Aloitetaan pankkikriisin jälkipuinti! Tuokaa esille kaikkea mielenkiintoista mitä tiedättä esim HSSP:ssä, LSSP:ssä, muissa aluesäästöpankeissa tai SKOP:ssa tai ihan missä vaan tapahtuneen.
Pankkikriisin todelliset
taustat
6688
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Itse asiassa kuultuna Tellervo kyllä ilmaisi kateutensa ja inhonsa säästöpankkirouvia kohtaan, joten niinpä niitä säästöpankkilaisia roikotettiin oikeudessa yli vuosikymmenen ja miks muuten just säästöpankit silleen kaatuili Koiviston valtakaudella. Silloinen presidentinrouva ei ainakaan ollut niiden puolella haastattelusta päätellen.
asuuksne hienoissa kivilinnoissa ja ajeleeks ne vielä S-mersulla jonka rekkari on UOT-I?
Muistatteko vielä Kulosaaren kivitalon jota jokin tuntematon taho Gibralttarilta vuokrasi Uotille 1 mk/kk?
Jotkut enemmän kuin toiset.
Muistetaan miten jonkun Uffen Way up -pisnekset meni mönkään mutta tuntematon taho kuitenkin maksoi konsultti palkkioita 5000 mk kk Sveitsistä.
Onneksi hyvä veli puolueesta vielä järkkäsi velat pois.
Elintaso ei päässyt kärsimään.
Noo, tämähän onkin hyvinvointi yhteiskunta.
Eikös Uffe kikkailut ulosottomiehen pihalle avaamalla tilin jossa oli luottoraja -100 000 markkaa ja korko hyvä velimäiseen tyyliin 0%.
Tili oli jatkuvasti reilusti pakkasella ja Uffen tulot, ehkäpä 30 000 mk / kk, päätyivät tälle tilille. Kikalla Uffe säilytti hyvän elintasonsa mutta ulosottomies ei päässyt tuloihin käsiksi!
Kävelin WTC läpi ja oven suussa tulikin eräs pankkikriisistä tuttu herra farkku housu jalasa.
Niinpä siinä tulikin tuo pankkikriisi mieleen ne vähäiset pankki osakkeet joita vartioi roopelipas mutta niistä osakkeista nyt ei jäänyt paljoakaan mitään jäljelle kun myin.
Mutta kyllä hiukan olisin antanut myötätuntoa antaen 1eur. kolikon käteen !
T:Marko
rötösherrat vastuuseen!