Euroopan unionissa on valtava byrokratiahelvetti ja sen paisuttaminen tuntuu olevan itseisarvo. Kansalaiset valittavat suomessakin että esim kelan byrokratia on järjetön, monesta muusta tässä yhteydessä puhumattakaan. Eivätkä erehdy valittaessaan. Katsopa vaikkapa kaupunkisi byrokratiaa, paperinkääntelijöitä niin perkeleesti. Eun laajuisesti puolet porukasta kääntelee papereita ja saa siitä hyvän palkan.
Olen vakuuttunut että jos Euroopan laajuisesti osia vaihdettaisiin > paperinkääntelijät/luovat työläiset, niin alkaisi tapahtumaan asioita, siis myönteisiä asioita sellaisella vauhdilla että pian kaikki maat haluaisivat liittyä unioniin. Mutta se ei ole pointti se.
Byrokraatit varmasti vastustavat ajatusta koska heitä kutsutaan virkamiehiksi ja se sentään on tässä maailmassa sellainen status että luovuudelle ei voida antaa sijaa. Pikkudiktaattoreita maailma täynnänsä, toisella enemmän tai vähemmän vallanpaskaa. Ps. Valta turmelee sanoo vanha kansanviisaus ja liittyy aiheeseen.
Tästä virkamiesten vastustuksesta johtuen tai siis luovan muutoksen haluamisen puutteesta johtuen maailmamme kehitys matelee seuraavatkin 10 000 vuotta samalla lowlevel tasollaan ja kansalaiset eivät nauti elämästään milloin missäkin unioneissaan kuten olisi hyvä nauttia, ja kun kansalaisen elämäkin on niin kovin lyhyt. Buaah.
Jos taas, luovuusutopiassa eläisimme. Utopiahan se on jos sitä ei haluta, mutta jos... Havaitsisimme piankin elävämme maailmassa jossa ei arvostettaisi tavaroiksi kutsua jätettä vaan niin sanottua henkistä kasvua, toistemme seuraa ja rakastamista, ja unohtamatta, nonmateriaalisesta teknologiasta kasvaisi kaikenkattava hyöty.
Eli tarkoittaa vain sitä että esim. kaiken viihteen esittämiseksi mm. luova rakentaa sen kuvina ja musiikkina suoraan aivoihin ilman massiivista kaikille miljoona laitetta kotiin teknologiaa. Sisällön luovuudesta tässä yhteydessä en ota kantaa muuta kuin sen verran että ihminen on sitä mitä syö silmillään ja korvillaan. Mieti sitä. Ethän sinä suuhunkaan paskaa tunge väkisin. No joo.
Turha liikkuminenkin ympäri palleroa loppuisi saman tekniikan avulla koska jonkin paikan esittäminen sellaisena kuin sen kokisi kuin olisi paikan päällä oikeasti on puhtaasti luovuuden teknillinen nonmateriaalinen hienoinen saavutus.
Ihmisen nykyinen toiminta aiheuttaa massiivisia hiukkaspäästöjä jotka eivät kuulu luontoon. Ja luonto on todella pitkään pärjännyt ilman ihmistä tähänkin asti, so. ei ole pyytänyt tulla kusemaan silmille. Luovuuden teknologia ottaa luonnon huomioon koska se ymmärtää että luonto on sama asia kuin me itse. Niitä ei voi irroittaa toista tai molempia tappamatta kuten ei voi päätäkään irti repiä.
Jos siis Eun sisällä alettaisiin ajattelemaan paperinkääntäjien keskuudessakin tai osia vaihtaen luovasti voisi olisi se valtavan hyvä esimerkki maailman takapajuloillekin jotka monet elävät vasta 1000-luvulla. Nekin maat voisivat oikaista hitaasta kehityksestään ja kärsimykset loppuisivat.
Vähitellen maailman muuttuessa luovuuden lyödessä laudalta teknologian ihannoimisen ja luonnon tappamisen, niin havaitsisimme olevamme takaisin paratiisissa mistä aikoinaan lähdimme. Mutta luovuuden siunaamina paljon pidemmällä. Näin täältä Eu sta lähtenyt kehitys olisi pyöräyttänyt hitaan kehityksen kierroksen ympäri ja kaikilla olisi oikein hyvä olla koko elämänsä, ja luonnolla yleensä varsinkin niin.
Tämän jälkeen voisimme lähteä raiska... siis katselemaan muiden aurinkokuntien planeettoja, mitä ne siellä ovat keksineet aikansa kuluksi, pitkällä loputtomalla matkallaan ajan ja avaruuden halki, tällä loputtomalla matkalla ei minnekään, ei missään, eikä milloinkaan.
Luovuus kunniaan ja teknoraatit vankilaan ! Ei ei... mehän tämän maailman teemme, mikä meitä vaivaa. MARS SIITÄ LUOMAAN UUTTA MAAILMAA ! Joka vain odottaa että joku tulee ja ottaa sen omakseen. Haluammeko ?
OT
Luovuudesta
4
326
Vastaukset
- vahinko vaan etteivät
byrokraatit tajua siitä omaa sokeuttaan juuri mitään. On täysin mahdotonta tehdä toimivia standardeja poliittisella nuijankopautuksella. EUnukit sotkeentuvat asioihin, joista eivät tiedä mitään. Joko niistä tehdään lobbareiden myötävaikutuksella hyödyllisiä idiootteja, direktiivitehtailijoita osasta tulee ahneita omaneduntavoittelijoita. Niin tai näin on EU:ta mahdotonta saada toimimaan.
Osa EU:n korruptiosta on sisäänrakennettua tukien muotoon, osa syntyy siitä kun valtiot pesevät rahaa EU:n systeemiin, jossa raha pestään uudestaan ja siitä saavat osansa ilman kuittia demokratian ulottumattomissa nämä sisäsiittoisen systeemin edunsaajat.
EU hajoaa omaan mahdottomuuteensa - kuten Rooma, mutta Rooman sijaan huomio pitää keskittää Brysseliin, se on paljon mielenkiintoisempi. EU:ssa hyvästä hallintotavasta ei ole jälkeäkään. Se johtaa korruptioon, joka hajoittaa systeemin sisältäpäin.- talollinen
Tuo on hullua puhetta! Ette ole tajunneet EU:n perusideasta mitään. Pohjimmiltaan EU on HYVÄ!!!
- talollinen
Vieläkö noita paskapäitä riittää. Byrokratialla on tarkoituksensa! Eikö koulussa ole opetettu miksi byrokratiaa on oltava!?!!?
Suurin osa ihmisistä ei pysty luovuuteen. Markkinoiden tehtävä on tarjota ihmisille kaikkea enemmän. Niin maailma toimii.
"Luovuuden teknologia ottaa luonnon huomioon koska se ymmärtää että luonto on sama asia kuin me itse. Niitä ei voi irroittaa toista tai molempia tappamatta kuten ei voi päätäkään irti repiä."
Tuo on pakanuutta ja pimeyden feminiinistä paskaa. Virheellistä ajattelua sekä perinteisessä kristinuskossa että vapaassa markkinataloudessa. Missä on menestyksentavoittelun aurinkosi ja ylväs voitontaistelusi?
Teknokraatteja ei vankilaan, niiden pitäisi panna sinut vedelle ja leivälle niin että nuo luontohöpötykset karisevat. Talouskasvu on maailman lahja.- toimiiwatten
kun pääasia on liike, ei päämäärä. Ymmärrän sarkasmia erittäin hyvin, thänks buddy. Lataa pommia reppuun... Missäs se Linkolan perkele piileskelee.
OT
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399112Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3737816Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681605454William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542305Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62071Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821705Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan191651Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921388Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4351318Stefusika räkättää
kun on viikon ollut kuivilla ja poliisi puhalluttaa just silloin. Muutoin olis jääny kiinni. Ja sekös sikamiestä hirnuttaa. Ällö ukko ja vielä ällömmä801190