Aurelia

Sattuikos joku vilkaisemaan TV2:lta perjantaina mielikuvitusevoluutio-ohjelmaa: "Aurinkokunnan tuolla puolen", missä oli kuviteltu biosfääri Aurelia-planeetalla?

Ymmärsin, että tuossa oli pyritty luomaan kuviteltu biosfääri käyttäen ainakin kahta periaatetta: yksinkertaisuus ja toisenlaisuus. Edellinen periaate on ymmärrettävää esityksen selkeyden kannalta, jälkimmäinenkin ehkä antaa uskottavuutta. Kukas oikein uskois, jos 1:1 torakat ja rotat vilistäis vieraalla planeetalla?

Kävimme täällä joskus aiemmin tänä vuonna keskustelua kuusiraajaisuuden harvinaisuudesta selkärankaisilla. Aureliassa ei näkynyt neliraajaisia selkärankaisia! Kuusiraajainen kasvissyöjä ja kaksiraajainen peto olivat pääosissa. Kuusiraajaisuutta perusteltiin maansiirtotöillä. No, voin kait olla edes jälkityytyväinen ja todeta, että kysymykseni kuusiraajaisista selkärankaisista ei ollut ehkä ihan niin tyhmä, kuin ...

Mikä pisti Aureliassa silmään, oli teleskooppivarret silmissä pääosanesittäjillä. Tätähän paljon näkee ufo-jutuissa, scifi-elokuvissa jne. mutta varsinkin maata möyrivällä eläimellä aika outo ja sanoisinpa jopa epäuskottava systeemi. No, onhan se nyt ainakin sitä toisenlaisuutta.

Selvennettäköön vielä, että ohjelman tarkoituksena ei ollut kertoa, että evoluutio on mielikuvitustarina.

9

609

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vetelät?
      • Etana on hidas eläin, eikä voi kääntää päätään. Tappisilmillä on varmaan jotain etua. Kravutkaan eivät ole kovin nopeita eikä notkeakaulaisia.

        Aureliassa pitkäkaulaisella pedollakin oli tappisilmät, samoin maanmöyrijällä. Olisko huono suunnittelua?


      • Ulko Huussistako


      • huttumiehen

    • varmaan

      tämän ja seuraavan. Maailmankaikkeuden tähtien määrä on siis sata miljardia kertaa sata miljardia eli 10 000 miljardia miljardia (1022).

      Planettojen määrää taas on vaikea lähteä alkuunkaan arvaamaan. Kerrotaan tähtien määrä luvulla x. Todennäköisesti luku on suurempi kuin tähtien määrä. Meillä 8 planeettaa ynnä pienempiä kappaleita mieletön määrä.

      Pidetään planeettaa elämän parhaana kasvu-/kehitysalustana. Näin ollen saamme järjettömän määrän ekologisia lokeroita joita elämä voi käyttää.

      En aivan tajunnut pointtiasi, ekologisen lokeron määräämiä tekijöitä elämäilmiön elämän ulkomuodon määrääjänä on hirveä määrä. Tuntosarvia ja kärsiä tarvitaan jossain jossain ei. Elämä pärjäilee, ilman aurinkoakin : http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=1500000000000073&posting=22000000021933403

      Egologisia lokeroita voidaan näin ollen vain vähäistä mielikuvitusta käyttämällä kuvitella monin verroin lisää, vaikka ilman sitä planeettaa kasvualustanaan.

      Loppukevennys. Norsu tapasi dromedaarin ja sanoi että sinäpä hassu olento olet kun sinulla on tissit selässä. Siihen dromedaari vastaamaan että eihän se vielä mitään kun sulla näyttää olevan kyrpä ottassa.

      OT

    • :pp.

      >>Mikä pisti Aureliassa silmään, oli teleskooppivarret silmissä pääosanesittäjillä. Tätähän paljon näkee ufo-jutuissa, scifi-elokuvissa jne. mutta varsinkin maata möyrivällä eläimellä aika outo ja sanoisinpa jopa epäuskottava systeemi. No, onhan se nyt ainakin sitä toisenlaisuutta.

    • ketjun

      Ja et keskustele siitä, aihe on hyvä. Selvennettäköön vielä, että tarkoituksenani ei ollut kertoa että tuttumies onkin mielikuvitusta.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %

      Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o
      Maailman menoa
      329
      6257
    2. Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä

      Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki
      Ikävä
      48
      3716
    3. Sofia Virta: bänet!

      Matkailuautoilija metsänomistaja puoliso on nyt entisen teeren poikia, ja Sofia tekee comebackin vapaille markkinoille.
      Maailman menoa
      151
      2898
    4. "Suomi voisi ottaa taloudessa oppia Espanjasta"

      "Espanjassa talouspolitiikka on löysempää, mutta velka-aste on kääntynyt jopa laskuun.", pohdiskelee Suomen seuraava pää
      Maailman menoa
      227
      2200
    5. Kokoomus: SDP johtaa kansalaisia harhaan

      (Umpityhmät palstademarit ovat taas uskoneet Lindtmanin höpötykset Espanjasta.) SDP harhaanjohtaa kansalaisia talouspol
      Maailman menoa
      107
      1763
    6. Otan vielä joskus yhteyttä

      Ja jos et vastaa, niin tulen sinne. Pakko puhua.
      Ikävä
      73
      1306
    7. Niin että miten

      Haluatko oikeasti olla minun kanssa oikeassa elämässä, vai onko tämä vain kirjoittelua
      Ikävä
      83
      1112
    8. Nuoriso on tyhmää tutkijat ovat todenneet

      Nyt se on todettu ääneen mitä kaikki ovat jo pitkään epäilleet. Nuoriso on tyhmentynyt tasaiseen tahtiin. Kohta pitää ni
      Sinkut
      145
      993
    9. Ikävä tilanne rikoksen vuoksi Espanjassa - Jari Sillanpää pistää uutta matoa koukkuun

      Jari Sillanpää on ehkä yksi suosituimmista tangokuninkaallisista. Ex-tangokuningas juhli viime syksynä 30 vuotista uraan
      Suomalaiset julkkikset
      10
      968
    10. Tätä ei tv:ssä: Farmi-tippuja Amski rehellisenä ongelmista kuvauksissa

      Ennakkosuosikki Amskidabamski Anne-Mari Tarkkio joutui ulos Farmi Suomi -realitystä. Voimatehtävässä vastakkain asettui
      Tv-sarjat
      11
      924
    Aihe