Esim Kehä kolmosen sisäpuolella nelostie. Muutama vuosi sitten ne laittoi uuden päällysteen keväällä. Ennen talventuloa urat olivat melkein yhtä syvät kun ennen. Siis yhden kesän aikana uria syntyi taas. Kai se oli avaruuspöly joka kulutti tieenpintaa? Yhtälailla hiekoitushiekka kuluttaa asfalttia renkaan ja tien välillä. Lisäksi tulee ikäviä kiveniskeytymiä!!!
Asun maaseudulla ja joudun päivittäin ajamaan 5km hiekkatietä joka on talvella todella hankala. Pitkän alamäen jälkeen tie kääntyy 90 astetta vasemmalle. Varsinkin kun tie on jäinen ja märkä. Naapuri on ollut siinä kuorma-autolla 6 kertaa ojassa. Nastat on siinä kohti ainoa ratkaisu. Hiekoitushiekka ei tahdo pysyä kovin kauan jotta siitä olisi hyötyä.
Kuinka moni ajoi nastarenkailla kesällä???
5
501
Vastaukset
- Metsän Ykä
Unohdin mainita että kerran oli esittelyauto koeajossa jossa kitkat alla. Blizzakit muistaakseni. En koskaan unohda sitä kauhun hetkeä kun auton vauhti kiihtyi vaikka jarrupoljin oli pohjassa. Enkä edes tullut kovaa.
Mietin miksi oma turvallisuus ei kiinnosta kitkarenkaita suosivia? Kaikki autolehdet testeissään mainitsee miten huojuva ja epävakaa rengas kitkarengas on. Tässä yksi ote viime syskyn testeistä. Niiden pehmeä rakenne tekee ajosta epävakaan, eikä pito ole koskaan erityisen hyvä kuivalla tai märällä asvaltilla.
Ja kaikki kitkojen kannattajat sanoo ettei nastarengasta tarvita täällä etelässä missä on suolan takia enimmäkseen kuivaa talvella????- ...©
Olen kokenut saman laina-autolla kuin sinä esittelyautolla. Kysessä oli elämäni ensimmäinen kerta jolloin pidonmenetys yllätti ja luisuin hallitsemattomasti risteysalueelle. Auto oli kevyt ranskalainen hyväkuntoisilla nastarenkailla, kun olin tottunut suhteellisen raskaaseen ruotsalaiseen kitkarenkailla.
Testeissä etsitään väkisin eroavaisuuksia ja paisutellaan niitä, koska kuka lukisi testejä jos lopputulos olisi aina sama, tyyliin: "Testin kahdeksan parasta rengasta ovat kaikki lähes identtisiä ominaisuuksiltaan, hinta määrää paremmuusjärjestyksen."
Oma turvallisuus toki kiinnostaa, mutta turvallisen vaihtoehdon etsintä on renkaiden osalta edennyt lehdistön pistokokeenomaisia testejä pidemmälle ollen käytännössä kestotestejä.
Mikä rengas ja rengaskoko mihinkin autoon sopii on tapauskohtaista. Jollain rengaskoolla tietyllä autolla kitkarenkaalle tyypillinen huojunta saattaa olla häiritsevää, toisilla sitä ei huomaa.
Itse vaihdoin 195/65R15 nastarenkaasta 215/55R16 kitkarenkaaseen, eikä ajettavuus ainakaan heikentynyt, mutta hinta toki nousi. Hinnanlisäyksen olen valmis mukavuuden takia maksamaan, ja käytännössä ei turvallisuus ole muuttunut miksikään.
Ei tarvita nastoja ei, ja suolauksenkin lopettaisin jos pystyisin. Talvella voi olla liukasta, ajakaa sen mukaan. - ei kannata
täällähän ovat äänessä nuo teiden parhaat kuskit jotka ajavat subarulla ja tietenkin kitkarenkailla. nääs rattimiehellä on varaa vittuilla ja kehua omaa maailman parhainta kalustoa. sanoo testi ja asiantuntijat mitä hyvänsä subaru/kitkamies tietää.
- Tilannenopeudella
Naapuris ei sitten ole oppinut ajamaan oikealla tilannenopeudella eli tarpeeksi hiljaa. Kyllä löytyy sellainenkin vauhti, jolla auto ei suistu ojaan.
- Antti Autoilija
Ei muistanut kääntää rattia siinä mutkassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399126Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3737846Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681605503William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542316Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62076Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821717Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan191659Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921396Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4391332Stefusika räkättää
kun on viikon ollut kuivilla ja poliisi puhalluttaa just silloin. Muutoin olis jääny kiinni. Ja sekös sikamiestä hirnuttaa. Ällö ukko ja vielä ällömmä801199