...lukea jokainen uutinen kääntämällä se jollain ilveellä Halosta vastaan? Annanpa esimerkin.
http://www.verkkouutiset.fi/juttu.php?id=100872
Ylläolevassa linkissä Kokoomuslainen verkkolehti referoi Helsingin yliopiston Eurooppa-tutkimuksen johtajaa Teija Tiilikaista, joka arvioi maanantain Kauppalehdessä, että heikko edistyminen EU:n ja Venäjän välisissä suhteissa nousee Suomen EU-puheenjohtajuuden suurimmaksi pettymykseksi.
Siitähän saa palstalle tosikivan, mutta valheellisen otsikon "Halonen pilasi EU-puheenjohtajakaudenkin"! Linkin jutussa...
...Tiilikainen varoo nimenomaan sanomasta, että pettymyksen syynä olisi Suomen epäonnistuminen, sillä...
...vuonna 1999 Tshetshenian sota pilasi EU:n ja Venäjän suhteet. Tällä kertaa Puolan linja esti etenemismahdollisuudet.
Nyt Halosen syyksi laitetaan jo Tshetsenian sota ja Puolan/Venäjän ongelmat, niinkö? On siinä sarkaa yhdelle Presidentille?
EPÄISÄNMAALLISTA.....
17
913
Vastaukset
- epäonnistumassa
ja kuka kantaa vastuun?
- SAAS NÄHDÄ
pitääkö edes oman avauksensa voimassa.
Mustassa mersussa on puhuttu aivan jotain muuta, kuin halonen antanut ymmärtää. ...perustuslain mukaan pääministeri ole?
Onneksi kausi on mennyt mukavasti ja kokouksia on pidetty. Minkäs Suomi sille voi että maat riitelee? Turki vs. Kreikka, Venäjä vs. Puola jne.- Ei Halonen..
EU- Euroopan parlamentti kertoo keitä pitää kiittää tai haukkua.
Halonen hoitaa Suomen suhteita Venäjään. Pääministeri ja ulkoministeri taasen EU:n suhteita Venäjään. - pressa hölönen
Ei Halonen.. kirjoitti:
EU- Euroopan parlamentti kertoo keitä pitää kiittää tai haukkua.
Halonen hoitaa Suomen suhteita Venäjään. Pääministeri ja ulkoministeri taasen EU:n suhteita Venäjään.Presidentti Tarja Halonen käytti YK:n yleiskokouksessa unionin puheenvuoron. Se oli ensimmäinen perustuslaillinen virhe Suomen puheenjohtajuuden hoidossa.
Pääministeri hoitaa Suomen perustuslain mukaan unioniasiat. Silloin kun Suomi puhuu unionin edustajana, puhuu pääministeri. Silloin kun joku puhuu Suomen puolesta, se voi olla vaikka presidentti.
Halonen oli YK:ssa väärässä roolissa. Taas kautta rantain levitettiin virheellisiä käsityksiä siitä, kuka Suomessa vastaa unioniasioista.
Hallitus piti varansa G8-kokouksessa edustautumisen kanssa. Nyt nähtiin, että heti kun valppaus hervahtaa, Halonen livauttaa. Hänellä näyttää olevan systemaattisesti hiipivä perustuslain vastainen vallankaappaus menossa.
...edes jotenkuten asiassa ja vastaisitte ensin:
Onko isänmaallista syyttää Halosta Tshetseniasta ja Puolan/Venäjän suhteista? Odottelen mielenkiinnolla.- Näähän meni
...täysin jumiin kun pitäis huutoonsa vastata?
- ...
Tiilikainen puhui EU-kaudesta, josta vastuussa on pääministeri, eli Vanhanen.
PS: eikö Tsetsenian kansanmurha ole sinusta onkelma? Kuten vaika Irak?
- nyt naurattaa
suhteellisen asiallinen viesti katosi. Täällä näköjään onkin jotain pellejä.
- Helinä-keiju3
Minä ainakaan en ole pettynyt Suomen kauteen, kun en odottanut mitään tältä kaudelta kuten ei muukaan Eurooppa. Kyllä meikäläisten kyvyt on olleet tiedossa siellä koko ajan. Tavoite oli saada tämä kausi vaan menemään ohi, ja niin kävi.
- Helinä-keiju3
Mitä se Tiilikainen höpöttelee. Venäläisethän kehuvat, ettei koskaan ole EU:ssa ollut näin hyvää puheenjohtajuuskautta kuin mitä Suomen kausi on ollut.
- mummo tarjota
Kimppakyydin vladimirille veronmaksajien autolla Lahteen.
Se kait oli halosen saavutus....
- Elmeri
11.12.2006 kello 15.30 Elmeri , Turku .
SANANVAPAUTTA SILLOIN ENNEN KONTRA
SANANVAPAUTTA JÄLKISUOMETTUNEESSA
NS. VAPAASSA LÄNSIMAISESSA MAASSA . . .
Urho Kaleva Kekkosta alettiin haukkua oikein järjestelmällisesti
vasta tuon " Suuren Ajatusten Aurajoen " alias " Manu - Herran "
alias " Turun Mumisijan " presidentuurikaudella.
Yksi pahimpia vanhaan veteraaniin U. K. Kekkoseen kohdistuneita
haukkuja oli sen aikainen sananvapauden tilanne. Mutta mitenkähän
ne asiat oikein olivatkaan kultaisella 60-luvulla sekä " Sekopää - Fa -
naatikko - Stallareiden " 70-luvulla ?
Nykyjään näkee presidenttimme , hallituksemme ja maanmainion
vallasväkemme Arkadian mäellä ehtimiseen suitsuttavan ällöttävän
makoisia itsekehuja esim. maamme vähäisestä korruptiosta taikka
esimerkillisestä sananvapaudesta.
U. K. Kekkosta sai haukkua esteettä , surutta ja täysin rinnoin niin
lehdistösasämme kuin radiossamme. Mutta saakohan tänä päivänä
tehdä samoin ? Tässäpä lieneekin paikallaan kertoa pieni vitsi 1970-
luvulta , kun Vietnamin sota riehui kuumimmillaan : " Venäläinen ja
amerikkalainen kävelivät Moskovassa Punaisella Torilla. Amerikkalai-
nen loihe lausumahan , että USA se vasta onkin sananvapauden luvattu
maa, sillä minä voin vapaasti huutaa toreilla ' Alas USA ja jenkit pois
Vietnamista ! '. Venäläinen totesi , että kyllä minunkin maa on aivan
yhtä vapaa. Kyllä sinä voit täälläkin huutaa aivan samat sanat vapaasti " .
Vitsin sisältöhän on siinä , että U. K. Kekkosta saa tässä , täällä ja
tänäänkin niin lehdissä kuin nettifoorumeillakin haukkua aivan vapaasti.
MUTTA AUTAPAS ARMIAS JOS EREHDYT ARVOSTELEMAAN
VÄHÄNKÄÄN YHTÄ REIPPAASTI NYKY - SUOMEMME " PYHIÄ
IKONEITA ". Heti iskee sensuuri ! EgoNisti lukuisine kyttineen siivoaa
heti paikalla nettipalstat " Kuriin ja Pyhän Sosialismin Kalvinistiseen
Herran Nuhteeseen ! ".
Tässä maassa kun ei saa arvostella nynnyä pääministeriä , taivaan-
rannan kaunohaihattelija ulkoministeriä , aikaansaamatonta pressaa
eikä ennenkaikkea " Pyhää Kansan Rintaman Sosiaalis - Solidaarista "
sensuurikäytäntöä.
Tämä sensuurikäytäntö kattaa lehdistön , radion , television , internetin
ja jopa ilmeisesti kaikkein löperöimmät " tshättäily " - sivustotkin . . .- lain tai....
...oli heti paitsiosssa ja Urkki myllykirjeitä rustaamassa.
- uijuijui
http://www.youtube.com/watch?v=oJK0mtODcWw
Katso ja ihaile. - haloskiimaisille
Olkaapa hyvät..
Ketjusta on poistettu 13 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "974399Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293273No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452360- 351368
- 10999
- 32996
- 25990
- 153985
- 6914
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12862