Referoin lyhesti arvojohtajamme puheen ydinkohdat:
"Muutoksia tapahtuu koko ajan – myös erittäin mielenkiintoisia muutoksia. Yksi esimerkki on, että Suomessa on hiljattain perustettu Suomen Islamilainen Neuvosto."
"Suomi on muuttumassa värikkäämmäksi ja Eurooppa on jo monikulttuurinen ja monietninen."
"Köyhyyden radikaali vähentäminen ja erityisesti naisten aseman parantaminen ovat avainasemassa."
"Kaikilla on oltava mahdollisuus koulutukseen – erityisesti maahanmuuttajanaisilla ja -nuorilla."
"Tiedon ja ymmärryksen lisääntyminen tukee muslimien ja muista uskonnoista tulleiden maahanmuuttajien asettumista uuteen maahan ja kotoutumista sen kulttuuriin ja arkipäivään."
Uskon, että jokainen pitää näitä arvoja kansakuntamme ensisijaisina tavoitteina kohti värikkäämpää tulevaisuutta...
Arvojohtajamme
6
304
Vastaukset
- Todellisuudessa..
Todellisuudessahan sinä olet haloskaunainen oikeistohörhö joka kuvittelee olevansa älykäs.
- JUU, TAVJA yllättää
Ehkä halonen haluaa kiintiöt somaleille oppilaitoksiin. Aivan samoin, kun suomenruotsalaiset ovat saaneet kiintiöt yliopistoon. Niinpä näitä sitten on juristeina sun muina, eivätkä pärjää ollenkaan vastaaville suomalaisille tasossa, koska ovat päässeet sinne huonommilla papereilla ja huonommalla älyllä.
- sanottu
sillä arvojohtajamme ei peräänkuuluttanut sananvapautta, vaan dialogia ymmärtävässä hengessä. se tarkoittaa siis sitä, että monikultuurisuden ihanteen rikkovat, maahanmuuttajia arvostelevat, arvovaltaista johtajaamme halveksivat kirjoitukset tullaan poistamaan "ymmärtämättömän suvaitsemattomuuden" vuoksi.
keskustelun sääntöihin voisi lisätä kohdat:
"Keskusteluissa ei saa:
- halveksia toista
- olla suvaitsematon
- olla ymmärtämätön
Puheenvuorot ja aloitukset, jotka voidaan kategorisoida johonkin yllä lueteltuun kohtaan, seriffi tulee poistamaan samanhenkisen ilmapiirin puolesta."
- ei saa selvää
Johtuu osin puheviasta osin siitä ettei niissä ole mitään tolkkua..
- :))))))))))))))))))))))))))...
:))
- mun äitimuorikin
joka jo pitkälle yli 80, saa selvän kyllä Niinistön puheesta, mutta Halosen puhuessa pitää joskus "suomentaa", tää meidän äitimuori aivan mahtavan terävä, seuraa politiikkaa siinä kuin kotikatua. Sitä olen useasti ihmetellyt, että kun ulkomailla pitää esim. englanniksi kommentoida valtionpäämiehen, onko vaara tulla väärinymmärretyksi heikohkon kielitaidon ja hmm.. epätavallisen aksenteerauksen takia?
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta
Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä752196- 1331442
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa1341434- 1451123
- 105977
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten366902Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82764Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap55714Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j67674Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist50673