Velkajärjestelystä vielä

Ipatti

Moi!
Tällanen juttu. Olen ollut velkajärjestelyssä noin vuoden ajan. Maksan tällä hetkellä kahdelle velkojalle maksuja. Tämän viiden vuoden aikana velkojat saavat osansa pois ja jonkin verran korkoja. Kysymys onkin lisätilityksistä. Miten on, jos esimerkiksi saan palkankorotuksen tai esimerkiksi arpajaisvoiton tai jostain yllättävän summan rahaa ( pelaan lottoa aina joskus ) pitääkö ylimääräinen tilittää velkojille, ja jos näin on meneekö se " korkoina " vai lyheneekö järjestelyaika.

3

577

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hoplaijaa

      Velkajärjestelyssä ei pitäisi korkoja tulla lainkaan? Onko velkaneuvojasi ollut hereillä.
      Mutta itse kysymykseen:
      Lue se sieltä päätöksestä. Yleensä pitää.

    • kysymykseesi

      on kyllä, olet velvollinen suorittamaan lisää jos tulosi nousevat tai saat yksittäisen isomman suorituksen. Ei lyhennä järjestelyn kestoaikaa. Lue omasta maksuohjelmastasi, mitä siellä on kerrottu lisätilitysvelvollisuudesta. Jos laiminlyöt lisätilitykset, velkojat voivat vaatia maksuohjelman raukeamista.

      • saman kokenut

        Pidä huoli että asiantuntija laskee joka vuosi oletko tienannut liikaa. Meillä laskettiin velkajärjestelyn päättymisen aikoihin ja suoritimme jo lisämaksut. Muistathan että 2v. järjestelyn päättymisestä velkojat vielä seuraavat tulojasi. Meillä on sekin aika jo onneksi ohitse.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      97
      4419
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3283
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2370
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1378
    5. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      33
      1058
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      32
      1016
    7. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      11
      1014
    8. 158
      997
    9. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      924
    10. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      862
    Aihe