Jumalan sana opettaa etteivät huorintekijät ja epäjumalanpalvelijat ja avionrikkojat ja hekumoitsijat ja miehimykset ja varkaat ja ahneet ja juomarit ja pilkkaajat ja anastajat, peri Jumalan valtakuntaa.
Mutta uskovatkin unohtavat usein suurimman osan siitä mitä tuokin raamatun kohta opettaa, ollen vain innokkaita toisten syntien sormella osoittelijoita, olematta itse yhtään sen parempia.
Jumalan sanan edessä ei ole suurta eroa siinä, minkä synnin tähden, ihminen kadotukseen joutuu.
Monet uskovanakin elävät ihmiset katsovat itsellensä erivapauksia, niiden syntien suhteen, joista he eniten kokevat lyhytaikaista iloa saavansa, pettäen itseänsä. Synti sokaisee ja paaduttaa.
Uskomattoman ihmisen joka on tänään synnin orja ja vailla pelastusta, on mahdollista löytää armollinen ja laupias Jumala, joka tahtoo ihmisen pelastaa ja synnin orjuudesta vapauttaa.
Etsi siis, Jumalan valtakuntaa ja hänen vanhurskauttaan, kunnes löydät, rukoile Jeesusta Kristusta, pelastamaan itsesi, auttamaan sinua.
Kaikkein kurjimmallakin syntisellä on toivoa, kenenkään elämä ei ole niin mahdoton, etteikö olisi toivoa ja mahdollisuutta löytää Jumalan armoa, oikealla ajalla.
1.Korinttolaiskirje 6:9 Vai ettekö tiedä, etteivät väärät saa periä Jumalan valtakuntaa? Älkää eksykö. Eivät huorintekijät, ei epäjumalanpalvelijat, ei avionrikkojat, ei hekumoitsijat eikä miehimykset,
6:10 eivät varkaat, ei ahneet, ei juomarit, ei pilkkaajat eivätkä anastajat saa periä Jumalan valtakuntaa.
6:11 Ja tuommoisia te olitte, jotkut teistä; mutta te olette vastaanottaneet peson, te olette pyhitetyt, te olette vanhurskautetut meidän Herramme Jeesuksen Kristuksen nimessä ja meidän Jumalamme Hengessä.
Oletko miehimys ?
3
154
Vastaukset
- eräs ajattelija
-huorintekevät uskovaiset heterot :-)
-on siellä varmaan aika kirjavaa porukkaa siellä lämpimällä osastollakin :-) - mestareita
jakamaan ihmisiä vuohiin ja lampaisiin. Kun Lapissa alkoi juuri poroerotukset, niin uskovaisia tarvittaisiin siellä kipeästi. He osaavat totisesti jaottelun.
Kun taivaaseen menijöitä lasketaan, niin aloitus on kuin Hölmöläisten sadusta: minä, 1, 2, 3 jne. Minä kyllä pääsen, sinusta en olisi niin varma. - hymypoika :)
Jumalallla on parempaakin tekemistä kuin kurkistellla ihmisten makuuhuoneisiin... ehkä sinäkin voisit vaivata päätäsi isommilla kysymyksillä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399097Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3737784Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681605408William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542292Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62069Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821698Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan191646Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921381Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4341310Stefusika räkättää
kun on viikon ollut kuivilla ja poliisi puhalluttaa just silloin. Muutoin olis jääny kiinni. Ja sekös sikamiestä hirnuttaa. Ällö ukko ja vielä ällömmä801186