Joidenkin venäjäfobia on ylittänyt terveen pelon rajat aikaa sitten. He näkevät mörköjä joka puolella, vaikka Venäjä ei mitenkään uhkaa Suomea, eikä sillä ole syytäkään. Venäjäfobiaisten salaliittoteoriat eivät edes kuuluisi tälle palstalle Putinin syyttelyineen, koska ne perustuvat pelkästään harhaiseen mielikuvitukseen, mitään todisteita Putinia tai hänen hallintoaan vastaan ei ole.
Venäjäfobiaiset
Havainnut
10388
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Maailman menoa on palstan nimi ja tänneä on maailman menosta tehtyjä spekulaatioita ollut sallittua postittaa palstan olemassaolon ajan. Jos eivät säännöt miellytä niin hankkiudu sellaiseen asemaan että voit muuttaa niitä.
Joo, mutta avaaja on oikeessa siinä, että joidenkin pelkotilat ei ole enää normaalilla tasolla. Venäjää ei ole syytä pelätä. Eihän se ole hyökännyt muiden maiden kimppuun valovuosiin...ihan muut maat tällä hetkellä sotii ympäri maailmaa..
Ja eihän täällä kukaan oikeasti Venäjää pelkää. Noista "hyökkääjistä" ja sodista eivät oikeat keskustelijat edes paljoa piittaa, kunhan jotkut trollit ja lobbarit räyhäävät keskenään sivupersoonineen.
muka korkealuokkaiset ravintolat ovat mörköjä.Syövät tavallisen kansalaisen pöydästä.Kunnolla tykitystä sisään niin oikeus tulee.
En myös luota tuohon kansaan yhtään.Lisäksi venäläinen luonne on sangen raaka,se on käynnyt minulle selväksi kun on tullut seurattu suomessa suvien venäläisten lastenkasvatusperiaatteita.
Ei ole ollenkaan ihmeellistä kurittaa lasta käyttäen fyysistä väkivaltaa jo aivan pieniin lapsiin.
Lisäksi kaikenlainen henkinen uhkailu on heistä aivan normaalia kasvatusta.
Ymmärrän että suomessakin lapsia ajoittain hakataan (Ongelma perheet)ja suuri enemmistö muka hyväksyy ruumiillisen kurituksen,mutta venäläisissä perheissä se on lapsille todellista eikä tutkimuksessa sanottu mielipide....
Niin ja suomessa ei ole tietääkseni tapana hoitaa itkevää lasta antamalla hänelle hieman alkoholia jotta lapsi nukahtaa ja vanhemmat voivat jatkaa juhlimistaan.
Venäläisiä ei siis pidä pelätä,mutta heitä pitää valvoa ja seurata mitä ovat tekemässä.
Työskentelen vapaaehtoishommissa maahanmuuttajalasten kanssa ja voin sanoa, että kirjoituksesi on täyttä sontaa.
Venäläisvanhemmat ovat päin vastoin erittäin rakastavia vanhempia.
Kun täällä tapahtuu konflikti ,niin venäläiset sanovat että heitä sorretaan.Tälläiset pakko muuttamiset häiritsevät tällä hetkellä eestin ja venäjän suhteita.Tätäkö haluatte meille.
Vähemmistöasiat hoidetaan täällä paljon paremmin kuin Virossa, joten konfliktejakaan ei siksi ole.
Sitä saa, mitä tilaa.
on kautta historian tullut konflikteja täysin riippumatta siitä, mitä suomalaiset ovat tehneet.
jos kohdallesi ei ole sattunut mitään....ikävää.Kirjoitukseni ei olut tarkoitus yleistää,mutta kaikea ei aina näe päivähoidossa.