Lihaa syövät ihmiset ovat eläimen tasolla, voisivat aivan hyvin tulla syödyiksi itse.
Näin on
6
296
Vastaukset
- meat is murder
Juu, joiltain osin käytöksemme on samankaltaista esi-isiemme kanssa! Emme toki enää asu luolissa, pelkää tulta tai raiskaa naisiamme(paitsi käytännössä(sarkasmia)), mutta tapamme herkutella toisten eläinten raadoilla ei ole kadonnut mihinkään!
Olemme erittäin älykäs laji, osaamme laskea universumin iän, rakentaa kaupunkeja ja kirjoittaa kirjoja, mutta kun tulee puhe eläimistä, lihansyönnistä ja eläintenoikeuksista muuttuu ihminen idiootiksi, jolle ei tuota tunnontuskia olla osallisena toisten tuntevien olentojen murhaamisessa, vaan hän kaikessa viisaudessaan kutsuu sitä vain ruuaksi. - on kuitenkin
se että ilman lihansyönnin aloittamista ihminen olisi vieläkin apina.
- tofu power
Totta, mutta jos jatkamme, pysymme yhä vain raadonsyöjinä! Minua saa tituuleerata miksi huvittaa, mutta raadonsyöjä en sentään ole!
- en..
tofu power kirjoitti:
Totta, mutta jos jatkamme, pysymme yhä vain raadonsyöjinä! Minua saa tituuleerata miksi huvittaa, mutta raadonsyöjä en sentään ole!
halua tuottaa pettymystä, mutta ihminen on aluperin ollutkin raadonsyöjä. Halusit tai et niin biologiseti olet kyllä sitä vieläkin vaikka tofua popsisikkin. Ihminen on sekasyöjä, eikä mun mielestä siinä ole mitään pahaa tai erikoista.
- Tofu Power
en.. kirjoitti:
halua tuottaa pettymystä, mutta ihminen on aluperin ollutkin raadonsyöjä. Halusit tai et niin biologiseti olet kyllä sitä vieläkin vaikka tofua popsisikkin. Ihminen on sekasyöjä, eikä mun mielestä siinä ole mitään pahaa tai erikoista.
Alunperin kylläkin(suurin osa vieläkin)!
Biologisesti olemme sekasyöjiä, jotka pärjäävät sekä kasvis-että liharavinnolla(pelkällä liharavinnolla vain vähän huonommin -väittävät Atkinsit sitten mitä huvittaa!)
- munassamaar
Salli mun pureskella suakin vähän... mmm
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %
Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o3126078Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä
Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki483586Sofia Virta: bänet!
Matkailuautoilija metsänomistaja puoliso on nyt entisen teeren poikia, ja Sofia tekee comebackin vapaille markkinoille.1462760"Suomi voisi ottaa taloudessa oppia Espanjasta"
"Espanjassa talouspolitiikka on löysempää, mutta velka-aste on kääntynyt jopa laskuun.", pohdiskelee Suomen seuraava pää2242151Kokoomus: SDP johtaa kansalaisia harhaan
(Umpityhmät palstademarit ovat taas uskoneet Lindtmanin höpötykset Espanjasta.) SDP harhaanjohtaa kansalaisia talouspol1001718- 661150
Niin että miten
Haluatko oikeasti olla minun kanssa oikeassa elämässä, vai onko tämä vain kirjoittelua811045Nuoriso on tyhmää tutkijat ovat todenneet
Nyt se on todettu ääneen mitä kaikki ovat jo pitkään epäilleet. Nuoriso on tyhmentynyt tasaiseen tahtiin. Kohta pitää ni142942Ikävä tilanne rikoksen vuoksi Espanjassa - Jari Sillanpää pistää uutta matoa koukkuun
Jari Sillanpää on ehkä yksi suosituimmista tangokuninkaallisista. Ex-tangokuningas juhli viime syksynä 30 vuotista uraan10918Tätä ei tv:ssä: Farmi-tippuja Amski rehellisenä ongelmista kuvauksissa
Ennakkosuosikki Amskidabamski Anne-Mari Tarkkio joutui ulos Farmi Suomi -realitystä. Voimatehtävässä vastakkain asettui11874