Oikeisto-Keskusta antaa

SDP:n hallita

Keskusta-oikeistopuolueiden toiminnassa on ollut äärettömän paljon tyhmyyttä ja keskinäistä kateutta. Niin paljon, että on annettu n. 24 %:n kannatuspohjalla SDP:n käytännössä hallita Suomessa SAK:n tuella.

Onko meillä nyt Kepun ja Kokoomuksen toiveiden mukainen yhteiskunta? Sanoisin meillä olevan hyvin monessa SDP:n toiveiden mukainen tilanne, siis vasemmistolainen. SDP on voittanut.

Ryhdistäytykää puolueet! Ei teitä äänestäneet ole tätä halunneet. Missä näkyvät käytännön työssä ne suomalaiset hyvät arvot? Olette pelanneet poliittista peliänne tavallisten ihmisten panoksilla, ette omillanne!

7

145

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • siinä se

      Niin kuin nytkin on tulossa pääministerimme pyynnöstä raportti Anne Brunilalta. Raamatuksi hallitukselle. Raportissa vaaditaan työttömyys- ja sosiaaliturvaan tuntuvia heikennyksiä. Raportin mukaan muutoin Suomi ei selviä velvoitteistaan ikääntyneitä ym. kohtaan. Vastaavasti rikkaille johtajille vaaditaan raportissa verojen alentamista alle 20% sen takia, että Suomeen saataisiin hyviä johtajia. Miksi aina riisto ja rokotus kohdistuu työkansaan, miksi ei joskus oteta suurituloisilta. Siksi, koska ökyporvarit ovat näiden raporttien laatijoita. Pääministerimme on tämän raportin tilaaja ja taustamies.

    • Mä maalaispoika oon

      Ei ole mitään erityistä intressikokonaisuutta nimeltään oikeisto-keskusta. Se on vain kokkareiden suuri kusetusyritys, jolla yrittää kammeta keskusta suurimman puolueen asemasta. Keskustaa äänestävillä on omat intressinsä, jotka ovat useimmiten enemmän ristiriidassa kokoomuksen tavoitteiden kuin demareiden kanssa. Kokkarit ovat kusessa. Miksi keskustan pitäis pelastaa heidät siitä, kun meillä menee nyt hyvin. Matti on suosiossa ja seuraava pääministeri. Heh, heh

      • uhkat ilmassa

        Matti Vanhanen meni rahapiirien edustajilta Vihriälältä ja Brunilalta tilaamaan talousneuvoston globalisaatioraportin seuraavan hallitusohjelman neuvottelupohjaksi. Tässä raportissa puututaan työttömyys- ja sosiaaliturvaan, työntekijöiden irtisanominen vaaditaan joustavammaksi jne. Tottakait rahapiirit vaativat raportissaan suurituloisten verotuksen keventämistä tuntuvasti. KEPU on tilannut raportin työvälineekseen, mutta onneksi SDP:n Eero Heinäluoma on tyrmännyt sen sanomalla, että se ei kelpaa SDP:lle edes neuvottelunpohjaksi. Raportti ei ole SDP:n linjaa ja se on yksipuolinen. Niin kuin se onkin. Taitaa KEPU ja SDP politiikalle tulla Vanhasen tilaaman raportin mukaan ryppyjä rakkauteen. Porvariyhteistyöhallitus ja työkansan rökittäminen Ruotsin mallin mukaan on kohta totisinta totta, ellei työkansa herää horroksesta.


    • Jaba_43

      Keskustan puoluejohto ei ole koskaan halunnut porvarihallitusta, vaikka n. 1/4 osa keskustan kannattajista toivoisi puolueensa menevän hallitukseen kokoomuksen kanssa.

      Nytkin on julkinen salaisuus, että Heinäluoma ja Vanhanen ovat lyöneet jo kättä päälle punamullan jatkosta vaalien jälkeen.

      Niinpä niiden keskustaa eiemmin äänestäneiden, jotka ovat kepun nykymenoon tyytymättömiä, kannattaa maaliskuussa äänestää suoraan kokoomusta, koska kepun äänestäminen on sama kuin äänestäisi demaria.

      • Puheenjohtaja..

        Puheenjohtaja Jyrki K. ei tiedä tuosta eikä tästä mitään.. Mutta äänestä Kokoomusta, muulla ei ole väljä.


      • kansakunnan
        Puheenjohtaja.. kirjoitti:

        Puheenjohtaja Jyrki K. ei tiedä tuosta eikä tästä mitään.. Mutta äänestä Kokoomusta, muulla ei ole väljä.

        etua. Siinä se.


      • aivan selvästi

        Vanhanen on TYÖREFORMIN isiä ja työtä on jatkettava hinnalla millä hyvänsä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      259
      2389
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      70
      2378
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1558
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      41
      1401
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1367
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1329
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1230
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1019
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      1009
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      999
    Aihe