisyys on kuitenkin maan tapa ja sitä ei saa mennä rikkomaan.

        Valta on puolellani.

        Aika hyvä , mutta älä vedä överiksi ystäväiseni.
        Itse vihaan poliitikkoja ja EEEEUUUta ja olen ylpeä siitä. Nih!
        Jos saisin päättää niin kuoppaan joutaisivat kaikkijaa äänen antaneet. Mutta se nyt olen vain minä mutta hauskaa se olisi !!!


      • kun se...
        talollinen kirjoitti:

        Olette hulluja, jos äänestätte UUDEN eduskunnan vaaleihin. EU-myönteisyys on kuitenkin maan tapa ja sitä ei saa mennä rikkomaan.

        Valta on puolellani.

        "heidän uransa" vaarantaminen minua tässä valtiossa eniten huolestuttaakin,kun olen aina äänestellyt että "he " saisivat pitää sen uransa!!!!!Talollinen nyt sulla kylmeni niitten kammareitten lisäks vielä se perimmäinen eteinenkin....mee huiliin!


      • "Valta"
        talollinen kirjoitti:

        Olette hulluja, jos äänestätte UUDEN eduskunnan vaaleihin. EU-myönteisyys on kuitenkin maan tapa ja sitä ei saa mennä rikkomaan.

        Valta on puolellani.

        sanoudun irti en ole enää puolellasi nyt joudut aivan yksin tulemaan toimeen lääkkeittesi kanssa sillä älyvapaa kirjoittelusi saa jo aidan seipäätkin nauramaan tyhmyydellesi

        t.Valta


      • uskoessasi,

        että toimivat täysin ymmärtäen menettelivänsä rikollisesti.

        Tuo porukka, kuten aikaisemmatkin, on luvannut ja tehnyt niin usein tietoisesti rikollisia tekoja, että ne ei edes osaa erottaa väärää tekoa oikeasta. Jos ne aikaisemmatkin porukat olisivat eroittaneet laittomuuden laillisesta ei maatamme olisi myyty EU:n mielivallan alaisuuteen, ja meillä olisi täydellinen itsemääräämisoikeus, joka meiltä myytiin 5.12.2006 Matti Vanhasen johtaman hallituksen esityksen perusteella, ja niiden 125 halveksitavan kansanedustajan toimesta.


    • veteraanin perillinen

      Olet tehnyt erittäin hienoa ja arvostettavaa työtä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",
      Maailman menoa
      13
      5005
    2. Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?

      Loviisan satamaan tuotiin laiva­lastillinen pähkinän­kuoria Norsun­luu­rannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al
      Maailman menoa
      143
      3645
    3. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      92
      2263
    4. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      135
      1917
    5. Koulujen kesälomien siirto

      Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut
      Maailman menoa
      142
      1903
    6. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      41
      1818
    7. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      116
      1556
    8. Inhottava stalkkeri

      Mikä ajaa ihmisen moiseen toimintaan ?
      Ikävä
      138
      1425
    9. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      55
      1226
    10. Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?

      Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka
      Ikävä
      164
      1165
    Aihe