Tarvin pienen neuvon.
On asunto jonka yhtiövastike on 100 € rahoitus osuus 100 € yhteensä kk 200 €. Asunto on vuokralla kk vuokra 300 € ja siitä pitää maksaa pääomaveroa. Voiko rahoitus osuuden vähentää verotuksessa joka on esimerkissä 100 € ? Kuitenkin yhtiövastikkeen voin vähentää vuokratuotoista.
Juinkas se onkaan
2
271
Vastaukset
- ...
Kysypä taloyhtiön kirjanpitäjältä (yleensä töissä isännöitsijätoimistossa), miten taloyhtiön kirjanpidossa käsitellään nuo rahoitusvastikkeet. Jos yhtiö tulouttaa ne samalla tavalla kuin yhtiövastikkeet, ne voi vähentää vuokratulosta.
Jos rahoitusvastikkeet taas kirjataan taseeseen ("lainanlyhennysrahastoon"), et voi vähentää niitä nyt. Rahastoidut vastikkeet katsotaan asunnon hankintahinnan lisäykseksi silloin, kun asunto myydään, joten ne vähentävät myyntivoiton veroa. Tästäkään ei ole iloa, jos olet joskus asunut asunnossa vähintään kaksi vuotta, myyntivoitto kun on silloin muutoinkin kokonaan verovapaa.- Harri..68..
Kiitos avusta. Todella selkeä vastaus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1792688- 1642519
Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1182197Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee612073Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."31739"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!591444Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu2051428Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2251163Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää931138Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.3701073