vakavaa asiaa vainosta.

hän siis kertoi uskovaisten saavan kokea vainoa ateistien taholta. nyt pyydänki teitä kertomaan näistä kokemistanne vainotapauksista. lähdetään selvittämään asioita.

vainoaminen ei ole hyväksyttävää yhteiskunnassamme. siksipä haluankin osaltani olla saattamassa tällaista kertomaanne vainoa päätökseensä.
3167
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Vainoa on niin kertokaapa miten se ilmenee yhteiskunnassa? Minkälaista vainoa olette kokenneet?

Äänestä

Koulussa nyt joskus pilkattu uskovaiseksi ja varajeesukseksi yms. Sen kummempaa vainoa en ole kohdalleni saanut, mutta toki sitä kuulee vaikka mitä ihmeellisiä juttuja.

Ateisteja ja muita täysin erilailla ajattelevia ja uskovia on mulla ystäväpiirissä. Ateistit on lähinnä ollut vapauttava voimavara uskossa kuin vainoava tai "sulkeva".

Äänestä

Tuorein tapaus on tuo Anita Kontkasen tapaus, että hänet suljettiin lokakuussa 2014 Paiholan mielisairaalaan, koska "on henkien erottamisen armolahja" eli joku mielitauti lääkärien mielestä, samoin oli oireillut liikaa joensuulaisen vesijohtoveden mahdollisesta bensiinisaastutuksesta. Myös 1990-luvulla kuolleen Kirsti K:n tapaus on järkyttävä, hän joutui ateisti-omaisensa ilmoituksen takia mielisairaalaan, koska oli tavattu puhumassa kielillä heidän perimässään kolmiossa. Myöhemmin omainen teki osituksen, mutta Kirstin vainoaminen ja holhoaminen jatkui kuolinpäivään saakka.

Vieläkään ei akateemisesti koulutettu välttämättä saa professorin tai tutkijan paikkaa, jos tunnustaa olevansa karismaattinen kristitty, sehän on vastoin tieteellistä maailmankuvaa! Sellaiselle ei pidä heidän mielestään antaa mitään työtä vaan SSRI-lääkkeitä, Diapamia tai Opamoxia yms. naamaan vaan.

http://keskustelu.suomi24.fi/node/13209882#comment-76254117

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kertoi pentecostal. kirjoitti:

hän siis kertoi uskovaisten saavan kokea vainoa ateistien taholta. nyt pyydänki teitä kertomaan näistä kokemistanne vainotapauksista. lähdetään selvittämään asioita.

vainoaminen ei ole hyväksyttävää yhteiskunnassamme. siksipä haluankin osaltani olla saattamassa tällaista kertomaanne vainoa päätökseensä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu