Vikakoodi 19

piittis

Oliskohan jollakulla kokemusta tai muuten tietoa josta olisi apua minun ongelmaani. Minulla on yhteensä neljä IDE-laitetta koneessani, kaksi kiintolevyä ja kaksi CD/DVD laitetta. Ne kaikki toimivat normaalisti aiemmin mutta nyt CD/DVD asemat eivät enää toimi. Bios kyllä löytää ne ja ne näkyvät laitehallinnassakin, tosin huutomerkin kera. Laitteiston vianmääritys ei tuota tulosta mutta yllättävän loppukommentin kuitenkin:

"Oletusasetuksen mukaan PC-tietokoneet tunnistavat suoraan vain kaksi IDE- tai ESDI-laitetta.
Saatat pystyä asentamaan ylimääräisiä asemia käyttämällä MS-DOS-ohjaimia, mutta se vaatii erityisten rekisteriasetusten määrittämistä. Rekisteriasetusten määrittäminen on vaikeaa, eikä tässä vianmäärityksessä perehdytä siihen. Jos sinulla ei ole kokemusta Windowsin rekisterien muokkaamisesta, ota yhteyttä verkonvalvojaan tai vie tietokone huoltoliikkeeseen."

Tuo edellinen kappale lainausmerkeissä oli siis suora lainaus Windowsin vianmäärityksestä. Eli ei voisi käyttää kuin kahta IDE-laitetta ilman jotain erikoiskommervenkkejä.

Olisikohan tähän jollakin mestarilla jotain kommentoitavaa?

3

300

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ominaisuudet

      Kokeile laitehallinnan kautta hiiren oikealla kunkin kohdalla ja valkkaa ominaisuudet.Sieltä ainakin selviää,ovatko ne edes päällä.Tarkista sieltä kaikki mahdollinen ennen kuin viet sen jollekin korjaajalle.

      • piittis

        siellä laitehallinnassa se vikakoodi tuleekin näkyviin.


    • harza-vaan

      Onhan niin, että CD/DVD asemat ovat siten, että kaapelin päässä oleva laite on jumpperoitu Isännäksi (master) ja alempi Slave. Tuo vikakoodi selviää emolevyn valmistajan tukisivustolta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko Pajari gerontofiili?

      Poliitikko Harry ”Hjallis” Harkimo, 70, kertoi itsenäisyyspäivänä seurustelevansa Jasmine Pajarin, 35, kanssa. Fuengiro
      Maailman menoa
      31
      5057
    2. Uskomatonta, Sanna Marinille ei haluttu antaa näkyvyyttä Linnan juhlissa

      Kymmenen Uutiset juuri ennen Marinin saapumista ja Areenakin kyykkäsi. Kyllä SDP:läinen politiikan supertähti on paha on
      Maailman menoa
      319
      3085
    3. Sofia & Stefan

      Kas kummaa, yhtäaikaa Dubaissa? Pääsikö Sofia pitkästä aikaa Dubain kotiin? 😂 Instaan muistettu laittaa kuva "vesi ton
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      1780
    4. Ei sydäntään voi pettää loputtomiin

      Vielä me toisemme löydetään.
      Ikävä
      133
      1742
    5. Kiitos että olet

      Tiedän, että sinä olet ja ajattelet minua välillä. Se tuo minulle voimaa, et tiedäkään miten paljon. Vaikka meistä ei tu
      Ikävä
      72
      1644
    6. Muistan kuinka isovanhemmat kertoivat teinipoikia VIEDYN VÄKISIN kodeistaan SOTAAN

      Suomen sotien aikaan erittäin nuoria teinipoikia vietiin väkisin kodeistaan ja lähetetiin sotimaan. Meinaatteko ettei t
      Maailman menoa
      286
      1200
    7. Hjalliksen uusi pano on 35 v nainen.

      Hjallis itse on 70 vuotias vanha papparainen. Kyllä siinä on taas saanut hjallis lompakkoa pitää paksuna kun on naisen i
      Sinkut
      118
      1013
    8. Mitähän tässä kävikään

      Jotain kummaa on tapahtunut.. Miksen tunne kaipausta? Mihin katosi roihu sydämestä jonka vielä hetki sitten tunsin?
      Ikävä
      111
      823
    9. Voi kun uskaltasin

      Sulta suoraa kysyä onko kaikki hyvin? 🫤 Poistit kaikki kuvatkin ja muuta... Tietäsipä et pahan olon susta pois halata
      Ikävä
      80
      814
    10. Nainen, mitä tahdot ja odotat tulevaisuudelta

      Itse olen jo kaiken sanottavan sanonut ja haudannut ne unelmat. Ei ole oikeastaan juurikaan mitään enää mitä tavoittelis
      Ikävä
      81
      765
    Aihe