Adventismin oppien vastustaminen on adventtikirkon käännytystyön perustelemista kristinuskosta pois houkuttelemiseksi. Raamattu on kristinuskossa peruta jolle kristinusko on rakennettu. Meillä ei ole vähintäkään perusteltua syytä ottaa adventistien tulkintoja omaksemme ollaksemme puhtaita kristittyjä, Adventistien opit ja tavat ovat kristinuskoon kuulumattomia ja turhia meidän huomioitaviksemme. Ne vievät enemmänkin poispäin kristinuskosta kuin että ne siihen syventäisivät. Adventismia voikin pitää kaikin näkyvin osin fariseusten hapatusta vastaavana, käyttääksemme Jeesuksen itsensä viisaita sanoja.
Miksi adventismia vastustetaan?
4
168
Vastaukset
- Kumma juttu
Oletko ihan tosissassi, kun väität tuollaista? Oletko lukenut ajatuksen kanssa Jeesuksen elämää ja tarkkaillut apostolien käyttäytymistä? Etkö ole ollenkaan huomioinut sitä, että viikon ensimmäinen päivä eli sunnuntai oli heille ihan normaali arkipäivä? Jos ihmiset haluavat nöyrästi seurata Jeesuksen ja apostolien esimerkkiä eivätkä halua lähteä luopumuksen tielle, jolle enemmistö lähti alkuvuosisastoina, niin mitä moittimista heissä on? Oman Herransa edessä he sisovat tai kaatuvat! Miten Jeesus voi heitä tuomita, jos he tahtovat Herransa esimerkkiä seurata? Olivatko Jeesus ja apostolit kaukana kristinuskosta eli jopa kristinuskoon kuulumattomia? Kovin ihmettelen tuota sinun selitystäsi.
- Jasa Sulonen
Valitettavasti et vastannut mihinkään mainitsemaani asian kohtaan. Miksi? Kysyt kuitenkin ensin,että olenko tosissani, ja sitten puhutkin ihan muusta kuin minä?
- hellan tuuteli,
mitä sinä taas höpötät. Kyllä sinun pitäisi tietää, jos sinulla on vähänkään järkeä, kuka meitä johtaa, tätä piskuista laumaa, yhdessä Ellenin kanssa.
- kansalle,
joka pimeydessä vaeltaa. Jos me pistämme kaikki "valot" päälle, niin sinä iljettävä pahanpuhuja suorastaan sokaistut. Omapa on vikasi, kun et totuudesta mitään tiedä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "1064572Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293393No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452380- 391418
- 361343
- 381196
- 141102
- 1591026
- 27978
- 6944