Usko vaiko politiikka ?

Reno1

Helluntaiherätyksessä on keskusteltu politiikkaan osallistumisesta Eino Mannisen ajoista lähtien.

Sen ymmärrän että uskovat äänestävät, mutta se menee jo oudoksi, että uskovat asettuvat vaaleissa ehdokkaiksi.

Jumala käski julistamaan evankeliumia, se on pääasia ja kaikkien tärkein, Jumala ei käskenyt tavoittelemaan maallista valtaa ja kunniaa.

Yleensä ne jotka ovat ns. kristittyjä kansanedustajia, eivät ole kovinkaan aikaansaavia ihmisiä herätyskokouksien pitämisessä, eikä heitä tunneta innokkaina sielujenvoittajina.

Ehkä he ajattelevat jotakin hyvää tuollakin tavalla tekevänsä, mutta mielestäni ovat eksyneet sivuasioita tavoittelemaan.

3

75

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • se ole

      Hyvä asia että uskova on ehdokas. Sellainen on moraalitonta ja ahneutta.

    • Kartsa

      jos huorittelijat voivat olla politiikassa, miksei uskovat?
      Nyt on Jumalan Vuosi, rukoilen ett uskovat oikein aktivoituvat ja ottavat vallan. Sitt alkas vanhurskaus hallitsemaan ja Suomi kukoistamaan.

    • herramrks

      Sulla on tuossa aika monta väitettä mitkä kaipaisi vähän muutakin kuin "mutusi".

      "...mutta se menee jo oudoksi, että uskovat asettuvat vaaleissa ehdokkaiksi. "

      "... se on pääasia ja kaikkien tärkein, Jumala ei käskenyt tavoittelemaan maallista valtaa ja kunniaa"

      Miksi ehdokkuus ja politiikassa toiminen tarkoittaisi että hamuaa valtaa ja kunniaa? Sitä samaa voisi käyttää perusteena miksi ei pitäisi kenenkään hakeutua näkyvään tehtävään seurakunnassa.

      "Yleensä ne jotka ovat ns. kristittyjä kansanedustajia, eivät ole kovinkaan aikaansaavia ihmisiä herätyskokouksien pitämisessä, eikä heitä tunneta innokkaina sielujenvoittajina. "

      Onko mutua ?
      Kuka ajaa kristillisiä arvoja päätöksen teossa jos ei ole kristittyjä ajamassa niitä? Yhteiskunnalliset päätökset vaikuttavat myös hellarin elämään.

      "Ehkä he ajattelevat jotakin hyvää tuollakin tavalla tekevänsä, mutta mielestäni ovat eksyneet sivuasioita tavoittelemaan."

      Jeesus sanoi, kuten olen monesti muistuttanut: "mitä teette yhdelle näistä vähäisimmistä veljistäni sen te teette minulle." Onko tuo sivuasia? Jos joku ajaa heikompien asioita politiikassa on se omalta osaltaan Jeesuksen opetuksen noudattamista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset

      "Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-2
      Maailman menoa
      739
      9126
    2. Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta

      Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir
      Maailman menoa
      373
      7846
    3. Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/8407068
      Maailman menoa
      160
      5503
    4. William ja Sonja Aiello ERO

      Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      2316
    5. Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."

      Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      2076
    6. Se siitä sitten

      Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy
      Ikävä
      82
      1717
    7. Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"

      Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      1659
    8. Ihastumisesta kertominen

      Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi
      Ihastuminen
      92
      1396
    9. Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon

      Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.
      Maailman menoa
      439
      1332
    10. Stefusika räkättää

      kun on viikon ollut kuivilla ja poliisi puhalluttaa just silloin. Muutoin olis jääny kiinni. Ja sekös sikamiestä hirnuttaa. Ällö ukko ja vielä ällömmä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      1199
    Aihe