systemaattisesti välttelevät kaiken uuden oppimista, maailman tapahtumien seuraamista, uutisia, dokumenttiohjelmia tai opiskelemista?
Vai onko karu totuus että vaahto lakkaa valumasta ja kalkatus loppuu, kun taikauskoa ajetaan sivummalle?
Miksi helluntailaiset
20
536
Vastaukset
- pitää
Totuus kieltää, koska jos uskovainen ihminen hyväksyisi tieteellisen maailmankuvan niin tulisi uskovaisesta silloin erittäin epävarma. Jumala antaa uskovaisille turvallisuutta. Saa sitä tietenkin uskoa mihin haluaa, mutta silloin jos tämä oma vakaumus alkaa vahinkoittaa muita ihmisiä ja maailmaa on se paha asia.
- uskossa tänään
-yleistää,-kuten ei mitään muutakaan asiaa,-se on aina vaarallista,koska aina on kyse kuitenkin yksliöihmisistä...
-kyllä helluntainkin piirissä on ajattelevia ja opiskelevia ihmisiä,eivät kaikki ole omaksuneet aivopesua jne..
-jotkut ovat tietenkin joka porukassa niitä pököpäitä,joiden asenteisiin ei edes järkipuhe auta
-mutta aika ja poika tekee kyllä,tehtävänsä näidenkin,kohdalla ! uuden oppimista. Mistä olet tuollaista keksinyt!? Ei kukaan usko nykyään enää että epilepsia on pahojen henkien työtä tai muuta vastaavaa. On vain muutamat pienet asiat joissa ajatellaan vielä vanha-aikaisesti. Ja mitä vaikka Jumaan tulee niin Hän on olemassa uskoit tai et :)
- tuittupää ;)
Onko sulle oltu pahoja helluntailaisten tai muiden uskovien taholta? Mikä nuorta kosmetologi-opiskelijaa (profiilisi mukaan..) noin sapettaa? Maailman vai ihmisten pahuus.., vaiko molempien?
Ota Jeesus Kristus vastaan henkilökohtaisena Vapahtajanasi. Silloin vapaudut katkeruudesta lähimmäisiäsi kohtaan. Alat kiittää Jumalaa Hänen armostaan ja kaikista hyvistä lahjoista, joita olet saanut elämääsi.
Kaikella ystävyydellä; otahan nyt opiksi: lakkaa jahtaamasta uskovia, he tuskin säikkyvät sinua. Keskity niihin opintoihisi ja, jos mahdollista, ajankohtaiseen adventin sanomaan: Jumala lähetti Poikansa maailmaan sovittamaan meidän kaikkien syntimme, sinunkin, Nassu-pieni. - Pahemmin et voi olla väärässä
Nykyaikaisen helluntailaisenkin on seurattava maailmaa ja sen tapahtumia.
Kristus luo vankan perustan elämälle, mutta tehtäväkenttämme on tuolla maailmassa, jotta voimme pelastaa sieluja herralle.
Miten muuten voisimme tehdä sen kuin olemalla ajan hengessä mukana.
Nykyaikainen kristuksen soturi asettuu maailmallisten haasteiden eteen turvautuen herran lupaukseen, joka on sama eilen, tänään ja huomenna.
Kristuksen hyvän sanoman tuominen tämän päivän uskomattomille vaatii kykyä puhua tämän päivän asioista ja ongelmista. - niistä
miksi, miksi, miks, helluntailaiset jne, jne , jne
Aina jotakin kysymässä, monesti vaan iihan kysymisen vuoksi, helluntailaisilta.Et ole ainoa, näitä on.......................ääh, joskus ärsyttää niin tyhmät lapselliset kysymykset...miksi helluntailaiset tekevät niin, tai saavatko he tehdä niin, tai miksi tai mitä helluntailaiset jne.
KUULKAA, lukekaa RAAMATTUA, sieltä selviää, mitä saa ja mitä ei niin helluntailaiset kun muutkin ristityt tehdä!!!!!!!!!!!!!!!!!! - RitariOlevainen
Että aivopesisit meidät samaan turhuuteen kuin itse oot!
Mistä ihmeestä päättelet, ettei helluntailaiset katso uutisa, ja dokumenttejä ja muuta vastaavaa tietopulista ohjelmaa, ja hyviä elokuvia, vaikka ei juurikaan kukaan mene teatteriin, jsotain syystä?
Tämän palstan kulunein ja käytetyin kysymys on:
Miksi, onko, saako, pitääkö, jne. helluntailaisten?
Aivan kuin oltaisiin toiselta planeetalta, eikä ymmärretä, että h-laisilla on ihan tvallinen arki siinä kuin muillakin! - Sivistymätön
Kun islam valtaa eurooppaa kiihtyvällä vauhdilla, voi jo nassen ikäluokalla tulla ikävä kristinuskoa. Islamista ei ole paluuta, kuten monesta muusta uskonnosta...
- Nasse.
teitä taikauskoisia on päivä päivältä vähemmän. Jos joku teistä hihhuleistahurahtaa jeesussadun sijaan islamiin, niin siinähän hurahtaa.
Yhteiskunta tarvitsee pohjasakkansa. - Unien tulkitsija
Nasse. kirjoitti:
teitä taikauskoisia on päivä päivältä vähemmän. Jos joku teistä hihhuleistahurahtaa jeesussadun sijaan islamiin, niin siinähän hurahtaa.
Yhteiskunta tarvitsee pohjasakkansa.Islamin vallan alla on Nas.sekin pohjasakkaa:D
- todistaa sinusta
Nasse. kirjoitti:
teitä taikauskoisia on päivä päivältä vähemmän. Jos joku teistä hihhuleistahurahtaa jeesussadun sijaan islamiin, niin siinähän hurahtaa.
Yhteiskunta tarvitsee pohjasakkansa.että et tunne Raamattua, valitettavasti :(
todistaa sinusta kirjoitti:
että et tunne Raamattua, valitettavasti :(
uskis ei tunne satukirjaansa.
- - AuroraBorealis -
Nas.se kirjoitti:
uskis ei tunne satukirjaansa.
joku ihminen uskoo koko sydämestään ... vilpittömän aidosti? Eihän se ole sinulta pois mitenkään. Tottakai asioista voi keskustella puolin ja toisin, mutta kenenkään uskoa ei saa halveksia.
Et ole saanut aikoihin?
- - AuroraBorealis -
hyvin paljon korkeasti koulutettua ja muuten sivistynyttä, sekä fiksua väkeä. Ei kenenkään usko estä ketään ottamasta vastaan uusia asioita, elinikäisellä opintiellämme. Suurin osa seuraa mediaa jossain muodossa päivittäin, ja uutiset nyt on ainakin jokaisen pakko nähdä tai lukea tuoreeltaan!
Miten on kosmetologiopiskelijan oma suhtautuminen mediaan ja sen antiin, uuden oppimiseen ja sen oppimisen soveltamiseen, etc?- - AuroraBorealis -
Nas.se kirjoitti:
tode ja kumpppanit ? LOL
heidän kanssaan on toisinaan hauskaa vaihtaa ajatuksia. Aina ei voi olla kuitenkaan samaa mieltä jokaisen kanssa.
Menehän tyttö lakkaamaan siitä kynsiäsi tai tekemään jotain muuta rakentavaa! :) - eikä edes mies
Nasse kusee tyhmää silmään!
Ei profiili-kuvassa oleva henkilö ole nasse.
Nasse on 36 vuotias "mies" - - AuroraBorealis -
eikä edes mies kirjoitti:
Nasse kusee tyhmää silmään!
Ei profiili-kuvassa oleva henkilö ole nasse.
Nasse on 36 vuotias "mies"Tarkoitatko sellaista "miehellä"?
- se todellisuudessa on?
eikä edes mies kirjoitti:
Nasse kusee tyhmää silmään!
Ei profiili-kuvassa oleva henkilö ole nasse.
Nasse on 36 vuotias "mies"Vai oletko itse "nasse"?
- olet...
- AuroraBorealis - kirjoitti:
Tarkoitatko sellaista "miehellä"?
ymmärtänyt oikein;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h533455- 353147
Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062761Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv432510Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.531959Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska151609- 321483
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1061297- 1801241
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p201138