Uskomatonta, että tällaiselle Kokoomuksen huijari Jari Vileninille suunniteltaisiin suurlähettilään paikkaa. Hepulle, joka väärensi gradunsa.
Koska asia huomattiin jälkeen päin, ei sen hylkäämiseen ollut enää mahdollisuutta, ja liero pääsi kuin koira veräjästä.
Ja nyt muka Suomea edustamaan suurlähettilääksi? TÄYSIN KÄSITTÄMÄTÖNTÄ!
Koska asia huomattiin jälkeen päin, ei sen hylkäämiseen ollut enää mahdollisuutta, ja liero pääsi kuin koira veräjästä.
Ja nyt muka Suomea edustamaan suurlähettilääksi? TÄYSIN KÄSITTÄMÄTÖNTÄ!
Vastaukset 8
Vanhimmat
hiekkalaatikolle.
On se väärin, etenkin kun Suomessa olisi parempaakin tarjota. Kun on raatanut gradunsa eteen ja sen jälkeen tehnyt muunkin "vaikeimman kautta", alkaa melkein kadehtia noita kokoomuslaisia poikia, joille tarjoillaan huippuvirkoja ohi normaalireittien. Mutta en silti vaihtaisi osaani.
eikö fiksuimmille jo tästä selviä, että kyseessä on soluttautuja eikä mikään muu. Itse olen aina tuuminut, että kyseessä on soluttautuja, sen takia varmaan nyt kiireellä maasta lähteekin.
Vilenhän on selkeästi Halosen ja Tuomiojan leirin oma soluttautuja, miksi muuten Halonen ja Tuomioja häntä palkitsisi näin ruhtinaallisesti.
Katainenkin ihmetteli, että harvemmmin opposition edustajalle tällaisia palkkiovirkoja suodaan. On tainnut Kokoomusleirissäkin herätä jo ihmetys Vileniä kohtaan.
Eihän tässä mitään käsittämätöntä ole, kasvatustieteen maisteri Vilen (kenen gradulla?) sai palkkion siitä, että Suuren valiokunnan puheenjohtajana toimiessaan hän oli mitä suurimmassa määrässä vaikuttamassa siihen, että eu-perustuslaki runnottiin läpi eduskunnassa 5.12.2006
Suomi on vähiten korruptoitunut maa, uskokaa jo.
Suuren valiokunnan lausunto 2/2006 vp
http://www.eduskunta.fi/faktatmp/utatmp/akxtmp/suvl_2_2006_p.shtml
Suuren valiokunnan lausunto 8/2006 vp
http://www.eduskunta.fi/faktatmp/utatmp/akxtmp/suvl_8_2006_p.shtml
"Suuri valiokunta antaa lausunnossaan tukensa sille, että lokakuussa 2004 allekirjoitettu sopimus Euroopan unionin perustuslaista liitteineen ja pöytäkirjoineen ratifioitaisiin ja hyväksyttäisiin Suomessa."
Eikös tämän saman miehen poliittinen avustaja Eduskunnasta väärentänyt Wikipedian sivuja peräti 9 kertaa? Juuri sitä sivua, jossa gradun väärentämisestä kerrottiin.
Kertokaas joku vähän tarkemmin. Nimi? Linkkiä?
Aika oudolla tavalla tämä uutinen nyt puuttuu medioiden arkistoista vaikka se aikanaan ylti jopa television uutisiin. Onkohan sensuuri iskenyt? Tässä netistä löytynyt teksti: http://eijatellervo.blogspot.com/2005_04_01_eijatellervo_archive.html
"keskiviikko, huhtikuu 13, 2005
Wikipedia uutisissa
Internet on nousemassa huomattavien medioiden joukkoon. Wikipediassa on artikkeli Jari Vilenistä. Lehtitietojen mukaan joku on eduskunnan koneelta käsin jatkuvasti korjannut artikkelia niin, että tiedot Vilenin gradusta poistuvat tai ainakin lievenevät. Sitten Wikipediasta vastaavat palauttavat kohdat ennalleen. Jos tarkoitus on pestä Vilenin mainetta, tulos on täsmälleen päinvastainen: juttu on aiheuttanut keskustelua Wikipediassa, artikkelin on lukenut moni, joka muuten ei olisi sen pariin eksynyt, lehtijutun on lukenut usea, joka ei Wikipediasta mitään tiedä, ja gradukysymys on uudelleen palannut ihmisten mieliin.
Kaiken lisäksi Jari Vilen on joutunut julkisesti tunnustamaan, ettei ole mikään tietokonenörtti:
- Valitettavasti oma osaamiseni ei riitä tämänkaltaisen järjestelmän käyttämiseen. En osaa tietoa lisätä enkä päivittää, Vilén kertoo.
Vilenin oma epäilty on Jyrki Kasvi, joka puolestaan kiistää puuttuneensa gradukohtaan artikkelissa. Kasvi sanoo lisänneensä Wikipediaan vain Vilenin luottamustehtäviä. Wikipedian keskustelupalstalla edustajien maineesta huolta kantava kansalainen kirjoittaa, että "kyseessä on joku eduskunnan rakennuksissa oleva kansalaisten vapaasti käytettävä kone". Arvailu jatkuu."
Noita muutoksia joku siis teki eduskunnan koneelta käsin yhteensä 9 kertaa.