Hei, minulla olisi muutamia kysymyksiä koskien Parta-agamaa, ja joihin en ole löytänyt vastausta.
1) Tarvitseeko ruokaeläimiä pölyttää kalkilla joka päivä, jos sitä on tarjolla terraariossa kupissa?
2) Purevatko kenttäsirkat? Siis ihmistä jos sen ottaa käteen :D
3)Kuinka työlääksi koette Parta-agaman omistamisen ja hoitamisen? Tuntuu että jos lähtee esim. viikonlopuksi kesällä mökille, eikä saa otettua mukaan ja hoitajaa on todella vaikeaa saada (Ainakin suurin osa ihmisistä vihaa ötököitä, joita pitäisi Parta-agamalle syöttää, eivätkä kestä edes niiden näkemistä saatikaan liskolle syöttämistä), Parta-agamaa täytyy jäädä itse hoitamaan eikä pääse lähtemään minnekkään kodin ulkopuolelle päiväksikään pois?
3) Jos sirkkoja ei kasvata itse, kuinka paljon ruuat tulevat maksamaan esim. viikossa?
Kiitos jos jaksoit lukea :)
Kysyisin Parta-agamasta :)
3
354
Vastaukset
- Henccax
Moi.
1) Hmm. Mieluiten ne pölytetään, koska silloin sitä tulee sopiva määrä.
2) Eivät ne pure. Otat vain jostakin jalasta tai muusta sellaisesta kiinni. :P
3) Parta-Agamathan ovat erittäin helppo hoitoisia eläimiä. Tuosta viikonloppu asiasta sen verran, että perjantaina voi antaa vähän tuhdimmin ruokaa (sirkkoja yms.) niin kyllä ne pärjäävät hyvin koko viikonlopun. HUOM!! Sitä ruokaa on sitten annettava vähän enemmän mitä normaalisti mutta ei liikaa. Laittaa vaikka vähän ennen kun lähtee reissuun sille isomman salaatin palan tai jonkun muun kasviksen.
4)Nyt en muista paljonko sellainen sirkkaboksi maksaa mutta olisikohan 10-20 euron kieppeillä, tosin hinnathan saattavat vaihdella. Muistakaa! Jos ostatte sirkkabokseja eli ne on valmiissa pakkauksessa niin varmistakaa että siellä on niin monta sirkkaa kuin pitäisikin olla tai että ne ovat oikean kokoisia. Olen kuullut kun kyseisessä boksissa on pitänyt olla 20, siellä onkin ollut vain 2.
Tässä vielä osoite mistä voit lukea lisää:
http://www.outoot.us - tuleva omistaja?
Entäs jopa viikon mittaiset esim. laskettelureissut? Kuinka helppoa on saada hoitaja, ja paljonko esim. eläinkaupassa hoito maksaa? 400litran terraariota kun ei vain noin kultejeteta sinne tänne :/
- Henccax
Toi on hyvä kysymys. Mä en tiedä paljonko sellainen eläinkaupan hoitojuttu maksaa mutta eihän ne nyt niin hirveästi varmaan maksa. Kannattaa kysellä lähi eläinkaupoista asiaa. Tai sitten yrität vain saada sille jonkun hoitajan.
Tuli tuossa yksi asia mieleen, että täysi-ikäinen/kasvuinen Partishan syö yli 90% :sesti kasviksia. Eli noin kerran viikossa. Pieninä niille syötetään 50%, mutta olen saanut sen käsityksen kun olen lukenut foorumeilta muiden partisten omistajien juttuja niin ne ovat n. 1 vuoden iässä täysikavuisia. Ja Parta-Agamathan myydään 2-4kk ikäisinä eli ei siinä ole kuin 3/4 vuodesta jolloin ei voi tehdä viikon reissuja ellei ole saanut hoitajaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2212926Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1732556Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1071189Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies1321102- 681048
Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k5831045Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait2791002Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka338989Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20929Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22788