JO-PE , pohdi tulevaisuutta

Ilmestyskirja

Hei komiikan mestari, JO-PE !

Mainostat parhaillaan, tosin YLE:n epätoivoisessa hankkeessa digibokseja, jälleen mainioilla hahmoilla. Tiedossa on, että työtään ei voi aina valita,mutta pyyntö on, että pohtisit tätä digiasiaa.

Minkälaisen maailman haluat jälkipolville ja -kasvullesikin ? Eikö sinua varoita yhtään jo pelkästään YLE:n muu mainos, jossa "yrittäjä" takeltelee vuorosanoissaan ja kertoo haluavansa 3 digiboksia ? Aattelepa ite, siis jokaiseen viestintälaiteeseen oma valvontalaite, joka kommunikoi "Ison veljen" keskustietokoneen kanssa, kuten kännykätkin tekevät. Perusoikeuttasi vapaaseen tiedonsaantiin siis rekisteröidään ja valvotaan. Jokainen katsomasi kanavasi tallentuu isolle veljelle tulevaisuudessa.

Kauhuesimerkki tähän liittyen tapahtui jo kehityksen "ykkösmaassa", USA:ssa. Siellä tuhansien kansalaisten autotallin ovi sulkeutui, jumittui, äskettäin pysyvästi vain yhdellä ilmavoimien lähettämällä signaalilla !

Oletkohan tutkiskellut koskaan Ilmestyskirjaa, sillä juuri tästä maailmasta se varoittaa ihmisiä.Eli karkeasti sanoen; ne saavat ostaa ja myydä, jotka ovat sitoutuneet sähköiseen verkkoon.Lueppa ja aattelepa ite tarkemmin. Siksi ainakaan me suomalaiset emme saa sitoua pankkikortteihin ja olohuoneemme vartioihin, digitelkkareihin !

YLE:n radiopuolella oli jo muutama fiksu toimittaja.He irvailivat äskettäin hyvin dikiboksista ja tosiasiota. En tiedä, ovatko he enää töissä YLE:ssä.

Mutta JO-PE ! Tee vaikka sketsi tai muu hahmosi valistuneesta kansalaisesta, joka hylkää tällaisen digitaalisen sirutulevaisuuden ja "Ison veljen". Erinomaista Joulua ja jatkoa kiitos !

1

192

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Huhuh vaan...

      "Aattelepa ite, siis jokaiseen viestintälaiteeseen oma valvontalaite, joka kommunikoi "Ison veljen" keskustietokoneen kanssa, kuten kännykätkin tekevät. Perusoikeuttasi vapaaseen tiedonsaantiin siis rekisteröidään ja valvotaan. Jokainen katsomasi kanavasi tallentuu isolle veljelle tulevaisuudessa".



      Sinä olet täydellisen väärässä tässä asiassa. Ei digibokseista puhuttaessa tuollainen ole edes mahdollista. Nuo boksit ovat täysin yksisuuntaisia vehkeitä, kuten analogiset vhs-videotkin.

      Nuo sinun "pelottelusi" ovat tuota tyypillistä hihhuliuskovaisten ei faktaan perustuvaa uhkakuvien luontia, miksi?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      185
      2680
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2407
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      106
      1122
    4. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      73
      921
    5. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      921
    6. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      810
    7. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      239
      809
    8. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      283
      767
    9. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      88
      759
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      708
    Aihe