Työttömyys ja köyhyys ovat nimenomaan porvarin etu ja heidän valta-asemansa pönkittämisen edellytys. Jos työmarkkinoilla ei olisi työvoimareserviä häviäisi porvarilta kaikki neuvotteluvaltit työehtosopimuspöydissä, ja sehän tarkoittaisi ansiottomien pääomatulojen kutistumista, painajaismaista porvarille! Ovathan porvarit suoraankin sanoneet että työväestö on pidettävä köyhyydessä jotta se ahkeroisi.
Ja tarpeetonta sanoakaan että porvarit - etenkin kokoomuslaiset - suorastaan psykopaattisesti nauttivat muiden köyhyydestä ja kärsimyksestä. Tietävät kyllä itsekin.
Ja tarpeetonta sanoakaan että porvarit - etenkin kokoomuslaiset - suorastaan psykopaattisesti nauttivat muiden köyhyydestä ja kärsimyksestä. Tietävät kyllä itsekin.
Vastaukset 4
Vanhimmat
ja osin jopa vasemmistoliittolaiset kuuluvat mitä parhaimpaan porvaristoon termeilläsi.
vasemmistoa olekkaan.
sukulaiseni, jonka ansiot roikkuvat verokalenterissa vuosi toisensa jälkeen kymmenkertaisina omiin tuloihini verrattuna, pitää itseään menettäjänä, koska ei kuulema saa tarpeeksi tuloja tekemästään työstä. Parkuu sitä että tulot ovat julkisia kun joutuu alaisilleen selittämään ettei voi maksaa parempaa palkkaa.
Vatsahaavan voi saada niin monella eri tavalla.
Harva on huomannut porvareiden edustajien kommenteissa mitään outoa heidän kirkuessaan uhkaavasta työvoimapulasta. He eivät koskaan sano, että työvoimapula tulee vaan he käyttävät nimenomaan sanamuotoa "työvoimapula uhkaa".
No helposti hassutettavat joko yhtyvät kuoroon tai kirjaltavat, ettei mitään pulaa tule. He eivät huomaa, ettei kukaan edes väitä pulan tulevan vaan että se on uhka.
Uhka se todella onkin jos sellainen toteutuisi. Työnantajan ainoa tehokas keino pitää hyvät työntekijät palveluksessaan on kilpailukykyinen palkka eli käytännössä maksetut palkat kohoaisivat huomattavasti. Työnantajat mielellään puhuu työviihtyvyydestä sun muusta joutavasta joka muka on tärkeintä mutta totuus on, että on lähes se ja sama missä sen kahdeksan tuntia viettää kunhan korvaus on kyllin suuri.
Suomessa on tällä hetkellä todellisuudessa noin 500.000 tavalla tai toisella työtöntä ja vähintään sama määrä tulee olemaan työttömiä myös 10 vuoden kuluttua mutta uhka pulasta on olemassa, tosin vain työnantajaleirissä.
Viimeisin hokema on että 10-15 vuodessa poistuu noin 650 tuhatta henkilöä työelämästä mutta hokemaan ei ole liitetty sitä tosiasiaa, että pelkästään nyt suomessa olevasta väestöstä tulee samassa aikajaksossa työmarkkinoille 600-950 tuhatta henkilöä eli mahdollisesti tuon aikajakso päättyessä meillä onkin jo yli miljoona työtöntä samalla kun työnantajaleiri näkee edelleen uhkia ja kuulee kuiskauksia ympäriltään.
Nykyisin ei enää puhuta suurien ikäluokkien eläköitymisestä ja sen aiheuttamasta katasrofista koska jo viimeinenkin mökin muori tietää, että suurista ikäluokista on eläkkeellä jo 90 prosenttia. Loppu 10 prosenttia ei enää tunnu uskottavalta syyltä hillittömään työvoimapulaan.
Suomessa pidetään korkeaa työttömyyttä yllä tahallaan ja keinotekoisesti. Tämän hallitun työttömyyden ylläpidossa ovat mukana myös ns. vasemmistopuolueet ainakin silloin kun ovat mukana hallituksessa, oppositiossa voi välillä varovasti irroitellakkin