Kansanedustajat jotka

äänestivät EI:tä

EU:n perustuslain ratifiontia koskien. Mitä perusteluita he esittivät, tietääkö kukaan? Tapa ja ajankohta millä eduskuntamme päätöksen teki oli kysymyksiä herättävä. Olisin toivonut kansanäänestyksen ja keskustelua Suomeen. Ranskassa ja Alankomaissa keskusteltiin mediassa vilkkaasti kansanäänestyksen aikoihin. Täällä ei järjestetty äänestystä, ja mediassakin puhuttiin ihan muista asioista. Kunnioitan heitä jotka uskalsivat vastustaa. Lista alemmasta keskustelusta:

Eduskunnastamme löytyi siis vielä 39 rohkeata kansanedustajaa (1 Essayah / kd, 2 Hemmilä / kok, 3 Hoskonen / kesk, 4 Immonen / vas, 5 Kallis / kd, 6 Kangas / vas, 7 Kankaanniemi / kd, 8 Kauppila / vas, 9 Korhonen / vas, 10 Koskinen / sd, 11 Kuoppa / vas, 12 Kuosmanen / kok, 13 Kurvinen / kok, 14 Kärkkäinen / kd, 15 Laakso / vas, 16 Lahtela / sd, 17 Lamminen / kok, 18 Lapintie / vas, 19 Mustajärvi / vas, 20 Neittaanmäki / kesk, 21 Polvi / vas, 22 Puhjo / vas, 23 Pulliainen / vihr, 24 Rajala / kok, 25 Rauhala / kd, 26 Räsänen / kd, 27 Rönni / sd, 28 Salo / kok, 29 Sirnö / vas, 30 Soini / ps, 31 Tennilä / vas, 32 Tiusanen / vas, 33 Uotila / vas, 34 Valpas / vas, 35 Vihriälä / kesk, 36 Vilkuna / kesk, 37 Virtanen / vas, 38 Virén / kok, 39 Vistbacka / ps.

Hallituspuolueista äänestivät EI: 4 keskustan edustajaa (Hoskonen, Neittaanmäki, Vihriälä, Vilkuna) ja 3 SDP:n edustajaa (Koskinen, Lahtela, Rönni).

Oppositiosta äänestivät EI: 7 kokoomuksen edustajaa (Hemmilä, Kuosmanen, Kurvinen, Lamminen, Rajala, Salo, Virén); 16 vasemmistoliiton edustajaa (Immonen, Kangas, Kauppila, Korhonen, Kuoppa, Laakso, Lapintie, Mustajärvi, Polvi, Puhjo, Sirnö, Tennilä, Tiusanen, Uotila, Valpas, Virtanen); kristillisdemokraattien 6 edustajaa (Essayah, Kallis, Kankaanniemi, Kärkkäinen, Rauhala, Räsänen); 1 vihreiden edustaja (Pulliainen) sekä 2 perussuomalaisten edustajaa (Soini ja Vistbacka).

7

573

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Teuvo.Hämäläinen

      Todella kunnioitettavassa ja arvostettavassa mielessä mutta muille syvä halveksunta. Moninkertaisesti halveksuttavampaa kuin jos heille olisi annettu auto hallintaan ja he olisivat myyneet sen.
      Kertakaikkiaan hirtettäviä lurjuksia kansalaisten luottamuksen myymisestä ja varmasti täysin ymmärtäen menettelevänsä rikollisesti.

      • talollinen

        Olette hulluja, jos äänestätte UUDEN eduskunnan vaaleihin. EU-myönteisyys on kuitenkin maan tapa ja sitä ei saa mennä rikkomaan.

        Valta on puolellani.


      • käänteistä psykologiaa
        talollinen kirjoitti:

        Olette hulluja, jos äänestätte UUDEN eduskunnan vaaleihin. EU-myönteisyys on kuitenkin maan tapa ja sitä ei saa mennä rikkomaan.

        Valta on puolellani.

        Aika hyvä , mutta älä vedä överiksi ystäväiseni.
        Itse vihaan poliitikkoja ja EEEEUUUta ja olen ylpeä siitä. Nih!
        Jos saisin päättää niin kuoppaan joutaisivat kaikkijaa äänen antaneet. Mutta se nyt olen vain minä mutta hauskaa se olisi !!!


      • kun se...
        talollinen kirjoitti:

        Olette hulluja, jos äänestätte UUDEN eduskunnan vaaleihin. EU-myönteisyys on kuitenkin maan tapa ja sitä ei saa mennä rikkomaan.

        Valta on puolellani.

        "heidän uransa" vaarantaminen minua tässä valtiossa eniten huolestuttaakin,kun olen aina äänestellyt että "he " saisivat pitää sen uransa!!!!!Talollinen nyt sulla kylmeni niitten kammareitten lisäks vielä se perimmäinen eteinenkin....mee huiliin!


      • "Valta"
        talollinen kirjoitti:

        Olette hulluja, jos äänestätte UUDEN eduskunnan vaaleihin. EU-myönteisyys on kuitenkin maan tapa ja sitä ei saa mennä rikkomaan.

        Valta on puolellani.

        sanoudun irti en ole enää puolellasi nyt joudut aivan yksin tulemaan toimeen lääkkeittesi kanssa sillä älyvapaa kirjoittelusi saa jo aidan seipäätkin nauramaan tyhmyydellesi

        t.Valta


      • uskoessasi,

        että toimivat täysin ymmärtäen menettelivänsä rikollisesti.

        Tuo porukka, kuten aikaisemmatkin, on luvannut ja tehnyt niin usein tietoisesti rikollisia tekoja, että ne ei edes osaa erottaa väärää tekoa oikeasta. Jos ne aikaisemmatkin porukat olisivat eroittaneet laittomuuden laillisesta ei maatamme olisi myyty EU:n mielivallan alaisuuteen, ja meillä olisi täydellinen itsemääräämisoikeus, joka meiltä myytiin 5.12.2006 Matti Vanhasen johtaman hallituksen esityksen perusteella, ja niiden 125 halveksitavan kansanedustajan toimesta.


    • veteraanin perillinen

      Olet tehnyt erittäin hienoa ja arvostettavaa työtä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset

      "Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-2
      Maailman menoa
      739
      9140
    2. Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta

      Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir
      Maailman menoa
      373
      7873
    3. Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/8407068
      Maailman menoa
      160
      5547
    4. William ja Sonja Aiello ERO

      Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      2334
    5. Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."

      Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      2079
    6. Se siitä sitten

      Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy
      Ikävä
      82
      1729
    7. Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"

      Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      1664
    8. Ihastumisesta kertominen

      Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi
      Ihastuminen
      92
      1413
    9. Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon

      Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.
      Maailman menoa
      438
      1348
    10. Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista

      Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      1206
    Aihe