Jos laitat jauhoja päähän, olet kuiva, mutta kun kaadat vettäpäähän, olet märkä?
Oletteko miettineet, miksi vesi
4
192
Vastaukset
- HL.Mance
-oikein laiha,niin ei silloinkaan tahdo suihkussa millään itseään märäksi saada.Jos,seisoo hiukankin väärässä paikassa,jää pisaroiden väliin..(jos,halusit kunnon vastauksen,tiedefoorumi on sitä varten?) Kaikilla ei muuten ole aina kuivia jauhoja päässäkään,jos on kulkenut nenä pystyssä,on saattanut päästä sieraimista vesi sisään...
- Avenging.Angel
Vettä voi valmistaa itse liuottamalla ensin suolahappoliuokseen pala magnesiumnauhaa ja keräämällä väärin päin olevaan astiaan reaktiossa syntyvän kaasun, vedyn. Sen jälkeen sytyttämällä tulitikun väärin päin olevan astian alla saa vedyn reagoimaan hapen kanssa terävästi inahtaen, jolloin tuloksena on vettä.
- saattaa inahtaa
Avenging.Angel kirjoitti:
Vettä voi valmistaa itse liuottamalla ensin suolahappoliuokseen pala magnesiumnauhaa ja keräämällä väärin päin olevaan astiaan reaktiossa syntyvän kaasun, vedyn. Sen jälkeen sytyttämällä tulitikun väärin päin olevan astian alla saa vedyn reagoimaan hapen kanssa terävästi inahtaen, jolloin tuloksena on vettä.
niin,että tukka menee kiharalle,mutta sammutusvesihän pärskähtää heti perässä,joten ei hätää.Eikä tarvitse mennä kampaajalle kiharoitakaan ottamaan,koska ne tuli jo kokeessa,tai sitten ei ole enään tukkaa lainkaan? Hauska neuvo tuo.
- Mahtava mies
Mää luulen et se johtuu siitä ko vesi on märkää.
Jos vesi ois kuivaa, nii se ois jauhoo.
Jos jauho ois märkää, nii se ois lettutaikinaa.
Jos sen kaataa päähän, nii menee sotkuseks, eikä märäks.
Sit voi pestä ittensä vedellä jos se on märkää.
Ei tää tän vaikeempaa oo, mitä sä et tajunnu?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1862690Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482407Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061122- 84954
- 64921
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait239819Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20810Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka285775Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies89774Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22708