Ateistit ovat

kiinnostuneimpia uskosta

kuin uskovat itse. Sisäpiiri pyörii ateistien kesken. Kuka härskimmän herjan heittää, sitä nautillollisempaa se on. No kullakin on tapansa elää ja olla niin vitun ilkeä.

Koska te kiellätte jumalan ja allahin, niin alkakaa herjata muslimeja. se on pohjaton säkki. Kristinuskon jumaluuden solvaaminen on kulutettu jo loppuun. Vaihtakaa nauhaa.

8

707

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ahvenanmaankeisari

      taida oikein pyöriä muslimeja. Ja mitä väliä mitä uskontoa herjaa jos ei usko mihinkään niistä?

      Ja kun jotkut uskovaiset tyypit välillä ihmettelee miks atet ja usset väittelee täällä keskenään, tai siis että miks atet edes vaivautuu kiistelemään jostain mikä ei niitä kiinnosta, niin kysymys usseille: miks te pyöritte ateisti-osastolla kiistelemässä ateistien kanssa? Asianhan ei pitäis kiinnostaa, niin miks pitää olla täällä kiistelemässä? Koitatteko käännyttää meitä vai?

      • presidentti----------------...

        ei tässä olla atte eikä usse.

        Eiks täällä saa edes kysellä ateilta asioita ja perusteluita, ei visii ku heti vedetään johtopäätös et ollaan uskossa.
        Eihän täsää kiistellä vaan kysellään ja yritetään keskustella.
        Tässä ei käännytetä ketään ja mihin käännytettäisiin?


      • ahvenanmaankeisari
        presidentti----------------... kirjoitti:

        ei tässä olla atte eikä usse.

        Eiks täällä saa edes kysellä ateilta asioita ja perusteluita, ei visii ku heti vedetään johtopäätös et ollaan uskossa.
        Eihän täsää kiistellä vaan kysellään ja yritetään keskustella.
        Tässä ei käännytetä ketään ja mihin käännytettäisiin?

        "Koska -te- kiellätte jumalan ja allahin, niin alkakaa herjata muslimeja. se on pohjaton säkki. Kristinuskon jumaluuden solvaaminen on kulutettu jo loppuun. Vaihtakaa nauhaa."   

        No koska sä et ilmeisesti kuulu -meihin- siinä oli 50% mahdollisuus että sä oot uskossa ja toinen vaihtoehto oli agnostikko. Ja yleensä noita kysymyksiä saa usseilta.

        "Eihän täsää kiistellä vaan kysellään ja yritetään keskustella."

        Tota en ookkaan huomannu. Yleensä ne 'keskustelut' menee kiistelyiks.

        Mutta ihan sama, ehkä tulikin tulkintavirhe unenpuutteessa.


    • Agneisti

      Niin. Voihan kritiikin aina itsepetoksen nimissä leimata pahansuovaksi sättimiseksi.

      Itse ainakin krtisisoin krisselismiä puhtaasti siksi koska se on selkeä epäkohta yhteikunnassamme.

    • uuge

      Jos pukeutuu pelleksi ja lähtee kaupungille kävelemään, niin siinä joutuu pakostakin kuuntelemaan kaikenlaista herjaa. Vastaantulevilla ihmisillä on hauskaa.

      Tilanne on tietenkin ikävä pellen kannalta, jos hän ei tajua pukeutumisensa ja ihmisten hilpeyden välistä yhteyttä. Hän ehkä kokee ihmiset ilkeiksi... Jos tällainen pelle tarjoaa ongelmansa ratkaisuksi sitä, että kaikki muutkin pukeutuvat pelleksi, ja alkaa tyrkyttää tätä ajatustaan muille, niin silloin ihmisten nauru vaihtuu helposti vihaiseksi torjunnaksi. Ja jälleen pelle on ymmällään...

      Jos joku ystävällinen ihminen yrittää auttaa pelleä ja ehdottaa pukeutumistyylin vaihtamista, niin pelle kauhistuu. Hän pitää ehdottajaa kylmänä ja tunteettomana ihmisenä, joka ei ymmärrä kirjavien värien ja tekonenän todellista merkitystä.

      • ???

        pellejä näkee aika tavalla helsingin yössä;makaronit rinnuksilla,käytökseltään oikeita pel..


    • ei ole näkynyt

      Lupaan herjata ankarasti jokaista Muhamedia joka tulee tälle palstalle Allahin ihanuuutta julistamaan, mutta toistaiseksi ei ole ainoatakaan näkynyt.

      Minulla taas ei ole tapana - päin vastoin kuin krisseleillä jotka eivät toisia kunnioita - käydä toisten palstoilla ivaamassa ja haukkumassa toisten vakaumuksia. Mutta jos joku hihhuli tulee tänne minua haukkumaan tai kertoo niitä typeriä satuja ja valheitaan, niin saamansa pitää...

    • ex ateisti

      jep, muistan kun olin vielä umpiateisti, tuli herjatttua oikein viimeisen päälle, No ,herra näki että olin tosin aika vilpitön muuten luuloissani ja lahjoitti uskon kun halusin rehellisesti ottaa selville onko se huuhaata vai ei. jos rehellisesti etsii niin löytää varmasti Jumalan ja rauhan.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      55
      2547
    2. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      63
      1682
    3. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      7
      1650
    4. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      263
      1525
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      8
      1518
    6. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      25
      1208
    7. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      24
      1051
    8. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1012
    9. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1002
    10. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      78
      964
    Aihe