Lukekaa Ateismin lyhyt historia -niminen kirja!
Ateistit huokuvat mielikuvituksettomuutta,tunneköyhyyttä... Eikä ihme: he kieltävät osan ihmisyydestään kieltäessään uskonnon.
Ylimielinen narsismi leimaa myös ateisteja: "minähän en halua, että mikään ylempi voima sanelee miten minun tulee elää"...
Ateistit ovat tappaneet enemmän ihmisiä kuin kaikki uskonnot yhteensä: Pol Pot, Mao, Stalin... Ateismi tappaa talossa ja puutarhassa...
ateismi
11
552
Vastaukset
- uskonnot
ovat lapsellisia.
- ei ole
uskonto. Perehtykää edes vähän.
- pOhDiSkElIja
ei ole kirjoitti:
uskonto. Perehtykää edes vähän.
Ateismissa ei ole uskon kohdetta, mutta kyllä se jollain tavoin on silti uskonta, koska siinä niin vakaasti uskotaan ettei ole jumalaa.
- Äly hoi
pOhDiSkElIja kirjoitti:
Ateismissa ei ole uskon kohdetta, mutta kyllä se jollain tavoin on silti uskonta, koska siinä niin vakaasti uskotaan ettei ole jumalaa.
No sittenhän sekin on uskonto kun uskotaan ettei ole joulupukkia? Ja sekin on varmaan uskonto kun uskotaan ettei ole hammaskeijua? Ja sekin on siis uskonto kun uskon vakaasti ettei ole olemassa pääsiäispupua? Onpas minulla ateistiksi kummallisen paljon uskontoja?
Vai olisiko niin että pohjiskelijan pohdiskelut ovat pahasti metsässä... - Ate Ateisti
pOhDiSkElIja kirjoitti:
Ateismissa ei ole uskon kohdetta, mutta kyllä se jollain tavoin on silti uskonta, koska siinä niin vakaasti uskotaan ettei ole jumalaa.
Uskotko joulupukkiin?
Etkö? Olet siis joulupukkiuskovainen.
- Huhhahhei
huvittavaa lukea näitä.
- Simo
"Lukekaa Ateismin lyhyt historia -niminen kirja!"
Täytyypä lukasta.
"Ateistit huokuvat mielikuvituksettomuutta,tunneköyhyyttä..."
Ei minun tuntemani aatteelliset ateistit ole tunneköyhiä, päinvastoin, erittäin empaattisia ja vastuullisia ihmisiä.
Pahiten uskoon hurahtaneet taas joko kovan elämän kärsineitä, yksinkertaisia huijattavia, aivopestyjä jo lapsesta, superneuroottisia tai narsistisen persoonallisuushäiriön omaavia johtaja-tyyppejä...
"Eikä ihme: he kieltävät osan ihmisyydestään kieltäessään uskonnon."
Moni ateistikin tiedostaa hengellisen ja intuitiivisen puolen itsessään, ovat kykenemättömiä sulattamaan sitä hihhulipaskaa joka on kirjoitettu 2000 vuotta sitten jälkijättöisille seuraajille.
"Ylimielinen narsismi leimaa myös ateisteja: "minähän en halua, että mikään ylempi voima sanelee miten minun tulee elää"..."
Ei tyranneja vastaan kapinoiminen ole narsismia nähnytkään.
"ateistit ovat tappaneet enemmän ihmisiä kuin kaikki uskonnot yhteensä: Pol Pot, Mao, Stalin... Ateismi tappaa talossa ja puutarhassa... "
Höpöhöpö. Ateismin nimissä ei ole koskaan ketään tapettu. - lasket
papiksi opiskelleen ja säännöllisesti ripittäytymässä käyneen Stalinin ateistiksi? Uskis mikä uskis, aivan kuin Hitler, puhumattakaan Iivana Julmasta, Saddam Husseinista jne.
- Make
Kaikki nämä käyttivät hyväkseen "ainoaa oikeaa uskoa", kuka mitäkin, mutta kyl ne ateisteja oli koska eivät uskoneet joutuvansa tilille teoistaan!
- erikoinen
Make kirjoitti:
Kaikki nämä käyttivät hyväkseen "ainoaa oikeaa uskoa", kuka mitäkin, mutta kyl ne ateisteja oli koska eivät uskoneet joutuvansa tilille teoistaan!
ateismin määritelmä. Päinvastoin, he nimenomaan olivat uskovaisia, koska uskoivat Jumalan olemassaoloon.
Ateistit eivät käy ripittäytymässä...
- Atte Ateisti
Jos kyseessä on se "McWrathin" kirja, niin se on papin kirjoittama, erittäinen ateisti-vihamielinen ja siksi kaukana ymmärtävästä arviosta. Siksi se kuuluukin teologisen tiedekunnan pakolliseen tenttikirjallisuuteen.
Vähän vakavampi yritys kertoa ateismista on tässä:
http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_atheism#Classical_Greece_and_Rome
Tiesitkö, että Rooman valtakunnassa kristittyjä vainottiin ateisteina? Nämä kun eivät kumartaneet valtion määrittelemiä jumalia.
Ateismi on henkivaltojen olemassaolon epäilyä. Ateismia on ollut yhtä kauan kuin uskontoja. Kreikkalaisfilosofit Sokrates ja Epikuros olivat ateisteja. Eivät uskoneet Zeuksen, Heran, Apollon etc. olemassaoloon. Puheet Stalinista ja Pohjois-Koreasta ovat lähihistoriaa eivätkä ateismin todellisia ytimiä.
Mitä ateistin sitten pitäisi tehdä ettei olisi Stalin tai Kim Il Sung? Teeskennellä uskovaista?
Menkää saarnaajat miettimään mistä puhutte.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h32711Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062501Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv42229Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.441855- 321433
Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska141423- 1761145
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1011134Persu ajoi autoa
Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1201043Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?81938