Suomi24:n sananvapauden loppu.

Lahtari Ari

Maailman menoa palstan sananvapautta rajoittavat asetukset tuntuvat aika oudoilta.
Alkuun kielletään joidenkin asioiden keskustelu palstalla, ja on varmaa että tätä sitten laajennetaan koskemaan lähes kaikkea - kaikkea ns. "neuvostovastaista" kirjoittamista ja kritiikkiä.
Asioita lokeroidaan. Mutta elämä on nivoutunut lähes jokaisessa asiassa niin toisiinsa, että pian palsta onkin pelkkää huuhaata, ja kaikki kriittinen kirjoittaminen on saatu näin postettua, ja sanan- ja ilmaisun vapaus on lähellä nyky Venäjän tasoa.
Ihmisten mielenkiinto lässähtää ja tietyille piireille kiusallisia totuuksia ei voikaan tuoda julki, mikä oli ennen mahdollista tällaisella yleis-palstalla.
Kansalaisten oikeuksien kaventaminen, sekä valvominen myöskin internetissä on siis alkanut saada venäläis-, ja kiinalaisia muotoja. Tätä haluaa varsinkin nykyinen valtaeliitti jolle kaikenlainen salailu on tuttua jo heti sotien jälkeen, mutta varsinkin nk. suomettumisen mustina vuosikymmeninä.

Onko käsky tällaiseen toimintaan tullut suoraan Kremlistä, vai onko tämä vain Halosen oma-aloitteellisuutta vaalien lähestyessä, sekä suoranaista seurausta mitä yl. Venäjällä tapahtuu.

On selvää, että jokainen palsta rajoitetaan niin suppeaksi, ettei normaali keskustelu ole enään mahdollista. Ja ensimmäisiä kieltoja seuraavat muut kiellot, kuten diktatuurissa on tapana sananvapauden kohdalla käydä.
....

Kiellettyjen aiheiden listaa tarkastellessa mieleen tuli väkisinkin murhattu Anna Politkovskaja. Tämä sama on nyt tapahtumassa myöskin meille. Tosin alkuun sivistyneemmällä tavalla, mutta kuitenkin. Keskustelu halutaan saada lokeroimalla loppumaan, ja kiusalliset aiheet typistettyä ja supistettua jonnekin syrjään, jossa on Islam palstan tapainen sefu/politrukki sensuroimassa ne viimeisetkin totuuden esilletuojat.

Tästä ei ole enää pitkä matka myrkytyksiin ja ampumisiin. Perusvapauksien rajoittamisella ei ole koskaan saatu mitään hyvää aikaan, ja nyt mekin olemme tällä diktatuuriin johtavalla tiellä.
Sitähän ovat olleet jo maan muukin media, Yle etunenässä, ja nyt suljetaan tämä poliitikoille ym. valtaapitäville kiusallinen areena lopullisesti.
DDR:nen 'demokratia' on siis ovilla, sekä kyttäysmentaliteetti. Ilmoita asiattomasta(väärästä/kielletystä aiheesta) viestistä palstan politrukille, serifille - sananvapauden vahdille !

6

292

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Paulipetteri

      Suoli24

    • TulevaisuusTutkija

      Pistää miettimään.... Joidenkin piirien tarkoitus periä

    • Suomi24lla onkin

      sitten, että sefu antaa kullekin päivälle rajatun aiheen josta sopii keskustella.
      Suosituksista tulee aina myöhemmin rajoituksia, joita sitten laajennetaan laajentamistaan, kunnes tietty "taso" on saavutettu.

      • jaskajuuso

        kuka määrää mitä puhutaan ja miten ollaan, Sinä kuitenkin TOTTELET!


    • Todistaja

      Puhut täyttä potaskaa. Täällä ei sananvapautta rajoiteta, mutta huuhaat kuuluu huuhaa palstoille ja rikollinen herjaaminen, kunnianloukkaus ym. ei ole sallittu. Sivistyneelle ihmiselle, joka haluaa noudattaa lakeja myös sananvapauden käytössä, säännöt eivät ole ongelma. Niistä on riesaa vain häiriköille ja rikollisille, jotka tykkäävät nimimerkin suojista harjoittaa herjaamista.

    • Jumi Ukko

      Tätä tämä nyt sitten käytännössä on.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      260
      5236
    2. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      120
      4251
    3. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      60
      4131
    4. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      36
      3647
    5. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      51
      3630
    6. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      41
      3425
    7. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      24
      2782
    8. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      20
      2616
    9. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      23
      2536
    10. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      65
      2417
    Aihe