Kaveri sanoi,että jokainen auto menee vähäpäästöisenä läpi heittämällä jos tankin pohjalle laittaa 5 litraa etanolia ennen katsastusta(ja kone on ajettu tietty eka kuumaksi). Sitten noilla huljuilla saa katsuri ihmetellä kuinka puhtaat on päästöt. Koskee kuulema ihan kaikki ottomoottoreita,mulla ois kyse vähän "kireämmästä" turbokoneesta.
Oisko muita hyviä vinkkejä?
Vinkkejä miten läpivientiin?
7
2387
Vastaukset
- huomioon
että, tuolla määrällä ylittyy reilusti se, mitä saa olla verotonta polttoaineita tankissa. Voi tulla pahimmassa tapauksessa kallis katsastus reissu.
- suck my dick!
Kukaan ei kiellä ajamasta vaikka pelkällä tenulla jos vaan kosla sillä toimii.
- LESVISSER
suck my dick! kirjoitti:
Kukaan ei kiellä ajamasta vaikka pelkällä tenulla jos vaan kosla sillä toimii.
KOKEILE LAITTAA DIESELIÄ
- yritä asentaa
suck my dick! kirjoitti:
Kukaan ei kiellä ajamasta vaikka pelkällä tenulla jos vaan kosla sillä toimii.
autoosi häkäpytty, niin tiedät mitkä verot mätkähtää.
- tuosta
suck my dick! kirjoitti:
Kukaan ei kiellä ajamasta vaikka pelkällä tenulla jos vaan kosla sillä toimii.
http://www.ake.fi/AKE/Verotus/Polttoainemaksu/Polttoainemaksu.htm
- nakki
tuosta kirjoitti:
http://www.ake.fi/AKE/Verotus/Polttoainemaksu/Polttoainemaksu.htm
asenna läpivientikumi, toimii aina
- seossuhde
nakki kirjoitti:
asenna läpivientikumi, toimii aina
oikea seossuhde ja säädöt ratkaisevat. Mulla on tommonen Mitsu celeste 4G63 turbolla. paikallaan 320-asteinen nokka 13mm nostolla. Kaasareina 2x2 40mm dhla:t. Eli soppaa menee tarpeeksi. oikeen säädettynä:
CO 2,2
HC 480
O2 0,7
Juu tiedän, kireä nokka ja isot kaasarit nostavat arvoja. Vakiohilppeillä menis HC:kin alle 200:n reilusti. Sitä vaan koetan sanoa että siinä on kyllä joku ihan oikea vika jos ei mene päästömittauksesta läpi. Paitti jos se on Volvo tai Saappi sillä juuttuvakurkkusella pierupurkin kaasarilla. Se kun on vika jo itsessään. Jos välttämättä haluaa jotain kikka kakkosta pelleillä niin tyhjennä tankki tai aja tyhjäksi, kaada 2 litraa jäänestoa(eli tenua eli etanolia eli alkoholia) Ja päälle 8 litraa bensaa. Näin sulla on 20% etanoli-bensa seos. Enempää etanolia moottorit ei siedä ellei niitä muuteta etanolille. 20% on se maksimi millä voi vähän aikaa ajaa. Tälläkin seoksella on huonoja vaikutuksia pitemmän päälle. Kattiautoon ei sitten mitään sekotuksia. Vain bensaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2022774Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1582465Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061152- 64951
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait246870Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20869Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka299854Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies95846Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22738Onneksi tapasin sut
Ilman sua olisin jatkanut pään lyömistä seinään eli samanlaisten miesten etsimistä. Tajusin, mikä menee pieleen vasta ku93729