hassua luettavaa

hassu

    http://blogit.hs.fi/reetta/?p=206
kuinka moni meistä ymmärtää ensinäkemällä reetan aivoitukset, hyväksymisestä puhumattakaan.
ketjussa reetta saa sivustatukea pariltakin samoin ajattelevalta, mutta vastavoimat ovat hereillä.
tämäkö on tiedotusvälineidemme nykyinen taso ja suuntaus.

10

460

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nauraja.

      Oletko koskaan ajatellut lähtökohtia, sen sijaan että taivastelet maahanmuttajien etuisuuksia?

      Sinulla ja muillakin suomalaisilla köyhillä, paitsi sairailla, tyhmillä ja työkyvyttömillä ym. on ollut kaikki mahdollisuudet VÄLTTYÄ joutumasta köyhyysloukkuun ja työttömiksi kortistoon.

      Älykkäät eivät köyhyysloukussa koskaan olekaan, joten ei varmaan Mikekään. Usein älykkäistä tulee myös rahamiehiä, joten minusta tuntuu, että hän puhuu totta, varsinkin kun yhdestäkään valheesta ei ole todisteita.

      Ulkomailta ja usein rutiköyhistä maista tulevilla ei ole näitä mahdollisuuksia menestyä useinkaan ollut.

      Turhaan siis rutiset, jos hyvinvoinnin keskellä eläneet, mutta huonosti asiansa hoitaneet eivät saa yhtä paljon tukea yhteiskunnalta maahanmuuttajat. Kateus jopa kaikkein alhaisemmissa asemissa olevia kohtaan tässä maassa on perin merkillistä.

      Asenteesi on rasistinen ja myös typerä, joten jos asiaa haluat täällä puhua, ota aivan eri lähestymistapa, joka ei perustu kateuteen, eikä ymmärtämättömyyteen pakolaisten lähtötilanteesta.

      Ei heillä suinkaan helppoa ole vieraassa maassa ja vieraassa kultuurissa. Mieti jos itse olisit tyhjätaskuna ja halvekksittuna jossain maailman toisella laidalla. Varmaan ottaisit kaiken minkä irti saat.

      Jos sodista puhutaan, niin Mike on ollut täysin oikeassa niissäkin, koska hänellä on näköjään tutkittuja tietoa, joista tavalliselta tossunkuluttajalta puuttuu. Jos et käsitä vieläkään, että Saksa ja Suomi liittyivat jo ennen jatkosotaa, niin ihmettelen, missä tynnyrissä olet kasvatettu.

      Mitään kirjallista dokumenttia ei sotaliitosta tietenkään ole, koska kaikki tehtiin salassa, mutta kaikki ne Suomen toimet ennen jatkosotaa yhdessä Saksan kanssa todistavat, että etukäteen oli kaikesta sovittu.

      Suomalaisia neuvottelijoita kävi Saksassa ja Göringin puheilla. Eivät he siellä huvikseen käyneet, vaan sodasta neuvottelemassa.

      Yksikään puoleeton ja konflikteistä irti pyrkivä maa ei ota vieraan maan joukkoja maahansa, eikä salli vieraan maan koneiden pommittaa naapurimaamaataan oman ilmatilansa kautta, kuten Suomi salli ja vasta sen jälkeen NL pommitti Suomea.

      Koulussa sinulle opetettiin varmaakin, kuten minullekin, että NL aloitti jatkosodan, mutta se kuului historian oppisuunnitelmaan Suomen kouluissa.

      Puolueettomat historoitsijat ovat kuitenkin näyttöjen valossa aivan eri mieltä. Vanhan rajan ylitys ja hyökkääminen syvälle vieraan maan alueelle osoitti, että oli kyseessä hyökkäys- eikä suinkaan maanpuolustussota.

      On aivan sama kirjoittaako täällä rekkattuna, jos puhuu vain asiaa. Rekkaaminen ei ole sinuakaan auttanut, puhumattakaan monista muista.    

      • Mike.

        Kiitos kehuista. Olen siis palstan kalifi ja viisain, päinvastoin kuin ironmikes, joka on palstan tyhmin kirjoittelija. Meidän väliimme mahtuvat loput kirjoittelijat, vaikka sinä vaikutatkin yhtä tyhmältä kuin ironmikes, sait lipomalla pari pistettä ja pääsit vasta toiseksi tyhmimmäksi!


      • hassu

        toivotaan niin.
        olletko itse ajatellut, mistä aloituksessa puhutaan.


      • Suomi marssi Venäjälle Saksan liittolaisena ilman mitään "salaisuuksia". Turpaan osaksi otettiin ja siitä kärsittiin.

        Eniten minua naurattaa tuon HS. sivuilla esiintyvän, että sinunkin kuomaseni lapsellisuus päivän selvissä asioissa.


      • Isänmaallinen
        k0rh0nen kirjoitti:

        Suomi marssi Venäjälle Saksan liittolaisena ilman mitään "salaisuuksia". Turpaan osaksi otettiin ja siitä kärsittiin.

        Eniten minua naurattaa tuon HS. sivuilla esiintyvän, että sinunkin kuomaseni lapsellisuus päivän selvissä asioissa.

        "Turpaan osaksi otettiin ja siitä kärsittiin." ?????

        Puhutko nyt venäläisistä vai suomalaisista?

        Jos vertaat Baltian maiden tai muiden itäblokkiin joutuneiden kohtaloa, en puhuisi Suomen kohdalla turpaan ottamisesta ja siitä kärsimisestä, kun sitkeällä puolustautumisellamme pelastimme vapautemme ja itsenäisyytemme!

        Ei kai metsästystä harrastava suomalainen vain ole punainen vasemmistolainen?


      • Nauraja.
        hassu kirjoitti:

        toivotaan niin.
        olletko itse ajatellut, mistä aloituksessa puhutaan.

        .. oli aiempaan saman aiheen viestiisi ja copy pastattu! Selaa muutama sivu taaksepäin, ellet usko.


    • tämä Reetta

      Tällaiset aivopestyt vasemmistotoimittajat, ovat juuri niitä joita Erkko haluaa Kremlinpunaisten lehtiensä luotsaajiksi.

      Heidän tarkoitus on syöttää vain puppua kansalle ja puhua epätotuuksia, jotta kansa pysyisi unessa juuri niin kuin Kremlin lehdet tekevät. Tuo Reettakin elää jossakin aivan keinotodellisuudessa, omassa kuplassaan, jonne mikään todellisuus ei koskaan yllä. Ja 32-vuotiaana on jo kokonaisen lehden esimies.

      • hassu

        eikö vaan olekin aika mielenkiintoisia vastauksia ketjussa, kyllä siinä reetta ja symppikset saavat kyytiä.
        suomessa on lisääntyvässä määrin nähtävissä juuri tämä huuhaan syöttäminen ihmisille, mitäköhän kaikkea silläkin on tarkoitus peitellä.


      • läpi
        hassu kirjoitti:

        eikö vaan olekin aika mielenkiintoisia vastauksia ketjussa, kyllä siinä reetta ja symppikset saavat kyytiä.
        suomessa on lisääntyvässä määrin nähtävissä juuri tämä huuhaan syöttäminen ihmisille, mitäköhän kaikkea silläkin on tarkoitus peitellä.

        ja ilokseni havaitsin, että Reetan idealistinen huuhaa saa kyytiä ja vastavoimat on todellakin hereillä. Ihme, että ketjua ei ole sensuroitu, niin yleensä tapahtuu.

        Minäkään en oikein kyennyt sisäistämään sitä mitä Reetta todella sanoi avauksessaan, vaikka sen monen kertaan luin. En yksinkertaisesti päässyt kiinni siihen, mitä hän sanoi. Tuollaisiako ihmisiä on päätoimittajina, jotka eivät osaa edes kirjoittaa ymmärrettävää kieltä. Reetta kirjoittaa kuin olisi jonkin sortin aineissa, kuten joku sanoi. Ei näiden aivopestyjen vasemmistolaistoimittajien aivoituksista ota mitään selvää, he elävät aivan omassa todellisuudessaan, joka ei koskaan kohtaa sitä todellisuutta, missä muut elävät.

        Mistäkö tiedän, että Reetta on aivopesty. Kerran luin hänen blogiaan ja siinä joku hänet ala-asteella tuntenut kysyi. "Mitä on tapahtunut sille tuntemalleni Reetalle, joka oli mukava ja kirjoitti hyviä aineita. Häntä ei enää ole"


    • ilmeisesti

      se sokea reetta, johon Lipponenkin useasti vetoaa. Helsingin sanomat on muutenkin paska lehti.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      91
      1062
    2. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      55
      732
    3. Huonoja uutisia-nyt lähtee höyrylaivat

      https://www.ita-savo.fi/ Konkurssiin meni tämäkin yritys. Raja kiinni ja venäläiset turistit puuttuvat. Täällä menee pe
      Savonlinna
      35
      614
    4. Ei näytä hyvältä

      Kyllä nyt Ähtäriä viedään vesikelkalla. Neuvotteliat untuvikkoja kaikki. Mikko tietty tapansa mukaan loikki puheenjohtaj
      Ähtäri
      39
      546
    5. Älä itke rakas.

      Tunnen sun kyyneleet silmissäni. Kaikki tulee menemään hyvin. Loppu häämöttää jo...
      Ikävä
      49
      490
    6. Jos vielä toivot...mies...

      Saisinpa jonkun merkin sinulta, jos vielä odotat 📝➡️📱 Rohkeus on mennyt jos seurustelet vaikka nykyisin. En halua häi
      Ikävä
      46
      475
    7. On ikävä sua

      Muru.
      Ikävä
      31
      469
    8. Ilahtuisin jos laittaisit viestin

      Mutta et niin tee 😔 sillä sun mielestä on mun vuoro.
      Ikävä
      34
      447
    9. Olet hurmaava

      Olet paras mies, joka on tullut vastaan. Sinussa on jotakin, mitä muissa ei ole. En vaan tiedä, mikä on oikein sinun su
      Ikävä
      14
      441
    10. Minkä haluaisit

      Nähdä kaivatultasi
      Ikävä
      38
      434
    Aihe