Hyvä keskustelu

vaikeasta asiasta

Vanhasen ja Ihalaisen keskustelu globalisaatioraportista aamutv:ssä oli harvinaisen asiallinen. Tietysti Vanhasen piti varoa sitä, että ei vaaranna keskustan kannatusta ja tietysti Ihalainen puhui virkansa puolesta. Tietysti se ei myöskään tyydytä palstan "kuumakalleja", mutta mitäpä siitä. Tuli myös todettua, että MTV:n etukäteisrevittely asialla oli yksipuolista ja osittain jopa virheellistä.

3

119

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fakta näin

      Rivien välistä kävi aivan selväksi se, että Vanhanen on enemmän Elinkeinoelämän asialla, kuin suomalaisen työntekijän, vallankaan nuoren. Irtisanomista pitää Vanhasen mielestä höllentää, samoin palkkojen sopimista paikallisesti. Toiseksi Vanhasen vakuutteluihin ei voi luottaa, Vanhanen on työreformin isiä.

      • oivahärkönen

        ... elinkeinoelämää. Sen avullahan me kaikki elämme.


      • palvelukseen

        Ihalaisen SAK edustaa kuolinkeinoelämää ampuen poteroista kaikkea näköpiirissä liikkuvaa entuudestan tuntematonta.

        Melkoisen epäisänmaallista tulevien sukupolvien puolesta. Jos SAK olisi puolustanut työntekijää, työntekijällä olisi varaa ostaa asunto sieltä missä on töissä.

        Sen siitä saa kun keskittyy poliitiikkaan SDP:n ideologian ajajana ay-toiminnan unohtaen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      125
      1278
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      89
      934
    3. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      95
      932
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      25
      887
    5. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      293
      770
    6. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      95
      748
    7. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      109
      656
    8. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      34
      648
    9. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      50
      581
    10. Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.

      Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet
      Suomussalmi
      134
      579
    Aihe